Witam,
choć taki tryb pracy jest zdecydowanie trudny, można starać się o zachowanie jakiegoś podstawowego rytmu. Myślę, ze warto, starać się nie spać w dzień po pracy tylko przeczekać do wieczora, może łatwiej będzie zasnąć. Druga rzecz to proszę starać się nie jeść dużych posiłków wieczorem po pracy, raczej duży posiłek zaplanować sobie w dzień, w dni na rano po pracy w dni na wieczór przed, a potem zjeść już tylko coś lekkiego. Warto także zadbać o to, żeby spać tylko w nocy i o w miarę podobnych godzinach, choć wiem że to trudne, bo rozumiem, ze jak idzie Pani na rano to musi wstać o czwartej a jak pracuje wieczorem to pewnie może się położyć najwcześniej o 24. Można także starać się nie przesypiać zbyt długo po zmianach wieczornych, 8 godzin snu powinno starczyć, można nawet umyślnie obudzić się o np. 8.00, żeby nieco zmniejszyć tą różnicę. Gdyby problemy się utrzymywały, bądź zwiększały proszę udać się do lekarza. Pozdrawiam.
Witam, taka zmianowość jaką Pani przedstawiła teoretycznie nie uniemożliwia przespania 6 godzin ciągiem, w porze nocnej a jest to czas, który generalnie umożliwia regenerację większości dorosłych ludzi.Proponuję aby Pani ustaliła sobie ,że będzie spać w godzinach np od 22.30 do 4.30 we wszystkie dni kiedy idzie na rano, a od 23 do 7/8 w dni kiedy idzie na wieczór. W wytworzeniu stałego rytmu spania/czuwania, który jest bardzo ważny dla zdrowia psychicznego człowieka może być pomocne zażywanie Melatoniny- preparat dostępny w aptekach bez recepty - na godzinę przed planowanym snem - kiedy wytworzy się przyzwyczajenie można z niego zrezygnować. Spanie w ciągu dnia oraz jadanie głównego posiłku wieczorem powinno zostać wyeliminowane. Pozdrawiam
Witam Panią
Proszę spróbować nie pójść spać jak Pani wraca z rannej zmiany, zamiast drzemki proszę wyjść na spacer, pójść do parku pobiegać, Spanie w dzień jeszcze bardziej rozregulowuje organizm.
Anna Suligowska
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Praca zmianowa a odżywianie – odpowiada Mgr inż. Monika Biziel
- Praca zmianowa a rozregulowanie trybu życia – odpowiada Mgr Magdalena Brabec
- Bezsenność a tryb pracy – odpowiada Lek. Paweł Brudkiewicz
- Ustalona dieta a zmiana trybu pracy – odpowiada Dr Agata Jarnuszewska
- Odchudzanie a nieregularne posiłki i praca zmianowa – odpowiada Mgr inż. Kinga Kryska-Domańska
- Przybranie na wadze w wyniku pracy zmianowej – odpowiada Mgr inż. Barbara Dąbek
- Jak unormować swój rytm dobowy? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Problemy ze snem a zmiany w pracy – odpowiada Mgr Mateusz Dobosz
- Odchudzanie i praca zmianowa – odpowiada Dr Krystyna Pogoń
- Jak poradzić sobie z problemami ze snem przy pracy zmianowej? – odpowiada Mgr Jakub Bętkowski