Szanowna Pani,
być może w życiu dziecka nastąpiły jakieś zmiany, z którymi nie jest w stanie sobie samo poradzić. Możliwe jest również, że ma zbyt małą motywację do nauki i jest zwyczajnie zniechęcone. Zmiana formy nauczania lub wprowadzenie dodatkowych ciekawych elementów mogłoby wpłynąć na poprawę sytuacji. Warto jest również porozmawiać z dzieckiem czy chciałoby zapisać się na zajęcia wspomagające pamięć i koncentrację.
Pozdrawiam serdecznie
Marta Melka-Roszczyk
Witam :)
Dojrzałość i gotowość dziecka do procesu edukacyjnego przebiega w różnym tempie. Proszę się nie zrażać . Ważne jest by zwrócić uwagę na to , by nie krzyczeć i nie krytykować dziecka. Trzeba znaleźć sposób, by dziecko bawiło się wpajaną wiedzą, a nie czuło zastraszający przymus. Na podstawie Pani wypowiedzi trudno jest określić dokładnie genezę problemu , jednakże , warto zwrócić uwagę na to , by dziecko czuło przyjemność w czasie uczenia się. Może warto wprowadzić gry i zabawy , które będą przemycały wiedzę , a dziecko będzie odczuwało przyjemność z zapamiętywania i uczenia się . Ważnym elementem podczas zapamiętywania i rozumienia czytanego tekstu jest czytanie go półgłosem , tak by dziecko słyszało czytany przez siebie tekst. Trudne do zapamiętania wzory , słowa, można wywieszać w nietypowych miejscach , na wysokości oczu. A trudne słowa z zakresu ortografii , można wywieszać ze stałymi obrazkami - . ( Np. wszędzie tam gdzie jest "ó" narysowany jest ogórek , tam gdzie " ż" - żyrafa itp. ) . By zmotywować dziecko pozytywnie , można wprowadzić metodę zbierania punktów, które następnie zamieniane będą na wybraną przez niego nagrodę - np. wspólna rodzinna zabawa, gra planszowa, rodzinny wieczór bajkowy. życzę cierpliwości. Pozdrawiam Marzena Zięba
Zachęcam Panią do zapoznania się z możliwościami treningu EEG Biofeedback, to bardzo skuteczna metoda pomocy dzieciom w zaburzeniach szkolnych i adaptacyjnych. Dziecko nie musi być leniwe, być może mózg nie osiągnął jeszcze dojrzałości, treningi skutecznie pomogą zmniejszyć niepożądane fale mózgowe i zwiększyć możliwości procesów poznawczych dziecka.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Problemy z koncentracją i pamięcią – odpowiada Mgr Joanna Mieszkowska
- Problemy dziecka z koncentracją – odpowiada Lek. Marta Mauer-Włodarczak
- Depresja a problemy z uczeniem się – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Poważne problemy z pamięcią i koncentracją po przeszczepie nerki – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Problemy ze pamięcią i koncentracją – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Problemy z pamięcią i koncentracją u 24-latka – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Inteligencja a nauka – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Zaburzenia koncentracji u 4-letniego dziecka – odpowiada Mgr Agnieszka Wawer-Sajko
- Problemy z pamięcią, koncentracją i szumy w uszach – odpowiada dr n. med Monika Łukaszewicz
- Problemy ze skupieniem i koncentracją u 10-latka – odpowiada Mgr Agnieszka Jagielak
artykuły
Dysleksja - definicja, rodzaje, przyczyny, objawy, rozpoznanie, metoda Warnkego
Dysleksja u dzieci potrafi być czymś równie proble
Hiperleksja - objawy, typy i leczenie
Hiperleksja to zaburzenie typu niewerbalnego, któr
Słuch fonemowy - czym jest, zaburzenia i ćwiczenia
Słuch fonemowy to zdolność rozszyfrowywania mowy.