Dzień dobry,
Nikt bez osobistego badania nie może określać co Pani dolega.
A jeżeli chce Pani zmienić swój sposób funkcjonowania / przeżywania - to może Pani skorzystać z konsultacji u psychoterapeuty, które mogą zakończyć się wspólną decyzją o podjęciu leczenia (tj.psychoterapii). Pomoc może Pani uzyskać np.: w Poradni Zdrowia Psychicznego (w ramach NFZ).
Zachęcam do wizyty u psychologa.
Witam. Widzę, że cenisz swoją wrażliwość. Warto więc o nią zadbać i zrozumieć znaczenie jakie wywiera w twoim życiu. Pomóc może rozmowa z osobą, która zna się na psychice ludzkiej czyli z psychologiem czy psychoterapeutą. Być może warto rozwijać zainteresowania literaturą, sztuką, poezją. Czasami łatwiej jest pisać o emocjach, wyrażać je poetycko. W ten sposób rozwijamy się. Piszesz, że często zamykasz się w swoim świecie. Poznaj go i pokaż innym.
Witam Panią. Przede wszystkim proszę nie stawiać sobie diagnozy samodzielnie. Również na Pani pytanie drogą internetową nie mogę udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wprawdzie w Pani opisie tego nie dostrzegam, ale gdyby opisanym problemom towarzyszyła złość na siebie, obwinianie to bardzo proszę na te uczucia uważać. One dodatkowo mogą Panią osłabiać. Ważnym rozróżnieniem może być czy opisane przez Panią problemy pojawiły się we wczesnym okresie Pani życia czy w tzw. okresie dojrzewania. Zerwanie kontaktów z otoczeniem i ucieczka do świata wyobrażeń, fantazji może być związana z lękiem i sposobem radzenia sobie by przywrócić sobie poczucie bezpieczeństwa. Zakładam, że próbuje Pani sobie radzić jak Pani potrafi. Może zwrócenie się drogą internetową o pomoc to ważny krok, który pozwoli wykonać ten kolejny do bezpośredniego kontaktu z psychologiem. Trzymam za to kciuki. Pozdrawiam Panią.
Witam Panią,
dziękuję za przesłane zapytanie. Sugeruję wizytę bezpośrednio u psychologa klinicznego, który zdiagnozuje i oceni czy Pani funkcjonowanie i objawy nie wskazują na rozpoczynający się proces chorobowy bądź zaburzenia osobowości.
Pozdrawiam serdecznie!
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Trudności w okazywaniu uczuć i zerwanie relacji ze znajomymi – odpowiada Mgr Edyta Kołodziej-Szmid
- Uczucie wegetacji, brak pasji i celu w życiu – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Problemy z wyrażaniem miłości – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Uczucie słabości i ucisk w żołądku a nerwica – odpowiada Mgr Małgorzata Bukowska
- Problem z wyrażaniem swoich emocji – odpowiada Mgr Przemysław Mućko
- Nadmierne fantazjowanie – odpowiada Mgr Arleta Balcerek
- Jak wyrażać uczucia? – odpowiada Mgr Zuzanna Starczewska
- Problemy z nauką, uczucie samotności, nerwowość i trudności w wyrażaniu emocji u 24-latka – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Uczucie wypalenia w środku i obojętność – odpowiada Mgr Maciej Rutkowski
- Problem z konsekwentnym działaniem w życiu – odpowiada Mgr Monika Hibner
artykuły
Schizoidalne zaburzenia osobowości
Schizoidalne zaburzenia osobowości zostały ujęte w
„Czy coś jest ze mną nie tak?" - zaburzenia osobowości
„Nie mogę ułożyć sobie życia", „Ciągle wchodzę w t
Tajemnice pracy psychologa - wywiad z psychologiem i psychoterapeutką Magdaleną Nagrodzką
Rozumienie ludzkich zachowań to zadanie, przed któ