Proporcje w stosowaniu diety niskowęglowodanowej

Dzień dobry. Mam pytaie dotyczace diety niskoweglodanowej. Chodzi mi dokładnie o proporcje procentowe makroskładników: białko, weglowodany oraz tluszcz. Widzialem wiele zestawien ale do konca nie wiem ktore jest prawidlowe. Kilka slow o mnie-190cm, 35 lat, waga 125kg. Praca siedzaca. 3x w tygodniu cwiczenie typu HIIT. Z gory dziekuje za odpowiedz i przepraszam za brak polskich znakow. Pozdrawiam Marek.

A jaki ma być cel takiej diety niskowęglowodanowej? Nadmiar białka ani tłuszczu nie jest dla nikogo wskazany. Zdrowa dieta to ok. 10-20% białka, 20-35% tłuszczu i reszta węglowodany.

Dieta niskowęglowodanowa nie jest korzystna i tak naprawdę daje podobne efekty jak dieta o normalnej zawartości węglowodanów, o obniżonej zawartości kalorycznej. Dodatkowo może prowadzić do różnego rodzaju powikłań, np. zaparć, a jej długoterminowe skutki są mało poznane. Z kolei jeśli chce Pan uprawiać aktywność fizyczną to może być to utrudnione przy zbyt niskiej podaży węglowodanów, ponieważ mięśnie potrzebują ich do pracy. Efektem może być szybkie odczucie zmęczenia. Serdecznie pozdrawiam!

mgr Weronika Ornacka, Poradnia Zdrowe Kalorie, Kraków