Przybranie na wadze i rozstępy u 19-latki

Witam mam 19-lat zawsz ebylam osoba dosc szczupla w oststnich miesiacach bardzo przytylam okolo 10kg , w brzuchu udach , oraz biodrach gdzie rowniez pojawily sie rozstepy. Chcialabym te kilogramy z rzucic w dobry spososb aby nie wpasc z zadna chorobe. pozdrawiam

Natalia Ulewicz Dietetyk, Olsztyn

Witam,
W twoim wieku najważniejsza jest zmiana nawyków żywieniowych i mądre wybory. Unikanie pustych kalorii, słodyczy, fast foodów, przekąsek słonych, słodkich napoi itp.
Powinnaś nauczyć się wybierać mądrze i zdrowo, patrzeć na jakośc posiłków. Jeść regularnie 4-5 razy dziennie, bez pojadania między posiłkami. Pić odpowiednią ilość płynów w postaci wody i herbat. Regularnie się ruszać, nie unikać zajeć wfu, spróbować znaleźć sport, który przyniesie Ci przyjemnosc.

pozdrawiam

Witam, istotną rzeczą jest to, co spowodowało takie przybranie na wadze, czy było to tylko zwiększenie ilości spożywanego jedzenia czy czynniki np.związane z chorobą.

Witam,

Czy nabranie na siebie 10 kg wiąże się u Pani np z jakimś incydentem chorobowym - niedoczynność tarczycy, PCOS? Czy może zmieniła się Pani aktywność. Aby móc Pani pomóc potrzebne są szczegóły dotyczące sposobu Pani odżywiania - proponuję udać się do dietetyka w Pani miejscowości, aby przeanalizować nawyki żywieniowe i móc zmienić popełniane błędy żywieniowe.

Witam serdecznie,

Powinna Pani pamiętać o regularności posiłków, należy jeść 5posiłków dziennie w odstępach 2,5-3h. Dzień należy rozpocząć od pełnowartościowego śniadania zjadanego do 1h po przebudzeniu zaś kolację 3-4h przed snem. Pije Pani 1,5-2l czystej wody mineralnej dziennie w celu nawodnienia organizmu oraz jego oczyszczenia.

Zrezygnuje Pani z żywności silnie przetworzonej, tłustej, kolorowych napoi oraz słodyczy. Wybiera Pani chude białe mięsa, jedynie razowe pieczywo oraz brązowy ryż, makaron i gruboziarniste kasze.

Zjada Pani dużo warzyw oraz owoce w celu dostarczenia cennego błonnika. Na kolację ograniczamy węglowodany a skupiamy się na białku.

Przykładowy jadłospis:
śniadanie: 2-3 kromki razowego pieczywa lekko posmarowane serkiem np typu Bieluch, wędlina drobiowa plus warzywa
II śniadanie: jogurt kefir czy maślanka z owocami plus kromka razowego pieczywa lub dosypać do jogurtu otręby czy płatki owsiane
obiad: sałatka warzywna z grillowanym kurczakiem i kaszą gryczaną
podwieczorek podobnie jak II śniadanie
kolacja: jaja lub chuda ryba czy pierś z kurczaka z warzywami lub twaróg z warzywami lub puszka tuńczyka z warzywami

Musi Pani pamiętać, iż dieta stanowi 70%sukcesu zaś aktywność fizyczna 30%, wiec zachęcam również do ćwiczeń:)

Na rozstępy proponuje specjalistyczne kremy oraz zabiegi kosmetyczne. W profilaktyce rozstępów konieczne jest regularne używanie odpowiednich kosmetyków, których celem jest poprawienie elastyczności oraz jędrności skóry. W skład takich kosmetyków wchodzą następujące substancje:
*elastyna,
*kolagen,
*preparaty łożyskowe,
*ekstrakty roślinne np. z nasion soi, aloesu, żeń-szenia,
*witaminy A, C, E.
Warto wiedzieć, że samo nałożenie specyfiku nie wystarcza. Aby zadział, niezbędny jest masaż, dzięki któremu skóra łatwiej chłonie aktywne substancje z kremów

W razie dodatkowych pytań zapraszam na konsultację
tel. 506225670
Pozdrawiam Mgr Joanna Wasiluk

Witam. Musisz połączyć odpowiednią dietę z treningiem. Samą dietą nie pozbędziesz się rozstepów, musisz dorzucić ruch, trening wzmacniający z aerobowym. Co do diety to regularne posiłki co 3-4 godziny, obciąć węglowodany na rzecz białek. Najlepiej wybrać sie do jakiegoś fitness klubu i wybrać odpowidnie zajęcia dla siebie lub siłownie i zacząć jeść odpowiednio. powodzenia