Zapytaj lekarza

7 4 0 , 0 3 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Psychoterapia po przemocy seksualnej

Czy po trzech latach od przemocy seksualnej, kiedy dopiero teraz zdecydowałam się na terapię ptsd psycholog słusznie kieruje mnie do psychiatry i chce włączyć farmakoterapie, czy słusznie? Bo nie chcę się jeszcze bardziej upokorzać, być na prochach do końca życia. Chociaż nie ukrywam że trauma przeszkadza mi w życiu i znacząco je utrudnia, ale boję się etykiety wariatki, sam fakt że muszę, o tym mówić mnie przerasta, znowu codziennie za czełam pić by nie czuć, nie myśleć, bo to boli.
KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu

Czym różni się nerwica od innych zaburzeń psychicznych?

Połączenie terapii psychologicznej i farmakologicznej jest dużo skuteczniejsze we właściwych wypadkach. Proszę pamiętać, że to psychoterapia jest podstawą pomocy. Pójście do psychiatry to wykazywanie rozsądku i chęć powrotu do zdrowia.
Pozdrawiam.

0

Dzień dobry!

Serdecznie współczuję trudnej sytuacji. Z pewnością jest Pani dobrą decyzją podjęcie leczenia. Każdy człowiek i każda historia jest inna, ale zazwyczaj leczenie PTSD opiera się właśnie o psychoterapię oraz konsultacje - i często leczenie farmakologiczne - psychiatryczne. Zachęcam do rozmów z terapeutą, dlaczego czuje Pani, że może być to dla Pani upokarzające. Podjęcie leczenia farmakologicznego zazwyczaj nie oznacza, że będzie je Pani kontynuować do końca życia. Celem jest wyzdrowienie - zakończenie leczenia i powrót do zdrowia.

Pozdrawiam!

Psycholog, seksuolog i mediator rodzinny. Członek Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego.
0

Jest Pani odważną osobą, która zdecydowała się pomóc sobie poprzez terapię. Gratuluję tej decyzji! Proszę z niej nie rezygnować, mimo że terapia ptsd nie jest prosta. Wracanie do bolesnych wspomnień, mówienie o nich ma działanie terapeutyczne. Jest jak oczyszczanie źle zagojonej rany z ropy. Dzięki takiemu "oczyszczeniu" rana może się wreszcie zagoić. Proszę nie zagłuszać takich wspomnień i uczuć alkoholem. Trzeba je potraktować jako sygnały, że Pani mózg chce wreszcie zrobić porządek z przeszłością, wyrzucić ją z siebie, żeby móc zacząć normalnie żyć. Konsultacja u psychiatry jest zwyczajowym postępowaniem przy terapii ptsd. Proszę się jej nie obawiać. Nawet jeśli psychiatra przepisze leki, to nie na zawsze i nie po to, żeby robić z kogoś wariata. Farmakoterapia może pomóc poradzić sobie z nieprzyjemnymi objawami ptsd. Po udanej terapii leki prawdopodobnie nie będą już potrzebne. Życzę powodzenia i wytrwania w terapii!

0

Witam,

jeśli psycholog polecił współpracę także z psychiatrą, zapewne po wywiadzie z Panią miał ku temu powody. Warto, żeby ze swoimi wątpliwościami podzieliła się Pani właśnie z nim - być może nie wie, jak jest dla Pani ważne, by nie korzystać z leków i spróbujecie pracy bez nich. W tej chwili jest najważniejsze, żeby odzyskała Pani swoje życie, proszę się nie krępować korzystać ze wszystkich dostępnych metod by sobie pomóc, wstyd by było raczej nie skorzystać z możliwości poprawienia jakości swojego życia.
Proszę także pamiętać, że łączenie wielu leków z alkoholem jest bardzo niewskazane. Często może się to wiązać z poważnym ryzykiem dla zdrowia. Alkohol nawet jeśli pomaga, to pozornie/tylko na chwilę, a później, gdy już Pani wytrzeźwieje, może wprost mieć poczucie jeszcze gorsze, więc jest to mało konstruktywne rozwiązanie problemu – poważne podejście do terapii może być znacznie lepszym pomysłem.

Pozdrawiam,
Elwira Chruściel
http://www.nietylkochwile.pl/pl/psycholog-online,3.html

Psycholog kliniczny, terapeutka i mediatorka, absolwentka Uniwerystetu SWPS.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy