Reakcja dziecka autystycznego na nowe osoby

czy dzieci autystyczne mogą bać się nowych miejsc tzn.np.kiedy idzie w odwiedziny do cioci jego reakcja jest histeryczna w ogóle czy może bać się innych pomieszczeń niż jego dom .pytam ponieważ mój syn jest autystycznym dzieckiem jednak bardzo boi sie ludzi a tym bardziej nowych miejsc ,wpada wtedy w straszna histerie , nie można go uspokoić w sumie zastanawia mnie to iż nie akceptuje osób które nas odwiedzają .poznałam inne dzieci autystyczne ,one jednak inaczej reagują na nowe osoby.

Witam Panią
Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwojowym charakteryzującym się między innymi tym że dzieci autystyczne mogą się bardzo od siebie różnić. Bardzo często dzieci autystyczne reagują tak że boją się nowych osób, miejsc, sytuacji. Nie ma na to innego sposobu jak stopniowe przygotowywanie dziecka na takie "nowe" wyjścia. Dziecko autystyczne nie tyle że nie akceptuje nowych osób co bardziej nie radzi sobie z nadmiarem wrażeń, emocji i sytuacji. Z całą pewnością jest to trudne dla Państwa jako rodziców gdy dziecko ma napad histerii, ale to jest niestety sytuacja kiedy trzeba je zabrać z nowego miejsca i czasami wrócić do domu.
Anna Suligowska

Witam. Różne dzieci ze spektrum autyzmu różnie reagują na nowe sytuacje. Ale często jest tak, iż dziecko z autyzmem boi się nowych miejsc, osób w swym otoczeniu i reaguje na nie histerią.
Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein

www.logo-ped.gda.pl

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
To jest typowy objaw. Dziecko lubi schematy,te same miejsca, przewidywalne otoczenie. Plan dnia taki sam codziennie daje dziecku poczucie bezpieczeństwa.w momencie gdy tylko coś podzieje się inaczej dziecko reaguje tak jak Pani opisała. Trzeba zachowywać plan dnia, drogi do przedszkola, spotkań ale jeśli wiemy, że coś ma się zmienić czy przebiegać inaczej to trzeba dziecko przygotować.Opowiedzieć, wytłumaczyć lub stopniowo zmieniać nawyki.
Pozdrawiam AM