Spożywanie białego ryżu a zdrowie

Witam ! Moje pytanie brzmi czy ryż biały jest zdrowy ? wyczytałem w internecie ,że ryż (biały) jedzony zbyt często powoduje uszkodzenie nerek, osłabienie wzroku i wydłużanie sie gojenia ran i powoduje cukrzyce typu drugiego.Ile w tym prawdy?

Jeśli popatrzymy na wartość odżywczą białego ryżu to w porównaniu z brązowym ryżem lub kaszami ma po prostu mniej wartości odżywczej. Dużo mniejsza zawartość błonnika pokarmowego powoduje ze biały ryż ma wyższy indeks glikemiczny, czyli po spożyciu poziom cukru szybciej się podnosi, ale tez szybciej spada - więc szybciej może być Pan głodny, a także spożywanie produktów z wyższym indeksem glikemicznym może prowadzić do cukrzycy typu 2. Z kolei z uwagi na mała zawartość błonnika pokarmowego biały ryż jest lżej strawny niż np. brązowy, zalecany jest więc w diecie lekkostrawnej, dla osób mających duże problemy z jelitami, dla osób starszych. Tak, więc nie można jednoznacznie powiedzieć, że jest taki zły, wszystko zależy od stanu zdrowie, wieku, czy masa ciała jest prawidłowa i jaka dieta jest dla nas zalecana.

Opisane przez Pana przypadłości nie wynikają ze spożywania białego ryżu. Jedynie gdzie można doszukiwać się minimalnego powiązania to fakt, że biały ryż ma wyższy IG co powoduje zarówno szybki wzrost glukozy we krwi oraz jej szybki spadek po posiłku. Dietę opartą o spożywanie produktów z niskim IG stosuje się w przypadku profilaktyki cukrzycy typu II ale przecież nie z samego ryżu nasza dieta się składa. Ma on jedynie mniej wartości odżywczych w porównaniu do ryżu brązowego lub kaszy.

To nie jest tak, że sam biały ryż powoduje choroby ale ma on po prostu niewiele wartości odżywczych - jest pozbawiony witamin i składnikow mineralnych, ma wysoki indeks glikemiczny (co prowadzi do cukrzycy). Spożywany raz na jakiś czas nie zaszkodzi ale nie powinien być podstawą diety zdrowej osoby. Natomiast osoby na diecie lekkostrawnej powinny z kolei taki właśnie ryż spożywać.