Szkodliwość napojów energetyzujących

Czy plusz active jest zdrowy, czy raczej jest to coś w stylu napoju energetycznego/energetyzującego? Czy może jest równie szkodliwy jak napoje energetyzujące? To same pytanie mam odnośnie plusz active forte- różni się tym od zwykłego plusza active, że m.in. zamiast magnezu ma taurynę (i chyba więcej kofeiny, ale nie jestem pewny). Jest też trzeci plusz- Plusssz Active Forte z lecytyną. http://www.plusssz.pl/produkty#filter=.dla-student%C3%B3w Z góry dziękuję serdecznie za odpowiedź.

Nikt Pani nie powie jak działają te suplementy, bo suplementów w Polsce nikt nie bada i nikt nie wie jak wpływają hna zdrowie. Nie ma potrzeby stosowania tego typu specyfików.

Witam, produkty tego typu mają na celu pobudzenie psychofizyczne. Lecytyna poprawia pracę mózgu, tauryna wspomaga mięśnie podczas wysiłku fizycznego, a kofeina przyspiesza pracę serca i działa na organizm stymulująco. Jeśli jest Pani zdrowa (brak problemów z sercem) i nie przekracza Pani zalecanej dawki to nie ma powodów do obaw. Takich produktów nie powinno się łączyć z innymi napojami/środkami zawierającymi kofeinę, tak aby nie przedawkować jej dziennego spożycia i uniknąć nieporządanych efektów takich jak kołatanie serca czy problemy ze snem.

Urszula Forenc Dietetyk, Wrocław

Produkty, które Pan wymienił, to suplementy diety o wysokiej zawartości witamin i innych składników, a nieuzasadniona suplementacja (nawet witamin) nie jest zalecana. Ich działanie opiera się na tej samej zasadzie co napojów energetycznych i kawy - zawierają kofeinę. Lepszym wyborem będzie jednak kawa (zawiera bardzo dużo antyoksydantów) oraz zdrowe, świeże jedzenie (jaja, ryby, warzywa, mięso, masło, oliwa, orzechy i pestki), do tego tran i sen 8 godzin na dobę - badania wskazują, że brak snu otępia nasz umysł w znacznym stopniu.