Terapia behawioralna dla osoby z natrętnymi myślami

Witam! Mój syn od 5 lat cierpi na myśli natrętne, leczy się u psychiatry, bierze Anafranil 75 i Convulex, ale nie ma żadnej poprawy. Do tego ma powtarzające się natrętne potrzeby mycia rąk oraz uderzania w klatkę piersiową. Męczy się strasznie, a ja nie wiem jak mu pomóc. Jego myśli (jest bardzo wierzący) dotyczą natrętnych myśli, że uderza Boga czy Matkę Boską, a potem ma straszne wyrzuty sumienia - nie chce tak myśleć, a ciągle te myśli go atakują. Pomóżcie. Robiłam badania psychologiczne, ma stwierdzoną głęboką dysleksję rozwojową. Kończy w tej chwili technikum, lecz nie zdaje matury, choć pani psycholog po ostatnim badaniu stwierdziła, że ma zdawać maturę, bo z nim jest wszystko w porządku. Ma inteligencję przeciętną, niektóre funkcje myślowe trochę obniżone, ale wszystko jest w normie. Przydałaby mu się terapia behawioralna (polecił mi ją pewien psycholog), ale nie mogę w pobliżu miejsca zamieszkania znaleźć odpowiedniego człowieka.

Witam!
Zaburzenie, które występuje u Pani syna charakteryzujące się występowaniem u chorego natrętnych (obsesyjnych) myśli oraz/lub zachowań przymusowych (kompulsyjnych).
W leczeniu najskuteczniejsze jest podejście wielopłaszczyznowe - czyli synchronizacja psychoterapii i farmakoterapii.
W farmakoterapii stosuje się leki przeciwdepresyjne - głównie z grupy SSRI (Selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny) i TLPD (trójcykliczne leki przeciwdepresyjne, należy do nich anafranil) oraz wspomagająco benzodiazepiny.
Kluczowa w leczeniu zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych jest psychoterapia. Badania wykazują skuteczność terapii poznawczo-behawioralnej, jednak psychoterapia w nurcie psychodynamicznym także może być użyteczna. Wiele zachowań ludzkich może wynikać z nieświadomych procesów, które też prowadzą do występowania objawów. Jeżeli istnieje możliwość można umówić się na spotkanie z certyfikowanym psychoterapeutą (lista znajduje się na stronie Polskiego Towarzystwa Psychoterapeutycznego).
Mniej powszechnym, nowym podejściem jest metoda EEG Biofeedback. Poprawia ona aktywność fal mózgowych i funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego. Nie ma efektów ubocznych.
Pozdrawiam serdecznie!

Hipnoterapeuta/Psychoterapeuta kliniczny Frank Barton

Myślę,że Solution Focused może rozwiązać ten problem w krótkim czasie i można skorzystać z terapii online.

Pozdrawiam.

www.franksolutions.co.uk