Terapia stanów lękowych

Witam! Mam pytanie czy istnieje możliwość całkowitego wyleczenia sie ze stanów lekowych? Choruje od 6 lat. Mam 25 lat, jestem po 4 letniej terapii która zakończyła sie ok . miesiące, od 2 tyg nie biorę juz lekow. Poprawa jest oczywiście , stany lekowe sa duzo mniejsze niz na początku ale dalej wystepuja, w szczególności przeszkadza mi ciągłe poczucie napięcia, ze owy stan sie pojawi i co gorsza nie dojde do siebie. Bardzo proszę o pomoc. Xoxo daria
25 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie!
Całkowite wyleczenie stanów lękowych jest zadaniem dość trudnym. Nie jest to jednak niemożliwe. Leczenie farmakologiczne ma tu rolę drugoplanową. Przede wszystkim powinna Pani starać się stosować do wypracowanych podczas terapii wzorców postępowania, uczyć opanowania siebie i swojego lęku oraz uważnie obserwować swój organizm i starać się dostrzegać symptomy zmniejszające i nasilające niepokój. Można rozważyć również terapię podtrzymującą, stosowaną np. raz w miesiącu. Pozdrawiam.

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Stany lękowe, zaburzenia nerwicowe wykazują tendencję do nawracania, dlatego trudno je wyleczyć. Nie oznacza to jednak, że cierpiąc na nerwicę, jesteśmy na nią skazani do końca życia. W przypadku zaburzeń lękowych (nerwicowych) metodą leczenia z wyboru powinna być psychoterapia. Leki pełnią zazwyczaj rolę drugoplanową, np. pomagają zredukować częstotliwość czy nasilenie nieprzyjemnych dolegliwości somatycznych, jak drżenie mięśni, nudności, zawroty głowy, przyspieszone bicie serca, wzmożona potliwość. Jeżeli odczuwa Pani napięcie psychiczne, warto skorzystać od czasu do czasu (w przypadku wzmożonego stresu) z konsultacji psychologicznej. Skoro ma Pani za sobą długoterminową psychoterapię, na pewno zna Pani zasady postępowania i metody kontroli własnych lęków. Czasami jednak dobrze się jest wspomóc psychicznie, korzystając z jednorazowej rozmowy z psychologiem, by poczuć się silniejszym. Zachęcam też do przeczytania artykułów: Leczenie nerwicy i Jak sobie pomóc w walce z nerwicą?
Pozdrawiam i życzę powodzenia!