Tnę się i nie chcę z tego wyjść. Co powinnam zrobić?

Witam, od paru lat mam problemy z autoagresją. W związku z tym (oraz z innymi problemami) przebywałam na oddziale psychiatrycznym. Niedługo po wyjściu ze szpitala znów zaczęłam się ciąć. Chodzę do psychologa i do psychiatry, ale dla mnie to bez sensu, nic mi to nie daje. Moja mama z początku nic nie robiła, teraz ciągle mnie kontroluje i stawia warunki. Nie wiem, co mam zrobić, bo mam okropną ochotę się pociąć, nie chcę z tego wyjść i jestem zła na mamę, bo przez nią nie mogę się już samookaleczać. Proszę o radę.

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Psycholog i psychiatra nie pomogą Pani, jeśli nie będzie Pani sama tego chciała. Samookaleczanie się może stać się czymś w rodzaju nałogu - jedyną metodą rozładowywania napięcia emocjonalnego. Jednak autoagresja nie prowadzi do rozwiązywania problemów. Jest wiele innych możliwości, np. rozmowa o swoich trudnościach, uprawianie sportów, kontakty towarzyskie, itp.

Pani mama martwi się o Panią i ma ku temu uzasadnione podstawy. Jej nadmierna kontrola zapewne wynika z silnego lęku o Pani zdrowie i życie. Proszę spróbować wstawić się w jej sytuację i postarać się zrozumieć, dlaczego tak postępuje. Może Pani sobie pomóc i zmienić schematy działania. Jednak to Pani musi tego chcieć.

Pozdrawiam