Trudności z zasypianiem, brak chęci do życia a nerwowość

Witam , mam pytanie czy mogę mieć początki choroby depresyjnej : brak snu , trudności z zasypianiem , brak chęci do życia (nie mam myśli samobójczych ) często po posiłkach chodzę do ubikacji (żołądek jest w porządku) nie wychodzę z domu bo uważam ludzi (większość) za bandę kretynów z którymi nie mam o czym gadać i jestem strasznie nerwowy od około roku co wcześniej nie miało miejsca ?

Mgr Anna Kubis Psycholog, Warszawa

Witam,
niektóre z opisanych przez Pana symptomów sugerują podłoże depresyjne. Wówczas jednak wielu ludzi izoluje się od ludzi z uwagi na brak zainteresowania otoczeniem. Pan z kolei opisuje rodzaj rozczarowania innymi czy kłopot ze znalezieniem wspólnych tematów. Zachęcam do rozmowy z psychologiem, który może pomóc określić przyczynę nerwowości, a który również powinien umieć rozpoznać depresję. Pozdrawiam!