Tycie po wyjściu z anoreksji

Witam, podejrzewam u siebie niedoczynność tarczycy, bo pomimo stosowania diety i zdrowego trybu życia ciągle tyję. Moje BMI to teraz 27,7. Jem od 3 do 5 posiłków dziennie. Nie jem tłusto, bo moja mama nie ma woreczka żółciowego i zawsze lekko się odżywiałyśmy. Codziennie robie 20-30 przysiadów i 3 razy w tygodniu maszeruję/jeżdżę na rowerze po 20-30 min. Dlaczego więc tyję? Czy coś robię źle? Zaznaczam, że 5 lat temu przeszłam anoreksję - ważyłam 55 kg przy wzroście 1,72m. Wyleczyłam się i tyję.

Witam. Czasami tłuste odżywianie kojarzy się zwykle z tłustym mięsem i wędlinami, ale to czasami nadmiar różnych serów typu feta czy mozzarella, przekąsek typu orzeszki czy słonecznik a także nadużywanie oliwy sprawia, że dieta nie jest wcale taka niskokaloryczna. Przyczyną nadwagi jest również nadmierne spożycie cukrów prostych ukrytych w owocowych jogurtach czy słodkich napojach. Przyczyn może być wiele, z których nie zawsze zdajemy sobie sprawę. Proszę udać się do dietetyka na konsultację, który wskaże przyczynę tycia.

Witam serdecznie,

Proszę zrobić badania tarczycy, które wykluczą niedoczynność. Jeże jedzą jeżeli z badań wyjdzie wszystko w porządku należałoby prześledzić Pani dietę. Często pacjenci uważają, że jedzą zdrowo a rzeczywistość jest inna. Jeżeli byłaby Pani zainteresowana można opisać mi w mailu przykładowy dzień - co Pani zjada, jakie ilości, czy podjada Pani pomiędzy posiłkami, jakie są pory posiłków itp Ja chętnie zerknę i wskażę ewentualne błędy. w tym momencie nie jestem w stanie ocenić dlaczego Pani tyje, gdyż nie znam diety.
Przybieranie na wadze może mieć też związek z anoreksją, którą Pani przeszła. Wyniszczyła Pani swój organizm który zaczął sie odbudowywać i czerpać z pożywianie wszystko co możliwe a do tego robić rezerwę i zapasy w postaci tkanki tłuszczowej. Podczas anoreksji w dużym stopniu zwolniła Pani swoją przemianę materii i teraz nie jest tak ładnie i szybko wszystko trawione jak u osoby zdrowej.

kontakt: joanna.wasiluk@o2.pl

Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk