Uciążliwa tanatofobia

Obawiam się, że mam tanatofobię. Jest to od kilku dni i dosyć uciążliwe. Nie mogę sie na niczym skupić. Mam jedynie myśli, że wszystko jest bez sensu skoro i tak umrę. Ogromnie przy tym się pocę, denerwuje, żołądek mnie boli z nerwów. Nie wiem jak sobie z tym poradzić tym bardziej, że problem wziął się z nikąd, bez przyczyny. Czy jest konieczność udania się do lekarza ?

Mgr Michał Pyter Psychologia

Witam.
Lęk przed śmiercią odczuwałaby większość ludzi, jeżeli nasze mechanizmy obronne nie były tak skuteczne. Mogło u Pani dojść do zaburzenia w funkcjonowaniu tychże mechanizmów, ale jest to tylko bardzo dalece wysunięte przypuszczenie. Myślę, że warto skorzystać z konsultacji u psychologa lub terapeuty, który pomoże Pani poradzić sobie z tym lękiem.

Pozdrawiam i życzę powodzenia,
Michał Pyter

W Pani sytuacji bardzo ważne jest by znaleźć przyczynę zaburzeń nastroju. Pisze Pani o ciężkiej sytuacji życiowej, z pewnością ona ma na nie wpływ, jednak by móc coś zaradzić trzeba dokładnie poznać jakiego typu jest to sytuacja i co się na nią składa. Obawiam się, że trudne będzie poradzenie sobie z tym samej. Rozumiem, że w obcym kraju ma Pani barierę językową, ale wiele specjalistów w Polsce prowadzi terapie online, przez skype'a lub mailowo. Zachęcam do takiego kontaktu, jeżeli niemożliwy jest osobisty.

Pozdrawiam serdecznie.

Dzień dobry, jeżeli ten stan utrzyma się dłużej i nadal w tak znacznym stopniu będzie wpływał na pani funkcjonowanie zachęcam do konsultacji z psychologiem - psychoterapeutą, który zaleci dalsze kroki postępowania. Pozdrawiam.