Ułożenie jadłospisu dla 26-latki

witam moje zapotrzebowanie to 2200kcal kobieta 26l aktywna fizycznie 52kg/164cm nie wiem jak ułożyć takijadlospis żeby śniadanie i obiad miały po 25-30% energii gdyż to dużo a posiłki powinny być małe

Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań

Witam serdecznie,
Faktycznie, przy aktywnym trybie życia, Pani zapotrzebowanie będzie wynosiło około 2200 kcal. Rozkład energii na posiłki zależeć będzie od ich ilości w ciągu dnia - im mniej posiłków, tym wyższa powinna być ich kaloryczność.
Jeżeli planuje Pani zjadać 5 posiłków dziennie, śniadanie powinno stanowić około 25-30 % całej podaży kalorycznej, a obiad około 30-35%. Wyliczając ile kilokalorii powinien stanowić Pani posiłek stanowiący 30% z 2200 kcal, można zauważyć, że jest to około 660 kcal. Taką kaloryczność można uzyskać przygotowując pieczoną pierś z indyka (około 150 g) z ryżem (około 50 g) oraz sałatką warzywną z pomidorów, papryki i sałaty w oliwie z oliwek i z posypką orzechową. Jeżeli porcje są dla Pani zbyt duże i czuje Pani, że zbytnio Panią obciążają, może Pani sięgnąć po produkty wyysokoenergetyczne (orzechy i pestki, suszone owoce, czy dodatki tłuszczowe, takie jak oliwa z oliwek czy olej kokosowy). Można również spróbować spożywania dań w postaci energetycznych koktajli. Warto również rozważyć dodanie szóstego posiłku, najlepiej okołotreningowo - zmniejszy to przydział kilokalorii na jeden posiłek. Najlepszym wyjściem byłoby udanie się do dietetyka, który uwzględniając Pani styl życia, stan zdrowia, wyniki badań i upodobania żywieniowe opracuje idealny dla Pani jadłospis. Współpraca ze specjalistą pozwoli również na określenie odpowiedniej dla Pani wielkości posiłków i ich ilości w ciągu dnia.

Odpowiedź dla Ciebie opracował zespół poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również
z porady on-line – bez wychodzenia z domu!

Pozdrawiam serdecznie!

Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 696 884 351

warto również przeczytać: 10 aspektów na które wpływa zdrowa dieta
http://www.mojdietetyk.pl/artykuly/10-aspektow-zycia-na-ktore-wplywa-zdrowa-dieta.html?c=9