Uzależnienie od leków u aptekarki

Moja przyjaciółka pracuje w aptece. Nadużywa leków których np. Ktoś nie odebrał w terminie i 'zmarnowalyby sie ' lub przyszła nadwyżka z magazynu niewpisana w zamówieniu i niezafakturowana o czym 'nikt się nie dowie '. Nadużywa też kropli zoladkowych. Są też neuroleptyki itp. Martwię się o nią że to nielegalne nieetyczne i szkodzi zdrowiu. Czy powinna się leczyć? Jak to zgłosić żeby nie straciła przy tym pracy?

Witam!
Uzależnienie od leków, to takie samo uzależnienie jak każde inne. Rujnuje zdrowie, komplikuje życie, niszczy relacje między ludźmi.
Osoby uzależnione na ogół nie przyjmują do wiadomości faktycznego stanu rzeczy.
Jeśli jesteście dobrymi przyjaciółkami, proszę spróbować otwartej rozmowy, także na temat konsekwencji w pracy. Może koleżanka zechce wysłuchać Pani argumentów. Przynajmniej dostanie sygnał, że otoczenie widzi jej problem.
To jednak nie wystarcza. Koleżanka musi się zwrócić do specjalisty od uzależnień. Powinna uczestniczyć w zajęciach grupy wsparcia. Spotkać ludzi, którzy przeżywają to samo, co ona.
Proszę pamiętać, że w takich chwilach człowiek potrzebuje wsparcia najbliższych ( życzliwych) osób, które pomogą mu przetrwać najtrudniejszy okres.
Niestety nie potrafię odpowiedzieć na pytanie, z kim powinna Pani porozmawiać w pracy?
Najpierw na pewno główna zainteresowana. Potem zaufana osoba ze związków zawodowych, mediator. Wiele zależy od struktury firmy.
Pozdrawiam, życzę powodzenia. J.Pluta