W jaki spoób częste przeprowadzki wpływają na rozwój dzieci?

Czy częste przeprowadzki mogą bardzo negatywnie wpłynąć na dzieci ? Mam 2córeczki w wieku 1i3lat, wróciliśmy same jak narazie bez męża do Polski , jesteśmy tutaj narazie 3m-ce, zastanawiam się czy wyjazd na 3 tygodnie do męża to dobry pomysł ? Czy nie są to za częste zmiany dla dzieci ?

Generalnie dzieci, których ojcowie uczestniczą w ich rozwoju są bardziej pewne siebie, aktywne, cechuje je wyższa samoocena. Dzieci te zazwyczaj mają niższy poziom lęku niż te, których ojcowie nie wspierają i nie stymulują do rozwoju.

Uważam, że jeżeli Pani dzieci mają to szczęście, że ich ojciec dorósł do swojej roli, interesuje się swoimi pociechami i pragnie dla nich jak najlepiej, to takie odwiedziny nie powinny im zaszkodzić.

Wszystkiego dobrego!
Magdalena Nagrodzka
PSYCHOLOG, PSYCHOTERAPEUTA
www.nagrodzkacoaching.pl

Witam
Stały rytm dnia, powtarzalność, stabilizacja dają dziecku poczucie
bezpieczeństwa. Jeżeli decyduje się Pani na przeprowadzki należy,
w miarę możliwości, wcześniej przygotować dzieci na takie zmiany.
Proszę także pamiętać o zabieraniu ulubionych zabawek i rzeczy dzieci.
Należy też dzieciom poświęcać dużo uwagi w czasie adaptacji.
Pozdrawiam serdecznie

Częste przeprowadzki z pewnością nie sprzyjają budowaniu stałości np. w kontaktach z rówieśnikami. Ale to problem, który mógłby się pojawić dopiero gdy dziewczynki będą starsze. W tym momencie ważne jest aby zapewnić dzieciom stabilizację - aby w każdym miejscu do którego się udajecie miały swoje zabawki, ulubione i znane rzeczy. Dzięki temu będą czuć się bezpiecznie bez względu na miejsce w jakim są. A obecność obojga, a nie tylko jednego z rodziców, tym bardziej pozytywie będzie działać na ich rozwój. Pozdrawiam.