Kaszka manna a rozwój małego dziecka

Czy małe dziecko które lubi jeść tylko kaszkę mannę będzie się dobrze rozwijać?

W pytaniu nie sprecyzowano jak małe jest dziecko, więc zakładam, że nie chodzi o niemowlę, ale o dziecko w wieku ponad 1 rok.

Otóż, do prawidłowego rozwoju organizmu człowieka, potrzeba wielu składników odżywczych, materiału budulcowego dla mięśni, kości jak i pozostałych tkanek. W każdym okresie życia zapotrzebowanie na podstawowe składniki, takie jak: białka, tłuszcze, węglowodany jest inne.
Małe dzieci intensywnie rosną, kształtuje się też ich system odpornościowy. Dlatego też małe dzieci mają zwiększone zapotrzebowanie np.na wapń, ale buduje się również ich masa mięśniowa, do czego potrzebne jest pełnowartościowe białko, czyli białko zwierzęce mięso, ryby, jaja, mleko). Niezbędnym składnikiem odżywczym jest również żelazo, którego niedomiar może skutkować poważnymi zaburzeniami zdrowotnymi i rozwojowymi.

Kasza manna, to kasza pszenna, która nie zwiera pełnego spektrum składników odżywczych. Brakuje jej przede wszystkim pełnowartościowego biała i na pewno nie zawiera wystarczającej ilości żelaza do pokrycia dziennego zapotrzebowania na ten pierwiastek.

Powyżej wspomniano tylko o dwóch składnikach odżywczych, ale niedoborów składników odżywczych w diecie takiego dziecka może być zdecydowanie więcej. Żeby wspomnieć chociażby o witaminie B12, która wpływa na rozwój układu nerwowego.

Dieta każdego człowieka powinna być jak najbardziej urozmaicona. Pełna produktów z różnych grup. Szczególnie ważne jest to u dzieci, które dopiero rosną i rozwijają się. Dlatego warto zadbać, by dziecko nauczyło się jeść inne produkty.
Nie wiem w jakim wieku jest dziecko, ale można pokusić się o kilka trików, które skłonią dziecko do jedzenia innych produktów. Warto zabrać dziecko do kuchni, pokazać warzywa i owce, pozwolić mu wręcz trochę pobawić się tym jedzeniem, skłonić by samo pokroiło, by pomogło wrzucić warzywa, czy inne produkty do garna. Powiedzieć, że to zabawa we wspólne gotowanie, wówczas jest szansa, że dziecko przekona się do dania. Będzie dobrze wiedziało z czego potrawa została zrobiona, jak pachnie itp.
Można dzieciom również przygotowywać kanapki, na których ułożymy śmieszne buźki, zrobimy z nich ulubioną postać z bajki. Być może takie zabiegi skłonią dziecko do jedzenia innych produktów.