Wenlafaksyna przy staraniach o dziecko

Witam, chciałabym z mężem starać sie o dziecko ale maz bierze wenlafaksyne od trzech lat, z powodu zaburzeń obsesyjnie- kompulsywnych. Moje pytanie brzmi czy jest ryzyko wystąpienia tej choroby u dziecko i czy ten lek może działać niekorzystnie na rozwijający sie płód.

Jeśli lek przyjmuje mężczyzna ( a nie kobieta w ciąży) nie ma on wpływu na dziecko. Sama choroba (zaburzenia obsesyjno kompulsywne) nie przenosi się w sposób bezpośredni, jeśli już jest dziedziczona to raczej podatność na zaburzenia emocjonalne i lękowe, która zależnie od sposobu wychowania (i przykładu, jaki dziecko będzie miało) może, ale nie musi się ujawnić. Zachęcam do spotkania z psychologiem- skorzystania zarówno z psychoterapii jak i psychoedukacji.

Tego typu choroby nie przenoszą się bezpośrednio na dzieci. Ale ,żeby być całkowicie szczerym, ryzyko jest zawsze. Nigdy nie mamy 100% pewności, że dziecko, które się urodzi będzie zdrowe ( i mam tu na myśli wszystkie choroby), ale czy to ma nas powstrzymywać przed staraniami o dziecko? O wpływie leku najlepiej porozmawiać z lekarzem prowadzącym - ale nie sądzę.