Wstydzenie się swojego ciała i nagości

Witam, mam 18 lat i wstydzę się swojego ciała. Troszkę więcej ważę, ale ze względu na mój stan fizyczny nie mogę zrzucić zbędnych kilogramów, a bardzo bym chciał :( Poza tym źle się czuję, nie tylko pod względem wyglądu...

Witaj!
Obraz ciała jest ważny dla każdego człowieka, jest tez ważny dla obrazu ciała osoby, zwłaszcza kiedy jest w sytuacji intymnej . Ponieważ napisałeś -Troszkę więcej ważę, ale ze względu na mój stan fizyczny nie mogę zrzucić zbędnych kilogramów, a bardzo bym chciał :(
Poza tym źle się czuję, nie tylko pod względem wyglądu... to proszę zgłoś się w swoim miejscu zamieszkania do psychologa- np. RTZ (n Racjonalna terapia zachowania) jest w Poznaniu ośrodek i przepracuj ten temat. Pozdrawiam

Dzień dobry.

Przyczyn wstydzenia się własnej nagości może być wiele. Nie negując tych opisanych przez Pana, w większości leżą one nieco głębiej i mają zwykle związek z wychowaniem i generalnie podejściem do spraw intymnych. Sugerowałbym Panu konsultację psychologiczną bądź seksuologiczną oraz być może podjęcie terapii.

Pozdrawiam.

Dzień dobry!

Każdy z nas ma wady, słabości, gorsze strony, kompleksy. Niektóre z nich można tuszować, rozwijać talenty, poprawiać mankamenty, ale częściowo trzeba je po prostu zaakceptować. Rozróżnienie tych pierwszych od drugich - na co mamy wpływ, a na co nie - to trudne zadanie, którego większość osób podejmuje się przez całe swoje życie. Skrępowanie nagością, odkryciem swojej intymności jest naturalne dla większości ludzi w każdym nowym związku oraz początkowo, kiedy mamy przełamać tą granicę bliskości, całkowitego odsłonięcia się przed kimś po raz pierwszy w życiu. To naturalne i zdrowe. Czasami jest jednak tak, że kompleksy, niska samoocena nie mijają z czasem i/ lub utrudniają codzienne funkcjonowanie, nawiązywanie znajomości itp. Wtedy oznacza to jednak, że problemem jest nie tylko sama nadwaga, ale coś więcej - źródła niskiej samooceny leżą głębiej. Czy gdyby schudł Pan, to wyłącznie na skutek tego poczuł by się Pan pewny siebie i wszystkie kompleksy zniknęły? Często okazuje się, że wcale nie. Mimo zmiany wyglądu, pewność siebie wciąż jest chwiejna. Proszę rozważyć podjęcie psychoterapii. Warto polubić siebie i zaakceptować POMIMO słabości i wad.

Pozdrawiam!