Wynik testu na asertywność

zrobiłem test na asertywność , uzyskałem 73 % odpowiedzi poprawnych , czy jest t o wynik w normie ? Zrbiłem ten test , ze względu na pytanie zadane 2 tygodnie temu "czy pod wpływem szantażu psychicznego , człowiek może dokonać rzeczy absurdalnych , np. zniszczenie własnej własności ? "

Dzień dobry!

"Test na asertywność" nie wskazuje na żaden uznany test psychologiczny. Prawdopodobnie jest "psychotestem", a nie rzetelnym narzędziem naukowym, stąd interpretacja wyniku nie jest możliwa.

Pozdrawiam!

Witam. To pytanie powinien Pan zadać psychologowi, który przeprowadzał test.
Chyba, że ten test przeprowadził sobie Pan sam na przykład za pośrednictwem internetu. Wówczas jego wynik proszę uznać za nieważny i nie przejmować się nim. Najprawdopodobniej ten wynik o niczym nie mówi.
Test psychologiczny, aby był rzetelnym narzędziem diagnozy, musi być wystandaryzowany i zbadany - a to długa i kosztowana procedura. Chodzi o to, aby sprawdzić, czy test rzeczywiście bada to co ma badać (np. umiejętność asertywnej komunikacji, a nie - dajmy na to - sposób radzenia sobie ze stresem), czy sprawdza się w polskiej przestrzeni kulturowej (czasem w bezpośrednim tłumaczeniu testu z j. ang. pojawiają się pytania typu: "Czy chętnie bierzesz udział w wyprzedażach garażowych?", a kto w Polsce w ogóle bierze udział w takich wyprzedażach?) i jak należy rozumieć wynik danej osoby w porównaniu z resztą społeczności (czyli - odnosząc się do Pana pytania, czy 73% to dla Polaka: norma?, powyżej normy?, poniżej normy?).
Nie podał Pan nazwy testu - a jest ich proszę mi uwierzyć - co najmniej kilkaset. To tak jakby Pan pytał; "Kupiłem samochód i nie wiem, czy ma wspomaganie kierownicy?". No dobra, ale jaki samochód Pan kupił?
Proszę pamiętać, że diagnoza psychologiczna to poważna i skomplikowana sprawa. Nie ma diagnozy psychologicznej bez pracy psychologa. A z kolei psycholog ma etyczny obowiązek udzielić badanemu rzetelnej informacji o wynikach testu (wyjątek stanowią badania sądowe - tam badany uzyskuje wyniki za pośrednictwem sądu, a nie bezpośrednio od psychologa). Jeżeli psycholog nie udzielił Panu informacji, jak rozumieć ten wynik, to - wiem, że się powtarzam - proszę się do niego zwrócić z tym pytaniem.

Pozdrawiam