Z byle jakiego powodu chce mi się płakać i wszystko za bardzo biorę do siebie. O co w tym chodzi?

Mam 14 lat, ale jestem bardzo dojrzała jak na swój wiek. Mam chłopaka w wieku 18 lat i gdy wszystko jest OK, to się jakoś trzymam, ale byle jaki powód i chce mi się płakać i chyba wszystko za bardzo biorę do siebie. Gdy chłopak napisze mi coś, co mi się nie spodoba (przykrego, nie obraźliwego), np. że dzisiaj nie przyjedzie, to od razu mam dziwne myśli, że nie ma czasu dla mnie i że się mną nie interesuje, albo gdy kuzynka mi napisze coś, co też mi się nie spodoba to od razu nie chce mi się z nią pisać i wyżywam się na innych. O co w tym chodzi?

Witam!

Twoje zachowanie jest charakterystyczne dla osób w wieku dojrzewania. Jest to czas wielu przemian zarówno organizmu, jak i psychiki. Dojrzewasz, w Twoim mózgu zachodzi szereg procesów, które przystosowują Cię do dorosłego życia. Silne działanie hormonów wpływa na wahania nastroju (w ciągu kilku chwil możesz się śmiać, a zaraz płakać), bardzo intensywne odbieranie i odczuwanie emocji, szybkie reakcje emocjonalne.

Twoje emocje są bardzo silne i często biorą górę nad rozumem. Stąd mogą pojawiać się u Ciebie myśli o odrzuceniu przez chłopaka czy kłótnie z bliskimi. Spróbuj poznać siebie, naucz się, jak kontrolować i odpowiednio wyrażać emocje oraz staraj się o nich mówić. Im lepiej siebie poznasz, tym mniej zaskakujące będą Twoje reakcje dla Ciebie i otoczenia.

Pozdrawiam