Zachowanie i problemy z rozwojem mowy u 5-latka

Bardzo proszę o pomoc.Martwi mnie zachowanie 5letniego syna.Michał bardzo mało mówi. Niepoprawnie buduje zdania Jest bardzo nerwowy,szybko się irytuje i złości.Jeśli coś mu nie wychodzi bije się po głowie i rzuca zabawkami.Bardzo szybko się rozprasza.Nie może nauczyć się jeździć na rowerze, boi się basenu z piłkami i rzeki, jeziora lub morza gdy nie widzi dna.Nie lubi,kolorowania, lepienia z plasteliny.Nie znosi mieć brudnych rąk. Problemem jest również położenie go spać. Wtedy krzyczy i ucieka

Pozdrawiam.

Warto przyjrzeć się także, czy synek reaguje na własne imię, czy potrafi współdzielić uwagę z innymi ludźmi (np pokazując coś komuś sprawdza, czy osoba patrzy we wskazanym kierunku), komunikuje swoje potrzeby (niekoniecznie werbalnie, ale komunikuje a nie używa reki dorosłego jak narzędzia).
Mimo wszystko jednak zachęcałabym do podjęcia konsultacji psychologicznej i logopedycznej. Psycholog zdiagnozuje i we razie potrzeby skieruje na dalszą terapię, Szczególnie że w tej ostatniej sferze- rozwoju mowy- warto wesprzeć chłopca specjalistyczna pomocą.

Witam,

Zachęcam do szybkiej wizyty w dobrego psychiatry lub psychologa dziecięcego. Opisane objawy nie muszą być niczym niebezpiecznym, ale niekiedy mogą wskazywać na pewne zaburzenia rozwoju, w których niezbędna jest pomoc specjalisty i specjalne zajęcia wspierające rozwój dziecka.
Warto jest wykluczyć dodatkowe problemy zdrowotne u dziecka. Szczegółowe badania oraz skierowania do specjalistów może zalecić lekarz rodzinny na podstawie badania lekarskiego oraz informacji zebranych od rodziców. Warto skonsultować dziecko przez okulistę i laryngologa, którzy wykluczą wady wzroku, lub słuchu, mogące utrudniać dziecku kontakt z otoczeniem, ale także przez neurologa.

Pozdrawiam,
Marta Dziekanowska