Jeśli jest Pani w terapii od 3 lat u tego samego terapeuty, proponuję najpierw z nim omówić wątpliwości i obawy. Zachęcam do otwartości i odwagi, zwłaszcza, że skoro tak długo korzystała Pani z jego pomocy oznacza to, że doświadczyła Pani jego życzliwości i kompetencji. Proces kończenia terapii wymaga czasu (zwłaszcza w terapii długoterminowej, a nie napisała Pani w jakim czasie ma zostać przerwana), który jest potrzebny na przepracowanie rozstawania się z ważną osobą, którą stał się przez ten czas terapeuta.Ten okres leczenia może być trudny, przywoływać np.życiowe urazy pacjenta związane z byciem opuszczonym lub rozstaniem. Czasem może to powodować pogorszenie (zwykle przejściowe) funkcjonowania pacjenta, wątpliwości co do uzyskanych efektów i lęk przed samodzielnością. To wszystko ma prawo się pojawiać, kompetentny terapeuta wie jak i w jakim czasie można to przepracować.
Jeśli jednak, mimo w/w działań nie uda się Pani uzyskać porozumienia z swoim terapeutą i pozostanie Pani z przekonaniem, że to on przerwał terapię (a nie, że zakończył), może Pani poprosić go o wskazanie innego terapeuty.
Nie podaje Pani powodów swojej oceny, że "inni są niekompetentni". Zawsze warto zrobić rozeznanie w środowisku, czy w okolicach nie przyjmuje terapeuta, który ma dobrą opinię wśród pacjentów czy kierujących lekarzy. Ewentualnie polecam listę certyfikowanych psychoterapeutów na stronie Polskiego Towarzystwa Psychologicznego i/lub Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
Co do wątpliwości w skuteczność przyjmowania leków, myślę podobnie - proszę porozmawiać o tym z prowadzącym psychiatrą lub rozważyć konsultację u innego, któremu Pani zaufa.
Skoro jednak widzi Pani poprawę, choć rozumiem, że nie optymalną, to być może jednak i farmakologia i terapia działają. Problemy, których Pani doświadcza wymagać mogą dłuższego leczenia.
Życzę wytrwałości.
Elżbieta Pniewska
Dzień dobry!
Zawsze warto skonsultować się z innym specjalistą lub podjąć inną formę terapii - np. w innym podejściu, na innych zasadach pracy, grupową itp.
Pozdrawiam!
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Terapia EMDR w leczeniu silnego stresu i traumy – odpowiada Mgr Katarzyna Garbacz
- Lęk przed psychoterapią – odpowiada Mgr Justyna Owczarek-Skoneczna
- Napady duszności, lęk przed śmiercią – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Paniczny lęk przed wysokością – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Zakończenie terapii psychologicznych a natrętne myśli – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Uporczywy lęk przed śmiercią – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Lęki przed śmiercią bliskich – odpowiada Mgr Anna Ingarden
- Lęk przed terapią u 30-latki – odpowiada Lek. Paweł Baljon
- Leczenie lęku panicznego a depresja – odpowiada Mgr Adam Kowalewski
- Nerwica a lęk przed niespełnieniem marzeń – odpowiada Mgr Joanna Kołodziejczyk
artykuły
Najczęstsze błędy psychoterapeutów, czyli jak nie marnować czasu i pieniędzy
Decyzja o szukaniu pomocy psychologicznej jest zwy
Opór w psychoterapii - charakterystyka, przykłady, przyczyny obiekcji, praca w pacjentem
Opór w psychoterapii może mieć różne oblicza. Świa
Psychoterapia długoterminowa
Jedną z gałęzi psychoterapii jest psychoterapia dł