Załamanie nerwowe, lęk przed śmiercią

witam. Do 3 lat chodzę na terapię i do psychiatry obecnie z przyczyn psychologa terapia ma zostać przerwana a inni są niekompetentni. Moje problemy dotyczą myśli ss okaleczeń załamań, lęku przed śmiercią, obawa o bliską mi osobę. Terapeuta uważa ,że osiągnęłam zamierzony cel bo ograniczyłam ciecia, jednak nadal z innymi rzeczami sobie nie radzę. Co do leczenia lekami widzę mizerny sutek już przeszłam przez steki i nie działają. Proszę o poradę co jeszcze mogę zrobić.
KOBIETA, 29 LAT ponad rok temu

Jeśli jest Pani w terapii od 3 lat u tego samego terapeuty, proponuję najpierw z nim omówić wątpliwości i obawy. Zachęcam do otwartości i odwagi, zwłaszcza, że skoro tak długo korzystała Pani z jego pomocy oznacza to, że doświadczyła Pani jego życzliwości i kompetencji. Proces kończenia terapii wymaga czasu (zwłaszcza w terapii długoterminowej, a nie napisała Pani w jakim czasie ma zostać przerwana), który jest potrzebny na przepracowanie rozstawania się z ważną osobą, którą stał się przez ten czas terapeuta.Ten okres leczenia może być trudny, przywoływać np.życiowe urazy pacjenta związane z byciem opuszczonym lub rozstaniem. Czasem może to powodować pogorszenie (zwykle przejściowe) funkcjonowania pacjenta, wątpliwości co do uzyskanych efektów i lęk przed samodzielnością. To wszystko ma prawo się pojawiać, kompetentny terapeuta wie jak i w jakim czasie można to przepracować.
Jeśli jednak, mimo w/w działań nie uda się Pani uzyskać porozumienia z swoim terapeutą i pozostanie Pani z przekonaniem, że to on przerwał terapię (a nie, że zakończył), może Pani poprosić go o wskazanie innego terapeuty.
Nie podaje Pani powodów swojej oceny, że "inni są niekompetentni". Zawsze warto zrobić rozeznanie w środowisku, czy w okolicach nie przyjmuje terapeuta, który ma dobrą opinię wśród pacjentów czy kierujących lekarzy. Ewentualnie polecam listę certyfikowanych psychoterapeutów na stronie Polskiego Towarzystwa Psychologicznego i/lub Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
Co do wątpliwości w skuteczność przyjmowania leków, myślę podobnie - proszę porozmawiać o tym z prowadzącym psychiatrą lub rozważyć konsultację u innego, któremu Pani zaufa.
Skoro jednak widzi Pani poprawę, choć rozumiem, że nie optymalną, to być może jednak i farmakologia i terapia działają. Problemy, których Pani doświadcza wymagać mogą dłuższego leczenia.
Życzę wytrwałości.
Elżbieta Pniewska

0

Dzień dobry!

Zawsze warto skonsultować się z innym specjalistą lub podjąć inną formę terapii - np. w innym podejściu, na innych zasadach pracy, grupową itp.

Pozdrawiam!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Mam lęki po załamaniu nerwowym. Co to może być?

Mam takie pytanie: około 2 lat temu zaczęłam miewać w nocy tak zwane "lęki nocne". Budziłam się z przerażającym strachem, bałam się czegoś i na pewno nie było to skutkiem koszmaru, lecz niestety z rana już nie pamiętałam, czego tak panicznie się bałam. Chciałabym też zaznaczyć, że właśnie w tym okresie, około dwóch lat temu, doznałam załamania nerwowego, próbowałam się otruć tabletkami, które dostawałam na nadżerkę żołądka i innymi, które tylko wpadały mi w ręce, a było ich ilościowo nawet sporo, lecz nie udało mi się, na szczęście. Po około pół roku trwania tego załamania, wyszłam z tego. Wszystko było w porządku, myślałam, że mam to za sobą, lecz niecały tydzień temu, trafiłam na pogotowie i zaczęły się lęki, tylko tym razem nie w nocy, a w dzień napada mnie z zawrotami głowy i bolącym żołądkiem. Lekarz przepisała mi tabletki na ból żołądka, ale mam ciagle takie dziwne wrażenie, boję się czegoś, nie umiem nawet tego dokładnie sprecyzować... Czym to może być wywołane? Chcę też podkreślić, że nie widzę u siebie przyczyny, przez którą mogłabym znowu się załamać i to najbardziej mnie zastanawia. Dlaczego? Co mam z tym zrobić?

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Opis Pani problemu jest bardzo krótki i trudno na jego podstawie postawić dokładną diagnozę.
Można przypuszczać, że ok. 2 lata temu przeżywała Pani reakcję adaptacyjną w związku ze stresująca sytuacją życiową. Przeżywany stres może wywoływać lub nasilać zaburzenia snu - towarzyszące mu napięcie nerwowe spłyca sen.
Sytuacja stresowa mogła też u Pani wyzwolić depresję. Obecnie może Pani przeżywać nawrót depresji, nawet jeśli trudno znaleźć czynnik, który mógłby go aktualnie wywołać. Po przebyciu jednego epizodu depresyjnego, ma Pani 50% szans na wystąpienie kolejnego. Depresji często towarzyszy lęk i objawy cielesne.
W tej sytuacji wskazana byłaby jak najszybsza wizyta u lekarza psychiatry. Leczenie przeciwdepresyjne może zapobiec dalszemu narastaniu objawów i zmniejszyć szansę na kolejny nawrót. Nie leczona depresja ma tendencję do nasilania się. Kiedy negatywne emocje ulegają spiętrzeniu, samobójstwo może być postrzegane jako jedyne wyjście.
Nie musi Pani sama zmagać się z objawami - w Pani zasięgu jest skuteczna pomoc i leczenie.

Serdecznie pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy to załamanie nerwowe?

Witam, w tym roku kończę 18 lat.Jestem w związku z chłopakiem od 2 lat, dla niego zrezygnowałam szkole swoich marzeń i przeprowadziłam się do jego miejscowości 100km od swojego domu..Bardzo go kocham, jednak ostatnio postanowiłam sprawdzić jego pocztę, znalazłam tam bardzo wstrząsające dla mnie wiadomości, nie mogłam uwierzyć w to co znalazłam.Od paru dni nie potrafię nic zjeść, ciagle śnia mi się owe wiadomości, nie potrafię sobie z tym poradzić, załamanie nerwowe?
KOBIETA, 18 LAT ponad rok temu

Witam Panią Serdecznie,

Nie wiem, co było przyczyną Pani poruszenia i wstrząśnięcia.

Myślę, że taka reakcja z Pani strony nastąpiła na niespodziewane i zaskakujące dla Pani wiadomości.
Nie pozostaje Pani nic innego, jak w szczerej i spokojnej rozmowie, z Pani Chłopakiem, poruszyć ten wątek i go dojaśnić.

Gdyby zechciała Pani ze mną o tym porozmawiać, zapraszam do kontaktu na Skype.

Życzę Pani, żeby się wyjaśniło,
Irena Mielnik-Madej

0

Witam,

Nie napisała Pani jakiej treści były wiadomości, które Pani znalazła. Mogę jednak przypuszczać, że pojawiła się w Pani silna reakcja lękowa, być może lęk przed odrzuceniem. Może warto porozmawiać z chłopakiem o swoich obawach?
Polecam również kontakt z psychologiem.

Pozdrawiam serdecznie,
Aleksandra Korotko
www.bezproblemowo.pl

0

Dzień dobry.
Objawy, które Pani opisuje wskazują na to, iż doświadczyła Pani reakcji stresowej. Jeśli to, co przeczytała Pani w wiadomościach było niespodziewane, zaszokowało to organizm zareagował silnym stresem. Jeśli objawy nie mijają proszę zgłosić się do lekarza i psychologa. Warto nauczyć się radzić sobie ze stresem, by nie narażać się na utratę zdrowia.

0

Witam, odkryła Pani wiadomości które Panią wstrząsnęły. Nie potrafi sobie Pani poradzić z tą sytuacją. Dla partnera dużo Pani poświęciła, a on zawiódł Pani zaufanie. Rozumiem, że jest Pani w trudnej sytuacji. Proszę porozmawiać o tym z kimś bliskim, zaufanym. Proszę skorzystać z telefonu zaufania: 116 111 (http://www.116111.pl/mlodziez), http://www.telefonzaufania.org.pl/telefony_zaufania_wykaz.html
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka
psycholog
rejestracja@psycholognowacka.pl
www.psycholognowacka.pl

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty