Dzień dobry. Pani chłopak jest dorosły i sam odpowiada za swoje zachowanie. W świetle prawa nie ma wymówek, typu koledzy mnie namówili. Jeśli ktoś jeździ samochodem po alkoholu to stwarza zagrożenie dla innych ludzi i jest to karalne. Nie ma tu usprawiedliwienia. Podobnie jak zagrażanie innym agresywnymi zachowaniami, jakie nazywa Pani furią. W tej sytuacji Pani chłopak stanowi zagrożenie dla otoczenia, w związku z czym to raczej otoczenie potrzebuje pomocy niż on. Zwłaszcza, że nie wspomniała Pani żeby miał jakieś poczucie winy albo prosił o pomoc. Więc nie ma tu Pani w czym pomagać. Może Pani pomóc sobie. I za to trzymam kciuki.
Pozdrawiam
Dzień dobry!
Nasze otoczenie ma na nas istotny wpływ, jednak 24-letni, dorosły, nieubezwłasnowolniony mężczyzna, sam decyduje o sobie i sam podejmuje wybory. Czy gdyby partner dopuścił się pobicia również usprawiedliwiłaby go Pani kolegami, którzy nakłonili? Niestety (albo na szczęście) nie jest możliwe zmienić drugiego człowieka według naszych potrzeb i oczekiwań. Nie ma Pani wpływu na zmianę chłopaka, jeśli on sam nie będzie chciał się zmienić, nie będzie zauważał potrzeby zmiany ani ewentualnych korzyści płynących dla niego z takiej zmiany. To, na co ma Pani wpływ, to na PANI poglądy, decyzje, wybory, reakcje itp. Partner ma problemy z odpowiedzialnością, podejmowaniem rozsądnych wyborów, uleganiem pokusom, panowaniem na porywami emocji. Także z nadużywaniem alkoholu oraz łamaniem prawa. Często najlepszą receptą dla bliskich jest tzw. "twarda miłość" - stawianie wymagań, oczekiwań, nie łagodzenie konsekwencji jego decyzji, nie ratowanie go z opałów, nie zdejmowanie z niego odpowiedzialności i oczekiwanie od niego ponoszenia konsekwencji swoich wyborów.
Pozdrawiam!
Witam. Nie jemu a sobie powinna Pani pomóc, bo to Pani potrzebuje pomocy. Może Pani udac się na spotkania z psychologiem. Wsiadanie pod wpływem alkoholu do auta jest przestępstwem, czyli Pani chłopak jest przestepcą, w dodatku mówi Pani o nim psychopata. pomijam współodpowiedzialność za to, ze wie Pani, że jest pod wpływem i jedzie i tego nie zgłasza na Policję. Trochę może straszę ale po to aby "otrzeźwieć".
Magdalena Brabec
Witam Panią,
pomóc Pani mu może jedynie nie uczestnicząc w tym co Pani nie akceptuje w jego zachowaniu, nazywaniu tego co Pani widzi i motywowaniu chłopaka do zmiany jednak to ten kawałek w którym Pani coś może ... reszta należy do niego. Serdecznie pozdrawiam, Dorota Szykulska-Paprocka
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Zmiana zachowania po alkoholu u chłopaka – odpowiada Mgr Agnieszka Sieniawska
- Co oznacza taka nagła zmiana zachowania u chłopaka? – odpowiada Dr Małgorzata Mazurek
- Relacja z chłopakiem i dziecko w drodze – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- jak sprawić, aby chłopak przestał by zazdrosny? – odpowiada Mgr Dorota Nowacka
- Jak zmienić zachowanie chłopaka? – odpowiada Mgr Sylwia Nowak
- Czy można zmienić swoje zachowanie? – odpowiada Mgr Przemysław Mućko
- Jak rozbudzić uczucie miłości u chłopaka? – odpowiada Mgr Zuzanna Starczewska
- Jak wybaczyć partnerowi złe zachowanie? – odpowiada Mgr Jakub Bieniecki
- Zazdrość w stosunku do chłopaka, który wyprowadził się do innego miasta – odpowiada Mgr Magdalena Brabec
- Wyśmiewanie przez kolegów – odpowiada Mgr Violetta Ruksza
artykuły
Prawdziwy mężczyzna nie ma depresji. Krzywdzący stereotyp
Mattew Perry, Jim Carrey, Owen Wilson, Kazik Stasz
Współuzależnienie - rodzaje, przyczyny, objawy, leczenie
Współuzależnienie to styl funkcjonowania charakter
„Chłopaki nie płaczą", czyli dlaczego zdecydowana większość osób poszukujących pomocy psychologicznej to kobiety
Stereotypowy obraz mężczyzny opiera się na odwadze