Związek pełen agresji, przemocy psychicznej i chorobliwej zazdrości

Drodzy Państwo, od dwóch lat trwam w trudnym związku pełnym z jednej strony agresji i nieuświadomionej przemocy psychicznej, a z drugiej chorobliwej wręcz zazdrości. Mój partner nie przywykł do omawiania konfliktów. W sytuacjach wymagających konfrontacji, wzajemnych ustaleń, doszukiwania się przyczyn i wyciągania wniosków zasłania się złością, wulgarnością lub lekceważeniem problemu. Czuję się odrzucana i upokarzana. Mam skłonności depresyjne, wzrasta odczucie zazdrości. Czy jest na to sposób?

Witam,
Z Pani opisu wynika, że Pani partner i Pani macie nieco odmienne podejście do radzenia sobie z codziennymi wyzwaniami życia w związku. Pani dąży do konfrontacji, ustaleń, wniosków, (strategia koncentracji na problemie), a Partner złości się lub lekceważy sytuację (strategia unikowa). Trudności ze wspólnymi ustaleniami, odpowiedzialnością, wnioskami obciążają Panią, stąd obniżony nastrój.
Warto zastanowić się na swoimi uczuciami względem partnera, co Was łączy, jakie macie wizje wspólnej przyszłości. Jednocześnie warto zadbać o swoje dobro w związku, jak chciałaby Pani być traktowana przez partnera, co jest ważne, a co przydałoby się zmienić. Podstawą jest spokojna wspólna rozmowa dotycząca wzajemnych potrzeb, oczekiwań, trudności. Warto wyjaśnić, co Pani czuje, dla lepszych relacji i dla wewnętrznej "ulgi".
Warto zachęcić do wspólnej pracy pod okiem specjalisty- psychoterapeuty par. Jeśli partner nie wyrazi zgody, to proponuję zacząć od indywidualnego wsparcia psychologa lub psychoterapeuty.
Pozdrawiam
Sylwia Nowak