Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 6 1 , 9 3 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Choroby autoimmunologiczne: Pytania do specjalistów

Czy mogę zmniejszyć otoczki sutkowe, jeśli mam nefropatię IgA, AZS i zespół nerczycowy?

Witam. Mam 23 lata i od dawna zastanawiam się nad zabiegiem zmniejszenia otoczek sutkowych. Czytałam jednak, że choroba autoimmunologiczna może mi uniemożliwić zabieg. Mam nefropatia IgA, AZS i zespół nerczycowy. Nie są one uciążliwe i stadium jest stale od wielu... Witam. Mam 23 lata i od dawna zastanawiam się nad zabiegiem zmniejszenia otoczek sutkowych. Czytałam jednak, że choroba autoimmunologiczna może mi uniemożliwić zabieg. Mam nefropatia IgA, AZS i zespół nerczycowy. Nie są one uciążliwe i stadium jest stale od wielu lat. Więc czy nie mam na co liczyć udając się na konsultacje?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Co znaczą przewlekłe bóle w prawym podżebrzu?

Mam 43 lata. Od ok 3,5 roku cierpie na przewlekłe bóle w prawym podrzezbrzu, które często przybierają charakter ostrego napadowego bólu kolkowego. Miałam dwukrotnie wykonane badanie TK i MR, biopsje wątroby i kolonoskopie oraz kilkukrotnie badania usg, zasadniczo badania wykazały... Mam 43 lata. Od ok 3,5 roku cierpie na przewlekłe bóle w prawym podrzezbrzu, które często przybierają charakter ostrego napadowego bólu kolkowego. Miałam dwukrotnie wykonane badanie TK i MR, biopsje wątroby i kolonoskopie oraz kilkukrotnie badania usg, zasadniczo badania wykazały dyskretne zmiany w przewodach żółciowych. Ok 2 lata temu postawiono diagnozę ze choruje na pierwotną zolciowa marskosc wątroby. Jestem 2 lata leczona proursanem. Bóle utrzymuja się cały czas do tego w ostatnim czasie doszło drętwienie nog i rak i ogólna sztywność stawów. Hepatolog wysyła mnie z tym do reumatologa. Moim zdaniem to moze byc cos nie tak z woreczkiem zolciowym ale skąd te bole stawów albo jakas nakladajaca się choroba autoimmunologiczna - czy ktos ma pomysl co mi jest bo ja juz nie mam siły zyc z tym bólem. Leki przeciwbólowe na niewiele sie zdaja, bol nie mija jest tylko chwilowa ulga. Byłam na konsultacji u gastrologa, ktory wyslal mnie na usg, ginekologa który stwierdzil ze wszystko ok i immunologa który po zleceniu dodatkowych badan stwierdził ze to marskosc. Co moze byc przyczyną bólu z którym budze sue i zasypiam prawie 4 lata???
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Co oznaczają zawroty głowy i ból w boku?

Witam, od około miesiąca, męczą mnie mdłości, zawroty głowy, ból w prawym boku, wzdęcia, częściej również muszę korzystać z toalety... próbowałam ratować sie sama, niestety leki wspomagające trawienie tylko pogorszyły sprawę... dodam iż od 5 lat leczę się na... Witam, od około miesiąca, męczą mnie mdłości, zawroty głowy, ból w prawym boku, wzdęcia, częściej również muszę korzystać z toalety... próbowałam ratować sie sama, niestety leki wspomagające trawienie tylko pogorszyły sprawę... dodam iż od 5 lat leczę się na niediczynność taeczycy wywołaną chorobą autoimmunologiczna... w USG jamy brzusznej żadnych zmian... mam 27 lat. Proszę o pomoc
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska

Czy przekroczone normy morfologi krwi mogą mieć związek z szumami w uszach?

Witam. Od roku cierpię z powodu szumów usznych i nadwrażliwości słuchowej. Przez ten czas moje objawy stale się nasilają (przerzut na drugie ucho, nowe dźwięki, pogłośnienie szumów itp). Niedawno przeprowadziłem badanie krwi na obecność boreliozy. Nie przypominam sobie, żebym... Witam. Od roku cierpię z powodu szumów usznych i nadwrażliwości słuchowej. Przez ten czas moje objawy stale się nasilają (przerzut na drugie ucho, nowe dźwięki, pogłośnienie szumów itp). Niedawno przeprowadziłem badanie krwi na obecność boreliozy. Nie przypominam sobie, żebym był ugryziony przez kleszcza ale dowiedziałem się, że w rzadkich przypadkach borelioza lub inna choroba autoimmunologiczna mogą być powodem dolegliwości o podłożu neurologicznym. Badanie IGG Western Blott przyniosło wynik negatywny oprócz jednego wskaźnika - obecności przeciwciał p41 ( ). Dodam jeszcze, że morfologia również wyszła w porządku, oprócz 2 przekroczonych parametrów: MCH 32,3pg oraz Monocyty 0,6 tys/µl (12%). Czy w świetle przedstawionych wyników proponowaliby mi Państwo przeprowadzenie jakiś dodatkowych badań w kierunku Boreliozy lub innej choroby autoimmunologicznej? Dziękuję i pozdrawiam!
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Jerzy Bajko
Lek. Jerzy Bajko

Czy taki wynik ANA 3 całkowicie wyklucza możliwość wystąpienia u mnie chorób tkanki łącznej o podłożu autoimmunologicznym?

W teście ANA3 otrzymałam wynik: DFS70 - dodatni Kontrola (Ws) - silnie dodatni. Czy taki wynik ANA 3 całkowicie wyklucza możliwość wystąpienia u mnie chorób tkanki łącznej o podłożu autoimmunologicznym, czy tylko zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia tych chorób? Od stycznia występuje... W teście ANA3 otrzymałam wynik: DFS70 - dodatni Kontrola (Ws) - silnie dodatni. Czy taki wynik ANA 3 całkowicie wyklucza możliwość wystąpienia u mnie chorób tkanki łącznej o podłożu autoimmunologicznym, czy tylko zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia tych chorób? Od stycznia występuje u mnie objaw Raynauda. Prócz tego choruje na niedoczynność tarczycy Hashimoto. Z góry dziękuję za pomoc.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Budlewski
Lek. Tomasz Budlewski

Czy pępowina musi znajdować się poza organizmem matki?

Pytanie do lek. położnika Dzień dobry, Czytałam, że obecnie po porodzie zaleca się późne zaciskanie pępowiny aby krew z łożyska razem z komórkami macierzystymi mogła trafić do organizmu dziecka. Podobno ta krew ma bardzo dobroczynne działanie na organizm malucha, jak... Pytanie do lek. położnika Dzień dobry, Czytałam, że obecnie po porodzie zaleca się późne zaciskanie pępowiny aby krew z łożyska razem z komórkami macierzystymi mogła trafić do organizmu dziecka. Podobno ta krew ma bardzo dobroczynne działanie na organizm malucha, jak obniżenie ryzyka zachorowania na choroby autoimmunologiczne, białaczkę, choroby nerek, wątroby czy tarczycy. Niestety w moim przypadku, po porodzie indukowanym z powodu nadciśnienia i białkomoczu (38t 3d), lekarz zacisnął pępowinę zaraz po położeniu dziecka na moim brzuchu. Jednak tuż przed narodzeniem mojego dziecka miała miejsce następująca sytuacja: lekarz wyszedł z pokoju porodowego, z personelu została jedynie pielęgniarka. Wraz z kolejnym parciem urodziła się główka dziecka. Pielęgniarka zabroniła mi przeć dalej chociaż nadal trwały skurcze, które wypchnęły główkę. Tak więc moje dziecko pozostawało z głową na zewnątrz i resztą ciała z pępowiną wewnątrz mojego ciała. Po upływie ok. minuty lub półtorej wrócił lekarz i wraz z kolejnym parciem urodziłam synka. Moje pytanie brzmi: czy w czasie kiedy moje dziecko z głową na zewnątrz i pępowiną wewnątrz mojego ciała "oczekiwało" na powrót lekarza, transfuzja krwi z łożyska do organizmu dziecka już się rozpoczęła? Czy też aby ten proces się rozpoczął pępowina musi znajdować się poza organizmem matki? Martwię się, że moje dziecko nie otrzymało tej cennej krwi z łożyska. Dodam jeszcze, że po urodzeniu syna dostałam zastrzyk na urodzenie łożyska. W tym czasie pępowina była już zaciśnięta. Dziękuję za odpowiedź.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy to dobre wyniki przy toczniu rumieniowatym ukladowym?

Czy to dobre wyniki przy toczniu rumieniowatym ukladowym Badanie test heksagonalny wynik pozytywny; LA 1 1 Ratio wynik 2,16 jednostki ratio przedział 0,80-1,30; APTT LA wynik 62,9 jednostki s ; APTT LA Ratio 1,78 jednostki ratio przedział 0,80 -1,20 mężczyzna 60,5 lat
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Budlewski
Lek. Tomasz Budlewski

Czy osoba z choroba autoimmunologiczną może stosować wyciąg z Ashwagandhy?

Dzień Dobry. Mam pytanie odnośnie Ashwagandhy. Ogólnie wyciąg z niej działa na znajomego korzystnie na pewno pod względem wyciszenia psychicznego. Ale gdzieś przeczytałem, na anglojęzycznej, niby medycznej stronie, że nie powinno się jej brać, gdy ktoś choruje na chorobę autoimmunologiczną... Dzień Dobry. Mam pytanie odnośnie Ashwagandhy. Ogólnie wyciąg z niej działa na znajomego korzystnie na pewno pod względem wyciszenia psychicznego. Ale gdzieś przeczytałem, na anglojęzycznej, niby medycznej stronie, że nie powinno się jej brać, gdy ktoś choruje na chorobę autoimmunologiczną, bo może ją nasilić, a on choruje na liszaj twardz. i wzjg. Na ncbi nic nie znalazłem. Czy mój kolega może to spokojnie dalej stosować czy jednak powinien przestać? Mają Państwo jakieś rzetelne źródła o tym?
odpowiada 2 ekspertów:
Mgr Irena Mielnik - Madej
Mgr Irena Mielnik - Madej
 Dariusz Pysz-Waberski
Dariusz Pysz-Waberski

Co oznaczają wyniki badana w kierunku chorób immunologicznych?

Witam, w szpitalu po wykryciu zatorowości płucnej (w wywiadzie 2 epizody zakrzepicy) miałam wykonane badania w kierunku chorób autoimmunologicznych. Fosfataza kwaśna prostatyczna/anty-CCP<7,0 Od 0,0 do 17,0U/ml <17,0 U/ml wynik ujemny >= 17,0 U/ml wynik dodatni. P/c p. atyntygonm... Witam, w szpitalu po wykryciu zatorowości płucnej (w wywiadzie 2 epizody zakrzepicy) miałam wykonane badania w kierunku chorób autoimmunologicznych. Fosfataza kwaśna prostatyczna/anty-CCP<7,0 Od 0,0 do 17,0U/ml <17,0 U/ml wynik ujemny >= 17,0 U/ml wynik dodatni. P/c p. atyntygonm cytoplazmy neutrofilow ANCA. pANCA:dodatni cANCA:ujemny P/c p.jadrowe i p.cytoplazmatyczne(ANA1) ANA1: dodatni. Jak interpretować te wyniki? I do jakiego lekarza powinnam się z nimi udać?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Budlewski
Lek. Tomasz Budlewski

Co oznaczają bóle mięśni i stawów oraz przewlekłe zmęczenie?

Od 4 lat mam bóle mięśni i stawów oraz przewlekłe zmęczenie .Do tego stopnia,że najprostsze czynności są niewykonalne. Wyniki krwi anemia,podwyższone płytki ,ob 60 , oraz podwyższone crp i enzymy wątrobowe. Badanie ANA 4 wszystko prawidłowo.Leczę się u reumatologa,diagnozowano... Od 4 lat mam bóle mięśni i stawów oraz przewlekłe zmęczenie .Do tego stopnia,że najprostsze czynności są niewykonalne. Wyniki krwi anemia,podwyższone płytki ,ob 60 , oraz podwyższone crp i enzymy wątrobowe. Badanie ANA 4 wszystko prawidłowo.Leczę się u reumatologa,diagnozowano mnie w szpitalu na oddziale lecz.chorób autoimmunologicznych i nic nie znaleziono,potwierdzono tylko poprzednie wyniki badań.Mam bóle brzucha ,biegunki i przewlekłą zgagę.Gastroskopia wykazała refluks a kolonoskopia nic,wszystko prawidłowo.Makroskopowo w porządku,pobrano wycinki do bad.mikroskopowego.Reumatolog nie ma pojęcia co robić dalej a ja czuje się coraz gorzej.Proszę w miarę możliwości o interpretacje,kobieta 42 lata.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy te leki wchodzą w reakcje z wit. D3 i przez to podnoszą Alt?

Od lat biorę olanzapina i statynę Atoris. Wyniki Alt w górnej granicy normy. Gdy tylko włączę witaj D3 próby 2x ponad normę. Po odstawieniu D3 wyniki wracają do punktu wyjścia. Dodam że suplementacja wit D3 jest wskazana z powodu autoimmunologicznego... Od lat biorę olanzapina i statynę Atoris. Wyniki Alt w górnej granicy normy. Gdy tylko włączę witaj D3 próby 2x ponad normę. Po odstawieniu D3 wyniki wracają do punktu wyjścia. Dodam że suplementacja wit D3 jest wskazana z powodu autoimmunologicznego podłoża choroby psychicznej. Czy te leki wchodzą w jakąś reakcje z wit D3 i przez to podnoszą Alt?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Co oznacza obecność przeciwciał jądrowych na komórkach?

Moj wynik stwierdzonoobecność przeciwciał jodrowych na komórkach HEp-2typ swiecenia ziarnisty oraz jąderkowy w mianie 1;640 zaznaczam ze nie mam zadnych bólów stawów tylko wysypka wokól ust i broda i zwiazku z ta wysypka robilam na wlasna reke badanie i palce... Moj wynik stwierdzonoobecność przeciwciał jodrowych na komórkach HEp-2typ swiecenia ziarnisty oraz jąderkowy w mianie 1;640 zaznaczam ze nie mam zadnych bólów stawów tylko wysypka wokól ust i broda i zwiazku z ta wysypka robilam na wlasna reke badanie i palce mi bieleja tak jak w zespole Rejnauda bardzo prosze o porade.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Budlewski
Lek. Tomasz Budlewski

Czy podwyższenie Triglicerydów może być spowodowane stosowaniem suplementacji?

Witam,choruję na cukrzycę typ 2(insulina) oraz niedoczynność tarczycy z Hashimoto,5 miesięcy temu przeszłam zapalenie wątroby-trafiłam do szpitala z bardzo wysokim wzrostem aminotransferaz Alat-900 Aspat-740 i podwyższonym GGTP,po wykluczeniu autoimmunologicznego zapalenia wątroby,choroby Wilsona i badań wirusologicznych,zdecydowano... Witam,choruję na cukrzycę typ 2(insulina) oraz niedoczynność tarczycy z Hashimoto,5 miesięcy temu przeszłam zapalenie wątroby-trafiłam do szpitala z bardzo wysokim wzrostem aminotransferaz Alat-900 Aspat-740 i podwyższonym GGTP,po wykluczeniu autoimmunologicznego zapalenia wątroby,choroby Wilsona i badań wirusologicznych,zdecydowano się na biopsję wątroby.Diagnoza-obraz mikroskopowy odpowiada rozlanemu stłuszczeniu wątroby z przewlekłym zapaleniem wątroby i włóknieniem 1 stopnia.Po wyjściu ze szpitala od razu przeszłam na dietę o niskim indeksie glikemicznym oraz nisko tłuszczową,włączyłam również dziennie ćwiczenia i na dzień dzisiejszy schudłam już około 14 kg. Kontrolne badania w grudniu 2017r waga -12kg ASPAT-94 ALAT-197 Cholesterol - 158 Cholesterol LDL -96 Triglicerydy-80 HBA1C-5,90% Badania kontrolne styczeń 2018r waga -14kg ASPAT-32 ALAT-49 Cholesterol-183 Cholesterol LDL-117 Triglicerydy-100 HBA1C-5,30% Moje pytanie brzmi,dlaczego pomimo stosowania w dalszym ciągu diety,ćwiczeń i utraty dodatkowych 2 kg,moje wyniki cholesterolu,cholesterolu LDL,Triglicerydów w ciągu miesiąca się podwyższyły,czy może to być spowodowane suplementacją któregoś z wymienionych preparatów? Oeparol Femina,Inofem,Selen?A może gdzie indziej szukać przyczyny. Przepraszam za tak obszerny tekst,i bardzo proszę o opinię.Pozdrawiam
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy poszerzyć diagnostykę węzła chłonnego?

Dzień dobry, chciałabym zapytać o węzeł chłonny podżuchwowy, a mianowicie jest wyczuwalny po prawej stronie, raczej miękki i przesuwa się wg podłoża. Mam go od ponad roku, robiłam USG tarczycy w lipcu 2018 i przy okazji poprosiłam o sprawdzenie tego... Dzień dobry, chciałabym zapytać o węzeł chłonny podżuchwowy, a mianowicie jest wyczuwalny po prawej stronie, raczej miękki i przesuwa się wg podłoża. Mam go od ponad roku, robiłam USG tarczycy w lipcu 2018 i przy okazji poprosiłam o sprawdzenie tego węzła, w opisie: "w okolicy podżuchwowej prawej owalny, zatokowy węzeł chłonny wartości granicznych, poza tym węzły chłonne niepowiększone". Odwiedziłam kilka razy lekarzy internistów, kiedy byłam przeziębiona i wspominałam o tym, ale nie wzbudzało to ich niepokoju. Oprócz autoimmunologicznej choroby tarczycy (Hashimoto) czuję się dobrze. Czytając różnego rodzaju informację w Internecie, zaczęłam się zastanwiać bardziej intensywnie czy to może coś bardziej poważnego, może to to głupio zabrzmi, ale nawet "wkręcił" mi się HIV. Choć od 8 lat mam tego samego partnera, który raczej nie narzeka na żadne problemy zdrowotne, a wcześniejsi partnerzy (było ich dwóch) mają się również dobrze i nigdy nie dostałam od nich żadnych sygnałów, aby się czegoś obawiać. Chciałabym zapytać, czy mam się martwić ty węzłem, czy mam poszerzyć diagnostykę, a może po prostu nie panikować?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Paweł Szadkowski
Lek. Paweł Szadkowski

Czy oko po zapaleniu spojówki wróci do normy?

Dzień dobry. Mój problem z lewym okiem trwa już rok. Zaczęło się od przedłużenia rzęs, odrazu po wstaniu z fotela czułam, jakbym coś miała w oku. Po 2 tygodniach poszłam do okulisty, stwierdził zapalenie spojówki, przepisał krople ze sterydami... Dzień dobry. Mój problem z lewym okiem trwa już rok. Zaczęło się od przedłużenia rzęs, odrazu po wstaniu z fotela czułam, jakbym coś miała w oku. Po 2 tygodniach poszłam do okulisty, stwierdził zapalenie spojówki, przepisał krople ze sterydami, po tygodniu nadal nie przeszło i znów kolejne krople z antybiotykiem lałam do oka.... przez ok 7 miesięcy okuliści raczyli mnie kroplami, po których nie przechodziło, został też stwierdzony nużeniec, był leczony maścią z metronizadolem przez 3 miesiące, zmian żadnych, nadal czuję uwieranie w oku(tylko jednym!). Choroby autoimmunologiczne wykluczone. Wylądowałam ostatnio w Warszawie i mam diagnozę: toksyczne jatrogenne zapalenie spojówki powiekowej, MGD w przebiegu trądzika. Teraz przyjmuję od dermatologa tetracyklinę oraz dexoftyal do 5 razy dziennie, chusteczki Hexaclean i nagrzewam oko Eyebagiem.... czy takie leczenie jest prawidłowe oraz czy oko kiedykolwiek wróci do normy? Dodam, że co chwilę z oka wyciągam białą gęstą wydzielinę i pod gorną powieką w jednym miejscu czuję jakbym coś tam miała. Bardzo mi to dokucza i utrudnia życie... wymaz z oka ujemny...Pozdrawiam
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Dorota Kinga Stepczenko-Jach
Lek. Dorota Kinga Stepczenko-Jach

Czy moja choroba autoimmunologiczna nie zaburzy wyniku testu?

Witam! Choruję na chorobę autoimmunologiczną Hashimoto (przewlekłe zapalenie tarczycy), a co za tym idzie mam przeróżne objawy tej choroby. W szczególności doskwierają mi dolegliwości ze strony układu pokarmowego, tj. jelit (biegunki, wzdęcia). Chciałam zrobić z krwi... Witam! Choruję na chorobę autoimmunologiczną Hashimoto (przewlekłe zapalenie tarczycy), a co za tym idzie mam przeróżne objawy tej choroby. W szczególności doskwierają mi dolegliwości ze strony układu pokarmowego, tj. jelit (biegunki, wzdęcia). Chciałam zrobić z krwi test na nietolerancje pokarmowe IMMUNOdiagDIETA, jednak mam wątpliwości czy będzie on wiarygodny. Czy moja choroba autoimmunologiczna nie zaburzy wyniku testu? Pozdrawiam. Anna
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Andrzej Sawicki
Dr n. med. Andrzej Sawicki

Jakie są objawy zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa?

Czy objawy tj.: tępe bóle całego kręgosłupa barków, łopatek, obojczyków i bioder, sztywność kręgosłupa w nocy i rano ponad 8 miesięcy to może być objaw zzsk? Choruję już na chorobę autoimmunologiczną - hashimoto, także mam dyskopatię lędźwiową. Jakie są objawy zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa?
odpowiada 2 ekspertów:
Lek. Jerzy Bajko
Lek. Jerzy Bajko
Mgr Paweł Czarnocki
Mgr Paweł Czarnocki

Jakie badania wykonywać, by zapobiegać powikłaniom w postaci chorób z autoagresji?

Dobry wieczór Choruję na NZJ a konkretnie na wrzodziejące zapalenie jelita grubego , stopień lekki choroba obejmuje tylko odbytnicę i esicę mam niewielkie nadżerki ,zaczerwienienie i obrzęk błony śluzowej całego jelita, aktualnie remisja od dłuższego czasu, ponoć jak czytam w... Dobry wieczór Choruję na NZJ a konkretnie na wrzodziejące zapalenie jelita grubego , stopień lekki choroba obejmuje tylko odbytnicę i esicę mam niewielkie nadżerki ,zaczerwienienie i obrzęk błony śluzowej całego jelita, aktualnie remisja od dłuższego czasu, ponoć jak czytam w chorobach zapalnych jelit występują także objawy pozajelitowe dotyczące skóry, stawów i oczu. Mogą im towarzyszyć także inne bardzo rzadkie choroby autoimmunologiczne, takie jak zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa czy stwardniające zapalenie dróg żółciowych.Moje pytanie brzmi jak często występuje to zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa i stwardniające zapalenie dróg żółciowych u ludzi chorujących na nzj ?Od czego zależy ich występowanie? Co zrobić by im zapobiegać? Jest jakiś sposób?Jakie badania wykonywać by zapobiegać powikłaniom w postaci w/w chorób z autoagresji?Czy powinnam się tego obawiać czy też nie? Tłumaczę sobie że nie u każdego mogą przecież się pojawiać dodatkowe choroby autoimmunologiczne. Bardzo proszę o odpowiedz na moje zapytania za co z góry serdecznie dziękuję życząc wszystkiego co najlepsze w Nowym Roku. Pozdrawiam
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Budlewski
Lek. Tomasz Budlewski

Co jest powodem suchości w jamie ustnej i czy ma to związek z zębami?

Witam, proszę o udzielenie mi następującej informacji. Od dwóch miesięcy odczuwam suchość w ustach, lekarz rozpoczął diagnostykę w kierunku chorób autoimmunologicznych. Czy jest możliwe, aby suchość jamy ustnej spowodowana była leczeniem kanałowym zebów. W ubiegłym roku miałam leczone kanałowo... Witam, proszę o udzielenie mi następującej informacji. Od dwóch miesięcy odczuwam suchość w ustach, lekarz rozpoczął diagnostykę w kierunku chorób autoimmunologicznych. Czy jest możliwe, aby suchość jamy ustnej spowodowana była leczeniem kanałowym zebów. W ubiegłym roku miałam leczone kanałowo dwa zęby. W jednym z nich stwierdzona była zgorzel w związku z czym leczenie trwało chyba z pół roku i było bardzo skomplikowane. Czy suchość w jamie ustnej może mieć związek z leczonymi wcześniej zębami ,czy materiały dentystyczne i leki użyte podczas leczenia i do wypełnienia zębów mogą dawać takie objawy. Jestem dopiero na początku diagnostyki dlatego chciałabym przynajmniej wykluczyć temat zębów.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Patronaty