Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 6 6 , 6 9 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Ekstrakcja zęba: Pytania do specjalistów

Nieprzyjemny zapach z ust - jak sobie z nim radzić?

witam. Mam 32 lata. Byłem już u kilku specjalistów ze swoim problemem ale wszyscy mnie raczej olewają. Mam uczulenie na pyłki i niestety wszyscy lekarze bez wykonywania większych badań stwierdzają że to jest przyczyna mojego problemu. Niestety ja dobrze wiem... witam. Mam 32 lata. Byłem już u kilku specjalistów ze swoim problemem ale wszyscy mnie raczej olewają. Mam uczulenie na pyłki i niestety wszyscy lekarze bez wykonywania większych badań stwierdzają że to jest przyczyna mojego problemu. Niestety ja dobrze wiem że jest inaczej. Mianowicie. 12 lat temu miałem nieprzyjemność nadużywać amfetaminy, czego skutkiem było popsucie się moich zębów. przez jakiś czas nawet nie wiedziałem że coa jest nie tak. po roku okazało się że kilka moich zębów zaczyna gnić. Wtedy mnie oswiecilo i zakończyłem przygodę z narkotykami. Niestety było już za późno. Na skutek zepsutych zębów zaczęło mi brzydko pachnieć ust. natychmiast pojechałem do dentysty. okazało się że mam 3 zeby do wyrwania i 8 do leczenia. przez kolejny rok chodziłem do dentystki która naprawiał moje zęby. od tamtego czasu chodzę regularnie i mam zdrowe zęby. niestety nieprzyjemny zapach z ust pozostał. Dzis mija już 12 lat a ja wciąż nierozwiazalem swojego problemu. Przeczytałem już cały internet i doszedłem do wniosku że mam PRZEWLEKLE ZAPALENIE GORNYCH DROG ODDECHOWYCH. Moje objawy to: przykry zapach z ust, wieczny katar i nierzyt nosa, bule głowy, straciłem częściowo węch. nie uczuke większości zapachów. czasem wcale a czasem tylko wybiórcze. wiecznie splywajaca wydzielina w gardle która też brzydko pachnie. częste bule uszu i okolic i częste przeziębienia. wystarczy jedno wyjście z domu bez czapki w wietrzny lub zimny dzień i czekają mnie 2 dni w łóżku. wykonałem badanie gastroskopi i nic. wymaz z gardła i nic. podstawowe badania krwi i nic. robiłem. nawet prześwietlenie zatok i tam są niewielkie złogi ale lekarz powiedział że są tak małe ze to nic nie znaczy. Nie mam już siły i pomysłu co robić dalej. z kim mam rozmawiać? jak się leczyć. jak się zbadać. czasem wolałabym bym nieżyc. kiedy z kimś rozmawiam a on się krzywi albo mi mówi ze śmierdzę kupą. nawet dzieci mojej siostry czasem się mnie pytają kiedy się z nimi bawię. wujek! co tu tak śmierdzi.? potrzebuje pomocy! liczę na odpowiedź. Dziekuje
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Co zrobić po ukruszeniu zęba u 21-latka?

Witam! Niestety z powodu dużego ukruszenia dolnej, prawej 7 jestem zmuszony usunąć ją chirurgicznie. Po odbytej konsultacji ortodontycznej dowiedziałem się, że po zabiegu należałoby przesuwać sukcesywnie ząb po zębie, aby wyrównać ubytek. Pani doktor zaproponowała aby zrobić to za pomocą... Witam! Niestety z powodu dużego ukruszenia dolnej, prawej 7 jestem zmuszony usunąć ją chirurgicznie. Po odbytej konsultacji ortodontycznej dowiedziałem się, że po zabiegu należałoby przesuwać sukcesywnie ząb po zębie, aby wyrównać ubytek. Pani doktor zaproponowała aby zrobić to za pomocą mini-śruby ortodontycznej lub nakładek Invisalign. Pytała także czy biorę pod uwagę założenie aparatu 2 łukowego aby wyrównać wszystkie zęby na dole i na górze - tak biorę pod uwagę tą opcję. Jednak teraz nasuwa mi się pytanie - czy po zabiegu usunięcia zęba i odczekaniu aż dziąsło się zagoi można od razu założyć aparat, czy najpierw należy użyć śruby ortodontycznej lub nakładek, a dopiero potem można zakładać aparat? Z góry wiem, że zastosowanie śruby ortodontycznej nie wchodzi u mnie w grę, ze względu na bardzo mocną hemofobię i niski próg bólu. Już sam zabieg usuwania zęba będzie wykonywany pod narkozą... Proszę o poradę
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Czy mogę brać jeszcze metronidazol?

Witam, wczoraj miałem ekstrakcje zęba - dolnej prawej 8, Lekarz stwierdził najpierw, żebym wziął metronizadol 3x1 przez 5 dni, po mojej krótkiej rozmowie z nim, żebym chwilę się wstrzymał i zobaczył.... Jestem chory na Wzjg, teraz biorę asamax 3x1, contiment... Witam, wczoraj miałem ekstrakcje zęba - dolnej prawej 8, Lekarz stwierdził najpierw, żebym wziął metronizadol 3x1 przez 5 dni, po mojej krótkiej rozmowie z nim, żebym chwilę się wstrzymał i zobaczył.... Jestem chory na Wzjg, teraz biorę asamax 3x1, contiment 1x1 i nie wiem czy mogę dołożyć jeszcze metronizadol? W jakich odstępach to brać? Ogólnie za bardzo nie boli, opuchlizny nie mam... Co robić i jak?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Czy powinnam usunąć zęby?

Od kilku lat mam koronki , teraz zrobiła się nad nimi przetoka ,i zęby się ruszają ,lekarz zrobił zdjęcie i twierdzi że trzeba usunąć te zęby bo jest zanik kości , nie wiem co robić proszę o poradę .
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Jak długo mogą trwać te dolegliwości po usunięciu zęba?

Witam. W poniedziałek usunęłam górna 6 skrzep jeszcze jest ale po malu odchodzi. Mam pytanie po wyrwaniu zeba ile dni bd pulsował?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Czy taki stan po wyrwaniu zęba to powód do niepokoju?

W poniedzialek o 17 mialem wyrwana dolna szostke. Dziura byla tak duza ze stomatolog zaszyl dziure. Dzisiaj mija 48h, ja czuje delikatny bol ale do wytrzymania bez proszkow. Co mnie niepokoi to nie widze czerwonego skrzepu a jedynie cale to... W poniedzialek o 17 mialem wyrwana dolna szostke. Dziura byla tak duza ze stomatolog zaszyl dziure. Dzisiaj mija 48h, ja czuje delikatny bol ale do wytrzymania bez proszkow. Co mnie niepokoi to nie widze czerwonego skrzepu a jedynie cale to miejsce po wyrwanie zrobilo sie biale i widac tylko czarne nici. Czy tak powinno byc ? Dodam ze jestem palaczem. Pierwszego papierosa zapalilem 24h po wyrwaniu zeba, ograniczam sie do 3-5 dziennie ale zawsze jak pale wkladam tampon w miejsce wyrwanego zeba i zagryzam. Nie wiem czy tak moge?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Dlaczego po usunięciu zęba pojawia się wydzielina?

Witam. We wtorek miałem usuwaną szóstkę i ósemkę w narkozie (jestem dentofobem). Następnego dnia musiałem jechać na kontrole, ponieważ podczas smarkania, cała zawartość zamiast znaleźć się na chusteczce, wylądowała w ustach. Wykonałem próbę Valsalvy i usłyszałem pisk z ust. Narzeczona... Witam. We wtorek miałem usuwaną szóstkę i ósemkę w narkozie (jestem dentofobem). Następnego dnia musiałem jechać na kontrole, ponieważ podczas smarkania, cała zawartość zamiast znaleźć się na chusteczce, wylądowała w ustach. Wykonałem próbę Valsalvy i usłyszałem pisk z ust. Narzeczona sprawdziła gdzie pojawiają się bąbelki. Jest to szóstka. Pojechałem na kontrole, gdzie próbę Valsalvy przeprowadził stomatolog i cisza. Nic. Na drugi dzień pojechałem ponownie, bo nie dawało mi to spokoju dalej nic nie piszczało, a ja czuję, że z tego zęba się sączy jak by wydzielnia z nosa. Podczas smarkania również czuje jak by w miejscu po usuniętym zębie tez coś leciało. Co ja mam zrobić teraz? Czy to na pewno przetoka? Dodam że jestem 80 godzin po zabiegu i nic mnie nie boli. W dniu wczorajszym chirurg przepisał mi clindamycin mip 600. Bez poprawy jak na razie.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Po jakim czasie od założenia koron policzek może się zregenerować?

Dzień dobry. Od miesiąca posiadam implanty i korony zębów: dolna 6 i 7 po prawej stronie. Implanty nie były założone zaraz po usunięciu zębów tylko ok 2- 3 lata później , co spowodowało lekkie zapadniecie sie policzka przy rzuchwie.... Dzień dobry. Od miesiąca posiadam implanty i korony zębów: dolna 6 i 7 po prawej stronie. Implanty nie były założone zaraz po usunięciu zębów tylko ok 2- 3 lata później , co spowodowało lekkie zapadniecie sie policzka przy rzuchwie. Podczas implantacji nie było zrobionej regeneracji kości , ponieważ lekarz uważał,że kość jest wystarczająca. Bardzo proszę o poradę czy po jakimś czasie od założenia koron policzek może sie zregenerować ? Czy ewentualnie jest jakaś możliwość jego regenreacji innymi spsobami?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Czy taki stan po usunięciu zęba to powód do niepokoju?

Dwa dni temu miałam usuwaną 7 dolna , lekarz gdy już usunął zęba , wsadził mi gąbkę kolagenową . Ząb od dwóch dni boli i czuje ropę czy mam się bać ?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Czy korzeń zęba można pozostawić w dziąśle?

Witam,2 tyg temu mialem probe usunięcia korzenia zeba 7,leczonego kanałowa,chirurg szczekowy mocowal sie godzinę i nie dal rady.zostaly 2 malutkie wierzchołki na samym dole,teraz proponuje usunięcie w narkozie,i usuniecie z boku ,mam.spore wątpliwości co do tego znieczulenia,wolałbym bym w... Witam,2 tyg temu mialem probe usunięcia korzenia zeba 7,leczonego kanałowa,chirurg szczekowy mocowal sie godzinę i nie dal rady.zostaly 2 malutkie wierzchołki na samym dole,teraz proponuje usunięcie w narkozie,i usuniecie z boku ,mam.spore wątpliwości co do tego znieczulenia,wolałbym bym w miejscowym.czy da sie usunąć z boku w znieczuleniu miejscowym? Czy może można zostawić taki mały korzeń?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Czy można wykonać ekstrakcję tej ósemki?

Dzień dobry, mam do usunięcia prawą dolną ósemkę.Nie za dobrze położoną bo „styka” się z nerwem. Niestety wcześniej dziąsło przy niej zaczęło puchnąć a ból pojawił się tez w okolicach zęba 3-4. Pojawiła się opuchlizna na twarzy na wysokości żuchwy... Dzień dobry, mam do usunięcia prawą dolną ósemkę.Nie za dobrze położoną bo „styka” się z nerwem. Niestety wcześniej dziąsło przy niej zaczęło puchnąć a ból pojawił się tez w okolicach zęba 3-4. Pojawiła się opuchlizna na twarzy na wysokości żuchwy. Dostałam skierowania na tk i radiolog powiedział że jest ropień pod korzeniem ósemki i duży stan zapalny okostnej. Dostałam amoksiklav 875 3xdziennie który już zażywam 5 dobę i nie widzę żadnej poprawy. Nie wiem co robić bo lekarz kazał mi podjechać po zmianę antybiotyku, ale obawiam się tego co w sytuacji gdy drugi lek tez nie pomoże. Czy wtedy można wykonać ekstrakcję ósemki mimo ropnia i zapalenia?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Co może być przyczyną opuchlizny na brodzie?

Witam mam problem od paru miesiecy wystapila opuchlizna po prawej stronie brody czuc ucisk na wysokosci dolnej prawej trojki zeba objaw ten nasilil sie po usunieciu dolnej prawej 6 zdjecie RTG kosci szczeki dolnej i gornwj na usg wezlow chlonnych... Witam mam problem od paru miesiecy wystapila opuchlizna po prawej stronie brody czuc ucisk na wysokosci dolnej prawej trojki zeba objaw ten nasilil sie po usunieciu dolnej prawej 6 zdjecie RTG kosci szczeki dolnej i gornwj na usg wezlow chlonnych lekko powiekszone 3 pozostalosci po zebach do usuniecia co moze byc przyczyna takiej lekkiej opuchlizy na brodzie i bole glowy sie nasilily od tego
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Czy przed odbudową zęba powinien być usunięty kamień nazębny?

Witam. Lekarz odbudował mi ząb po leczeniu kanałowym kompozytem na włóknie szklanym. Czy przed odbudową powinien usunąć z tego zęba kamień i osad nazębny, który się znajdował u mnie w trakcie leczenia na wszystkich zębach. Dentysta wyleczył ząb, odbudował i... Witam. Lekarz odbudował mi ząb po leczeniu kanałowym kompozytem na włóknie szklanym. Czy przed odbudową powinien usunąć z tego zęba kamień i osad nazębny, który się znajdował u mnie w trakcie leczenia na wszystkich zębach. Dentysta wyleczył ząb, odbudował i nic o kamieniu nazębnym nie wspomniał a mnie nurtuje to pytanie.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Jak uśmierzyć ten ból zęba?

Witam, jakiś miesiąc temu wyrwałam zęba. Wszystko było w porządku dziaslo się goiło. Od 3 dni zaczął mnie bopolewac ząb( nie jestem w stanie określić czy to ząb obok wyrwanego czy same dziąsło po zębie) jak tylko zaczyna mnie... Witam, jakiś miesiąc temu wyrwałam zęba. Wszystko było w porządku dziaslo się goiło. Od 3 dni zaczął mnie bopolewac ząb( nie jestem w stanie określić czy to ząb obok wyrwanego czy same dziąsło po zębie) jak tylko zaczyna mnie boleć odrazu dostaje dużego bólu głowy jak uśmierzyć ten ból i czym to może być spowodowane? :(
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Stan zapalny po kanałowym leczeniu zęba

Witam serdecznie po leczeniu kanałowym 6 na dole zrobił mi stan zapalny i lekarz poinformowal mnie że będę musił usunąć zęba,ponieważ nic nie może wiencej zrobić.po wyrwaniu przepisał natybiotyk i przeciw bólowe tabletki w trakcje leczenia coś zaczęło dziać... Witam serdecznie po leczeniu kanałowym 6 na dole zrobił mi stan zapalny i lekarz poinformowal mnie że będę musił usunąć zęba,ponieważ nic nie może wiencej zrobić.po wyrwaniu przepisał natybiotyk i przeciw bólowe tabletki w trakcje leczenia coś zaczęło dziać się z dziosłem jakiś słaby przepływ krwi się zrobił i stasznie boli i promienjuje .co dalej robić i jak leczyc.pozdrawiam
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Co może oznaczać obecność krostki na podniebieniu?

Witam serdecznie, mam 21 lat, mężczyzna. Z 3-4 miesiące temu na podniebieniu (przy 6 zębie u góry) zauważyłem małe grubienie, w stylu krostki w kolorze skóry, nie rósł oraz nie był wyczuwalny palcami, jedynie językiem. Oczywiście naczytałem się internetu... Witam serdecznie, mam 21 lat, mężczyzna. Z 3-4 miesiące temu na podniebieniu (przy 6 zębie u góry) zauważyłem małe grubienie, w stylu krostki w kolorze skóry, nie rósł oraz nie był wyczuwalny palcami, jedynie językiem. Oczywiście naczytałem się internetu i zdiagnozowałem u siebie nowotwór podniebienia (byłem u specjalisty i okazało się wyłącznie stanem zapalnym). Wczoraj ząb mnie zaczął boleć i guzek się dziś powiększył, dodatkowo boli mnie lekko gardło po stronie zęba, ucho oraz migdałek. Ząb miał być plombowany ale uprzednio został on zalepiony lekarstwem (nosiłem je ponad rok, gdyż całkowicie zapomniałem o kolejnej wizycie, która miała być po 2 miesiącach od założenia lekarstwa.) Stąd moje pytanie, czy ząb należy wyrwać, czy jest sens leczenia go. (Odkąd pamiętam, problem z tym zębem był cały czas, promieniował on ból na cały górny mostek zębów) Mam również rozwinięte 4 ósemki, które według pantomogramu rosną prawidłowo. Zgrubienie jakie teraz występuje w mojej jamie ustnej również jest w kolorze podniebienia, tylko, że teraz jest ono wyczuwalne zarówno językiem jak i palcami i przy dotyku strasznie boli. Nie mogę jeść, gdyż każdy dotyk języka powoduje ból. Jakieś 3 miesiące temu wypadło mi lekarstwo z zęba i cały czas jest odkryta dziura (wiem, moje zachowanie jest głupie) i przykładowo resztki jedzenia wydłubywałem igłą... Proszę o porady, dziękuję oraz pozdrawiam!
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Dlaczego mam silny ból po ekstrakcji zębów?

Dzień dobry. 10 godzin temu miałem wyrwane zęby lewą 6stkę i siódemkę. W obecnej chwili rana wygląda ładnie (była zszywana), brak opuchlizny. Zabieg trwał prawie godzinę. W chwili obecnej ból jest prawie nie do zniesienia, boli mnie szczęka, pod... Dzień dobry. 10 godzin temu miałem wyrwane zęby lewą 6stkę i siódemkę. W obecnej chwili rana wygląda ładnie (była zszywana), brak opuchlizny. Zabieg trwał prawie godzinę. W chwili obecnej ból jest prawie nie do zniesienia, boli mnie szczęka, pod szczęką, skroń, głowa i sama rana. Czy to normalne? Ile tak silny ból może się jeszcze utrzymywać?
odpowiada 2 ekspertów:
Lek. dent. Karolina Michalska-Bałaga
Lek. dent. Karolina Michalska-Bałaga
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Co robić z tym silnym bólem zębów?

wczoraj poszedłem z silnym bólem(górna lewa 5) zęba do stomatologa który obejrzał, popukał po zębach i stwierdził że jednego trzeba usunąc ponieważ rozwija się stan zapalny zgodziłem się na usunięcie,lekarz usunął ,wypisał leki po kilku godzinach ból nie ustępował... wczoraj poszedłem z silnym bólem(górna lewa 5) zęba do stomatologa który obejrzał, popukał po zębach i stwierdził że jednego trzeba usunąc ponieważ rozwija się stan zapalny zgodziłem się na usunięcie,lekarz usunął ,wypisał leki po kilku godzinach ból nie ustępował i jakby przechodził na następne zęby dziś już bolą wszystkie ,co mam robić ,nimesil nie pomaga?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Jak leczyć próchnicę u małego dziecka?

Dzień dobry.Moja córka ma 2 lata i 3 miesiące i ma dużą próchnicę zębów mlecznych. Byliśmy wczoraj w klinice u dentysty pani dentystka stwierdziła że ma do wyrwania sześć ząbków z czego 3 to są przednie u góry i zostaly... Dzień dobry.Moja córka ma 2 lata i 3 miesiące i ma dużą próchnicę zębów mlecznych. Byliśmy wczoraj w klinice u dentysty pani dentystka stwierdziła że ma do wyrwania sześć ząbków z czego 3 to są przednie u góry i zostaly wyrwane wczoraj. Mam pytanie czy była potrzeba wyrywania od razu tych zębów mlecznych? Czy można było zrobić to w inny sposób?. Dodam jeszcze że zęby które zostały wczoraj usunięte nie miały dużej próchnicy tylko były ukruszone i brak szkliwa.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Czy można usunąć takiego zęba?

Witam. Mam przetokę nad górną piatką. Ząb leczony 2x kanałowo, problem wraca, konieczna ekstrakcja. Lekarz mówi, że to nie ropień a przetoka... Nie boli jak na razie, ale jest żółte wybrzuszenie nad tym zębem i dziąsło jest zaczerwienione. Boję się... Witam. Mam przetokę nad górną piatką. Ząb leczony 2x kanałowo, problem wraca, konieczna ekstrakcja. Lekarz mówi, że to nie ropień a przetoka... Nie boli jak na razie, ale jest żółte wybrzuszenie nad tym zębem i dziąsło jest zaczerwienione. Boję się bólu przy ekstrakcji. Czy można w takim stanie usunąć bezboleśnie takiego zęba?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Patronaty