Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 6 7 , 2 0 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Laryngologia: Pytania do specjalistów

Jak skutecznie leczyć zapalenie ucha u 34-latka?

Witam. Od 3 lat leczyłam bez efektu u kilku lekarzy nawracające zapalenie ucha. Leczenie było antybiotykami ogólnymi, każdy z lekarzy twierdził, że wymaz jest niepotrzebny. Wymaz zrobilam w prywatnym laboratorium, wyszedł enterobacter spp i streptococcus aureus. Czy w tym wypadku... Witam. Od 3 lat leczyłam bez efektu u kilku lekarzy nawracające zapalenie ucha. Leczenie było antybiotykami ogólnymi, każdy z lekarzy twierdził, że wymaz jest niepotrzebny. Wymaz zrobilam w prywatnym laboratorium, wyszedł enterobacter spp i streptococcus aureus. Czy w tym wypadku powinnam udać się do lekarza rodzinnego czy do laryngologa? Czy powinnam dostać leczenie (zgodne z antybiotykogramem) miejscowe czy ogólne? Dodam, że nie mam pojęcia, skąd te pałeczki jelitowe w moim uchu, tym bardziej, że ze względu na zawod dbam o higienie wręcz przesadnie.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Co może znaczyć u mnie taki męczący kaszel?

Dzień dobry. Jakieś pół roku męczy mnie kaszel, czasem się on bardziej nasila i męczy mnie. Cały czas kaszle. Co może być przyczyną.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy ucho boli mnie od zęba?

Od kilku miesięcy boli mnie lewe ucho, laryngolog skierował mnie na tomografie wszystko wyszło w porządku. W międzyczasie okazało się, że mam do leczenia kanałowego lewą górna czwórkę. Czy ona może być przyczyną bólu? Dodatkowo dolna lewa szóstka... Od kilku miesięcy boli mnie lewe ucho, laryngolog skierował mnie na tomografie wszystko wyszło w porządku. W międzyczasie okazało się, że mam do leczenia kanałowego lewą górna czwórkę. Czy ona może być przyczyną bólu? Dodatkowo dolna lewa szóstka też była leczona kanałowo 5 lat temu i zaczeła mnie pobolewać, jakie badania wykonać, żeby zdiagnozować co jest przyczyną bólu czy promieniowania do ucha? Czy może to być dolna szóstka która według stomatologa na zdjęciu wygląda, że ma dobrze wypełnione kanały, czy jednak ta górna czórka?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy torbiel zatoki powoduje ból głowy?

Witam od 2 miesięcy mam bóle głowy.... Na rtg zatok wyszła całkowicie zaciemniona zatoka lewa a na tK głowy wyszła torbiel 3.5cm na 3,4 lekarz w szpitalu odesłał mnie z kwiatkiem mówiąc że przez torbiel nie może boleć mnoe głowa..... Pomocy
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy dziecko musi mieć usunięte migdały?

Witam syn 3.5letni od września chodzi do przedszkola i zaczęły się katary mega zielone laryngolog stwierdził ze ma przerost migdalow podniebnych wsolistniejący z przyrostem migdala gardlowego i wysiekowe zapalenie uszu czy rzeczywiście musi mieć zabieg by przeszły te katary
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy mogę mieć ropień w gardle?

Witam, ponad dwa tygodnie temu zostało u mnie zdiagnozowane zapalenie krtani i migdałków. Dostałem antybiotyk, lek przeciwzapalny oraz Gardimex do psikania w celu uśmierzenia bólu przy przełykaniu i osłonowe. Brałem leki przez tydzień. Ewidentnie była poprawa bo przestałem mieć... Witam, ponad dwa tygodnie temu zostało u mnie zdiagnozowane zapalenie krtani i migdałków. Dostałem antybiotyk, lek przeciwzapalny oraz Gardimex do psikania w celu uśmierzenia bólu przy przełykaniu i osłonowe. Brałem leki przez tydzień. Ewidentnie była poprawa bo przestałem mieć ból przy przełykaniu i wydawało się że jest już dobrze. Ale nadal co jakiś czas kasłałem i ciągle coś mi spływało oraz poczułem jak by drapanie w gardle. Jak poszedłem ponownie do lekarza dostałem syrop do odksztuszania bo podobno to wina wydzieliny która sie pojawiła na gardle. DOdatkowo czułem się osłabiony i miałem 35 stopni. Pani doktor nie stwierdziła bym miał znowu angine raczej. Teraz mija 5 dzień od kiedy biore ten lek na odksztuszanie i niby jest co raz lepiej ale dzisiaj pojawiła się temperatura 37,3 i nie wiem już co robić. Kiedy sam sobie spojrze w gardło wydaje mi sie zaczerwienione lekko ale co gorsza z prawej strony w okolicach migdałka widze takie jak by zgrubienie niewielkie. Czy to może być ropień? Dodam, że porównując moje gardło do zdjęć ropni w internecie to u mnie jest tylko troszeczkę zgrubione i w tej chwili nie czuje bólu przy przełykaniu aczkolwiek gdy coś jem to odczuwam dyskomfort bólowy właśnie w tym podrażnionym miejscu. Pozdrawiam,
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Co oznacza wynik badania zatok szczękowychu 37-latka?

Prośba o informację czy operacja jest konieczna? Polipowate zgrubienia błony śluzowej w obu zatokach szczękowych - po stronie prawej grubości do 14mm, po lewej do 7 mm. Kompleksy ujściowo-przewodowe obustronnie drożne. Przyścienne zgrubienia błony śluzowej: w prawej zatoce czołowej grubości... Prośba o informację czy operacja jest konieczna? Polipowate zgrubienia błony śluzowej w obu zatokach szczękowych - po stronie prawej grubości do 14mm, po lewej do 7 mm. Kompleksy ujściowo-przewodowe obustronnie drożne. Przyścienne zgrubienia błony śluzowej: w prawej zatoce czołowej grubości do 5mm, liczne w sitowiu po stronie prawej, pojedyńcze w sitowiu po stronie lewej. Poza tym zatoki oboczne nosa prawidłowo powietrzne. Concha bullosa małżowin nosowych środkowych, esowate skrzywienie przegrody nosa.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy można jakoś poprawić stan mojego nosa?

Od paru lat borykam się z problemem przerośniętej małżowiny w prawym otworze nosa. Problem jest o tyle trudny, że objawy nigdy nie pojawiają się w dzień, np. podczas wizyty u lekarza, czy badania, gdyż obrzęk w nosie występuje głównie... Od paru lat borykam się z problemem przerośniętej małżowiny w prawym otworze nosa. Problem jest o tyle trudny, że objawy nigdy nie pojawiają się w dzień, np. podczas wizyty u lekarza, czy badania, gdyż obrzęk w nosie występuje głównie podczas spoczynku/snu - w pozycji poziomej. Tomografia wygląda dobrze, nie mam też żadnych alergii, grzybów ani bakterii. Podejmowałam już różne terapie. Przyjmowałam flixonase nasule, antybiotyki, olej sezamowy - niestety bezskutecznie. Oprócz farmakoterapii przeszłam jeden zabieg chirurgii laserowej małżowin parę lat temu - bez żadnego efektu. Ponadto dwa zabiegi kriochirurgii w ciągu ostatniego roku, po których początkowo drożność nosa była zniewalająco dobra (choć momentami wdychane powietrze zdawało się być zbyt ostre, zimne, nieprzefiltrowane), jednak po około 3-4 tygodniach po odstawieniu maści przeciwzapalnej/przeciwbakteryjnej nos jakby stracił barierę ochronną, każdy oddech powodował swędzenie w nosogardle, podrażnienie, kichanie salwami. Po czasie wdał się chyba stan zapalny i małżowina wróciła do stanu pierwotnego. Zastanawiam się czy w moim przypadku warto wykonać 3 w przeciągu pół roku zabieg kriochirurgii małżowiny, czy może warto sklonic się ku innym metodom? Istnieje moze jakas inna, skuteczniejsza metoda niż kriochirurgia, laser i elektrokoagulacja? Zastanawiam się czy wykonywana jest może klasyczna plastyka nosa z poszerzeniem otworów nosowych lub inne nieznane mi jeszcze metody które mogą przynieść bardziej długotrwały efekt? Bardzo zależy mi na wyleczeniu tego problemu gdyż przez niego mam poważne problemy natury zawodowej - jestem śpiewaczką klasyczną, a przy ciągłym oddychaniu buzią moje gardło jest wciąż przesuszone, a płuca nie funkcjonują prawidlowo, co uniemożliwia mi normalne wykonywanie zawodu. Proszę o fachową poradę. Z góry dziękuję.
odpowiada 1 ekspert:
dr hab. n. med. Marek Paul
dr hab. n. med. Marek Paul

Co może znaczyć taka plamka w jamie ustnej?

Witam od około miesiąca odczuwałem dyskomfort w jamie ustnej, po czym zauważyłem czerwoną przekrwioną plamkę na której ostanio pojawiła się biała kropka. Co to może być ?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy w taki sposób mogło dojść do infekcji zatok?

Cały czas mam katar (tzn. cały rok - czy lato czy zima), boli mnie nos i czuję ucisk jak leżę, bardzo boli mnie głowa. Mam również chory żołądek. Czy to możliwe że przez zapalenie błony śluzowej żołądka i refluks zostaly zainfekowane zatoki? jak to wyleczyć? proszę o pomoc
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy może to być ropień okołomigdałkowy?

Mam angine od środy (jest to nawrót po półtora miesiąca). Od razu leczona antybiotykiem, ale od wczoraj mam opuchnięte, zaczerwienione podniebienie z jednej strony sięgające aż do ósemki. Spowodowalo to, że nie widać w ogóle migdalka i przusunął sie... Mam angine od środy (jest to nawrót po półtora miesiąca). Od razu leczona antybiotykiem, ale od wczoraj mam opuchnięte, zaczerwienione podniebienie z jednej strony sięgające aż do ósemki. Spowodowalo to, że nie widać w ogóle migdalka i przusunął sie przyłyk. Czy to ropień okołomigdałkowy? Nie mam juz goraczki od dwoch dni i boli mnie tylko przy przełykaniu z tej jednej strony.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy taka torbiel u synka może się wchłonąć?

Czy torbiel zastoinowa na podniebieniu miękkim może się sama wchłonąć? Synek 7 miesięcy, zmiana powierzchowna, 7 mm, najprawdopodobniej z jasnożółtym płynem.Chirurdzy chcą czekać.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Co oznacza wynik wymazu z języka?

Witam. Z badan wymazu jezyka wyhodowano streptococcus alfa hemolizujący . Mam niskie Wbc i PLT. O 10 miesięcy szukam pomocy ponieważ przód jezyka jest zaczerwieniony i bardzo piecze . Proszę o odpowiedź czy ta bakteria może mieć coś wspólnego z... Witam. Z badan wymazu jezyka wyhodowano streptococcus alfa hemolizujący . Mam niskie Wbc i PLT. O 10 miesięcy szukam pomocy ponieważ przód jezyka jest zaczerwieniony i bardzo piecze . Proszę o odpowiedź czy ta bakteria może mieć coś wspólnego z językiem czy porostu jest to flora bakteryjna którą każdy posiada.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Jak mogę pomóc dziecku, które już trzeci tydzień narzeka na ból gardła?

Jak moge pomoc dziecku ,ktore już 3tydzien narzeka na bol gardla,chrypke i słuchote oraz kaszel i zatkany nos???Leki i inhalacje nie pomagaja.(Syn ma krzywa przegrode,refluks,po wycieciu migdalow 3razy oraz ma gromkowca w nosie)Co mu podawac jakie leki?
odpowiada 2 ekspertów:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Bartosz Szarawarski
Lek. Bartosz Szarawarski

Jak leczyć paciorkowiec w nosie?

Czy paciorkowca alfa hemolizujacego w nosie u dziecka należy leczyć? Córka początkowo miała w nosie gronkowca złocistego, którego leczyliśmy, bo zmagała się z przewlekłymi katarami. Wykonałam badanie kontrolne i wyszedł ten paciorkowiec.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Co oznacza biała wydzielina w uchu dziecka?

Witam. Moja córka (7ld7juz dwukrotnie ma zapchane ucho białą gęstą wydzieloiną o stałej konsystencji np białego kremu. 2 x już antybiotykoterapia i nic. Nie ma objawów typu ból ucha czy głowy. Co to może być? Czyścimy ale za jakiś czas znowu zatyka ucho. Będę wdzięczny za informację. Piotr
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Dlaczego mam zatkane uszy i pisk?

Dzień dobry, Wczoraj obudziłam się z zatkanymi uszami. Przez cały dzień miałam zatkane oboje uszu. Dzisiaj dla odmiany obudziłam się z okropnym jednostajnym piskiem ww jednym uchu. Pisk jest stały, nie przerwany od kilku godzin. Do lekarza rodzinnego... Dzień dobry, Wczoraj obudziłam się z zatkanymi uszami. Przez cały dzień miałam zatkane oboje uszu. Dzisiaj dla odmiany obudziłam się z okropnym jednostajnym piskiem ww jednym uchu. Pisk jest stały, nie przerwany od kilku godzin. Do lekarza rodzinnego udało mi się umówić dopiero na jutro. Czy jest jakaś szansa na złagodzenie tego pisku? Dodam, iż pół roku temu cierpiałam na ciągłe zapalenie ucha oraz zatok.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Dlaczego moje ucho jest ciągle zatkane?

witam, mam problem z zatkanym uchem i uczuciem rozpychającego ciśnienia w głowie. Pierwszy raz problem pojawił sie w październiku zatkane ucho i ból głowy, taki ciśnieniowy, rozpychajacy. Po konsultacji laryngologicznej dostałam dicortinef do ucha, przeszło po 3 dniach.... witam, mam problem z zatkanym uchem i uczuciem rozpychającego ciśnienia w głowie. Pierwszy raz problem pojawił sie w październiku zatkane ucho i ból głowy, taki ciśnieniowy, rozpychajacy. Po konsultacji laryngologicznej dostałam dicortinef do ucha, przeszło po 3 dniach. Kolejny atak miałam w styczniu, zatkane uszy (prawe bardziej jak poprzednio) dostałam dicortinef przeszło po 3 dniach i nawróciło po 5. Dostałam summamed na 6 dni, po skończeniu antybiotyku ból głowy powrócił z uczuciem zatkanego ucha. Kolejna wizyta laryngologiczna, na zewnątrz czysto, badanie słuchu i tympanomertia ok. Dostałam cirrus nasometin i metypred. Badania krwi ok, crp w normie. Uszy mnie nie bolały i nie bolą. Mam tylko dyskomfort związany z zatkanym uchem. Prosze o informację, czy leczenie jest właściwe. Uzyskałam informację, że głowa nie powinna mnie boleć od ucha i jest to problem neurologiczny. Nadmieniam, że nie miałam problemu dotychczas z zatokami, nie miewam tez katarów. Czy powinnam zrobic MR głowy?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

O czym świadczy wynik TK zatok u 29-latki?

Witam, po TK zatok wyszło iż posiadam torbielowatą zmianę średnicy 18mm gęstości 65j.H. o zwapniałej otoczce oraz silne upowietrznienie wyrostków sutkowatych i piramid kości skroniowych. Lekarz laryngolog skierował mnie do chirurga szczękowo-twarzowego mówiąc iż konieczna będzie operacja usunięcia torbieli metodą... Witam, po TK zatok wyszło iż posiadam torbielowatą zmianę średnicy 18mm gęstości 65j.H. o zwapniałej otoczce oraz silne upowietrznienie wyrostków sutkowatych i piramid kości skroniowych. Lekarz laryngolog skierował mnie do chirurga szczękowo-twarzowego mówiąc iż konieczna będzie operacja usunięcia torbieli metodą Caldwella-Luca. Termin u chirurga mam dopiero za jakiś czas ,w związku z tym chciałabym się wcześniej dowiedzieć paru rzeczy. Co oznacza iż torbiel jest w zwapniałej otoczce oraz co oznacza silne upowietrznienie wyrostków i kości? Czy usunięcie torbieli można wykonać metodą FESS zamiast metodą Caldwella Luca? Nie usunięcie torbieli może grozić jakimiś konsekwencjami?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Dlaczego nie odczuwam smaku po usunięciu migdała?

Witam 3 tygodnie temu miałam wycinane migdałki podniebienne od tego czasu nie czuje słodkiego smaku a reszta też jest jakby mniej intensywna. Czy to minie czy coś mogło pójść nie tak podczas zabiegu.Czy da się to jakoś odwrócić?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska
Dotyczy: Laryngologia
Patronaty