Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 6 3 , 5 6 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Staw kolanowy: Pytania do specjalistów

Co oznacza ból kolana przy niewielkim obciążeniu?

Mam problem z lewym kolanem, kilka lat temu zaczął się przy podnoszeniu ciężkich rzeczy, jazda na rowerze itp, z tyłu nogi na wysokości kolana, lekarz stwierdził skręcenie i naderwanie innych nieokreślonych części kolana. Po kilku latach problem znów się... Mam problem z lewym kolanem, kilka lat temu zaczął się przy podnoszeniu ciężkich rzeczy, jazda na rowerze itp, z tyłu nogi na wysokości kolana, lekarz stwierdził skręcenie i naderwanie innych nieokreślonych części kolana. Po kilku latach problem znów się pojawił, kolano boli na codzień przy mniejszym większym wysiłku, ból dokładnie z tyłu kolana bliżej środka, czasem odnoszę dziwne wrażenie jakby miało coś przeskoczyć a niechcialo, przy zgietej nodze pojawia się dziwny ból, kolejna wizyta tym razem u innego lekarza stwierdził wewnętrzne uszkodzenie stawu, na zdjęciu nic nie wyszło a w opisie rezonansu jest tak : więzadła krzyżowe, poboczne, więzadło właściwe rzepki oraz rozcięgno m. czworoglowego uda o zachowanej ciągłości. Acl na całym przebiegu o podwyższonym w obrazach T2 zależnych i PD sygnale - częściowe uszkodzenie/naciagniecie I st.. Łakotka boczna bez cech uszkodzenia. W rogu tylnym łakotki przysrodkowej strefa o sygnale podwyższonym w obrazach PD nieprzechodzaca ma powierzchnię stawów uszkodzenie II st. Chrząstka stawowa rzepk od strony przysrodkowej o niejednorodnym sygnale, na poziomie kontaktu z faldem przgsrodkowym błony maziowej o nieco nierównych zarysach uszkodzenie I/II st. W stawie udoeo piszczelowym chrząstki stawowe zachowane o gładkich zarysach. Części kostne stawu kolanowego bez obrzęku szpiku, w obu klykciach k. udowej pojedyncze wyspy kostne wym. do 5 mm. Jest się czym martwić czy wystarczy rehabilitacja i odciazenie kolana?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Problem z chodzeniem po operacji

Witam Otrzymałam wynik i opis mojej tomografii komputerowej Cyt; Stan po operacyjnym zespoleniu złamania kości piszczelowej prawej gwoździem śródszpikowym. Opóźniony zrost kostny z nieprawidłowym ustawieniem odłamów. Bliższy koniec gwoździa śródszpikowego penetruje do stawu kolanowego. Od okostnowy proces zrostu bliższego odcinka... Witam Otrzymałam wynik i opis mojej tomografii komputerowej Cyt; Stan po operacyjnym zespoleniu złamania kości piszczelowej prawej gwoździem śródszpikowym. Opóźniony zrost kostny z nieprawidłowym ustawieniem odłamów. Bliższy koniec gwoździa śródszpikowego penetruje do stawu kolanowego. Od okostnowy proces zrostu bliższego odcinka kości strzałkowej prawej. Do korelacji z kliniką i oceny przez specjalistę ortopedę. Rekonstrukcje. Byłam u ortopedy skierował mnie na zabieg usunięcia 1 śruby z kości przy kolanie. Zalecenie, mam dużo chodzić. Właśnie z tym chodzeniem jest problem bo bardzo noga puchnie i boli kolano , jakby ten gwóźdź śródszpikowy obcierał mi je, piecze , i boli Od złamania minęły 3 miesiące. Co robić? Czy to wystarczy?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Bartłomiej Grochot
Lek. Bartłomiej Grochot

Czy podczas pracy mogę pogorszyć swój stan zdrowia?

Dzień dobry k. 40l. Choruję na nastęlujące choroby : wielopoziomowa radiokulopatia kręgosłupa lędźwiowego, stan po przebytej chorobie Schermanna, zdegenerowany krążek th 10/11odcinka piersiowego kręgosłupa, naczyniak śr 0,6cm też na odcinku piersiowym kręgosłupa, chondromalacja rzepek ll stopnia stawów kolanowych.... Dzień dobry k. 40l. Choruję na nastęlujące choroby : wielopoziomowa radiokulopatia kręgosłupa lędźwiowego, stan po przebytej chorobie Schermanna, zdegenerowany krążek th 10/11odcinka piersiowego kręgosłupa, naczyniak śr 0,6cm też na odcinku piersiowym kręgosłupa, chondromalacja rzepek ll stopnia stawów kolanowych. Czy pracując np. jako pracownik magazynowy i wykonując w związku z taką pracą dość szybkie skręty tułowia, czy też pracując na tym stanowisku wpozycji zgiętej w pół czy też czasami się pochylając i czasami coś podnosząc można pogorszyć swój stan zdrowia?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Beata Wańczyk-Dręczewska
Lek. Beata Wańczyk-Dręczewska

Czy można zastosować ortezę na staw kolanowy?

Kuzynka 4 miesiące po endoprotezie stawu biodrowego , przy stawaniu kolano w tej samej nodze wykrzywia się do środka .Czy możliwe jest zastosowanie ortezy na staw kolanowy. Z góry bardzo dziękuję za odpowiedzi!
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Co oznacza wynik badania kolana u 29-latka?

Pytanie do Ortopedów. Szanowni Państwo Na wstępie oczywiście dodam że zamierzam w jak najszybszym czasie pójść do specjalisty jednak chciałbym zaczerpnąć trochę wiedzy na temat mojej dolegliwości. Mianowicie, dostałem dzisiaj taką diagnozę po rezonansie magnetycznym: "Badanie stawu kolanowego PRAWEGO... Pytanie do Ortopedów. Szanowni Państwo Na wstępie oczywiście dodam że zamierzam w jak najszybszym czasie pójść do specjalisty jednak chciałbym zaczerpnąć trochę wiedzy na temat mojej dolegliwości. Mianowicie, dostałem dzisiaj taką diagnozę po rezonansie magnetycznym: "Badanie stawu kolanowego PRAWEGO wykonano w trzech płaszczyznach w obrazach T1WI, T2WI oraz PD. Ilość płynu w jamie stawowej w granicach normy. Więzadła poboczne boczne i poboczne przyśrodkowe, krzyżowe przednie i krzyżowe tylne, więzadło rzepki oraz ścięgno mięśnia czworogłowego uda o prawidłowym sygnale i zachowanej ciągłości. Łąkotka boczna i przyśrodkowa w typowej lokalizacji, łąkotka boczna o prawidłowym sygnale. Nieregularna - skośna, promienista i horyzontala szczelina pęknięcia w obrębie trzonu, rogu przedniego i tylnego łąkotki przyśrodkowej z przemieszczeniem fragmentu części tylnej łąkotki w obręb dołu międzykłykciowego. Śladowy obszar obrzęku w obrębie kłykcia przyśrodkowego kości piszczelowej - obszar stłuczenia? zmiany przeciążeniowe? Sygnał chrząstek niezmieniony. Cechy przerostu ciała tłuszczowego Hoffy. Geody wielkości do ok 4mm w obrębie wyniosłości międzykłykciowej kości piszczelowej. Torbiel Bakera wielkości ok 53x16mm, z drobnymi przegrodami." Moje pytania do Państwa: 1. Czy jest to poważny uraz? 2. Czy konieczna jest tu operacja? 3. Czy da się odzyskać pełnie sprawności? 4. Ile może trwać powrót do zdrowia? 5. Na ile mogę sobie pozwolić na jakikolwiek ruch np chodzenie czy pływanie? Z góry dziękuję serdecznie za odpowiedź.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Czy w przyszłości czeka mnie wymiana rzepek lub całego stawu kolanowego?

Dzień dobry k. 41 Od. 2012 r do 2014 leczyłam u lekarza specjalisty chondromalację rzepek ll stopnia stawów kolanowych. Mam takie oto pytanie czy jeżeli nie będę rehabilitować je co jakiś czas np raz na 2-4 lata to w przyszłości... Dzień dobry k. 41 Od. 2012 r do 2014 leczyłam u lekarza specjalisty chondromalację rzepek ll stopnia stawów kolanowych. Mam takie oto pytanie czy jeżeli nie będę rehabilitować je co jakiś czas np raz na 2-4 lata to w przyszłości czeka mnie wymiana rzepek albo całego stawu kolanowego?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Wyniki rezonansu stawu kolanowego po rekonstrukcji ACL

Witam, mam 31 w 2013 roku mialem rekonstrukcje ACL kolana lewego. Poniżej przedstawiam wyniki rezonansu stawu kolanowego. Chcialbym zapytac czy dalej mogę grać czynnie w piłkę nożną oraz jeździć na snowboardzie oraz czy czeka mnie jakas operacja? Wynik: -Zwiększona ilość... Witam, mam 31 w 2013 roku mialem rekonstrukcje ACL kolana lewego. Poniżej przedstawiam wyniki rezonansu stawu kolanowego. Chcialbym zapytac czy dalej mogę grać czynnie w piłkę nożną oraz jeździć na snowboardzie oraz czy czeka mnie jakas operacja? Wynik: -Zwiększona ilość płynu w jamie lewego stanu kolanowego (zachyłku nadrzepkowym, ślad w kaletce podrzepkowej głębokiej. -Cechy bocznego przyparcia rzepki. -Widoczne są zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze w lewym stawie udowo-piszczelowym i rzepkowo-udowym pod postacią brzeżnych osteofitów, wyostrzenie guzków wyniosłości międzykłykciowej. -Chrząstka rzepki w okolicy grzebienia o nierównym obrysie, w części dolno-przyśrodkowej niewidoczna. -Chrząstka kłykcia bocznego kości udowej ścieniała, o nierównym obrysie, podchrzęstnie w obrębie tego kłykcia widoczne są drobne ogniska obrzęku szpiku. - W tylnej części kłykcia przyśrodkowego kości udowej widoczne jest zlokalizowane podchrzęstnie ognisko obrzęku szpiku o wymiarach 7 x 4 mm (APxCC), w jego lokalizacji widoczny jest ubytek chrząstki o gł. 6mm Stan po przebytej rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego - zrekonstruowane więzadło niewidoczne w swym anatomicznym położeniu. Więzadło krzyżowe tylne, poboczne strzałkowe i piszczelowe, rozcięgno mięśnia czworogłowego uda i więzadło właściwe rzepki o zachowanej ciągłości, prawidłowej grubości, prawidłowej instensywności sygnału. Łąkotka boczna o obniżonej wysokości, gładkich obrysach, z obecnością w rogu przednim ognisk podwyższonego sygnału nie obejmujących powierzchni stawowych. Róg przedni łąkotki przyśrodkowej przemieszczony ku przodowi, o obniżonej wysokości, prawidłowym sygnale. Róg tylny łąkotki przyśrodkowej o obniżonej wysokości, niejednorodnym sygnale, w sąsiedztwie jego wolnego brzegu widoczna jest wąska szczelina obejmująca obie powierzchnie stawowe. W dole podkolanowym widoczny jest torbiel Bakera o wymiarze a-p do 35mm, c-c do 55mm, z obecnością niewielkiego (9mm) Ciała wolnego w jej obrębie. Wnioski: -Stan po rekonstrukcji więzadła krzyżowego-przedniego - cechy zerwania i resorpcji przeszczepu. -Nasilone zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze w lewym stawie kolanowym -Cechy chondromalacji przyśrodkowej części rzepki i okolicy grzebienia rzepki III stopnia. -Ognisko kostno-chrzęstnego uszkodzenia w obrębie tylnej części kłykcia przyśrodkowego kości udowej. -Cechy chondromalacji II/III stopień kłykcia bocznego kości udowej. -Zmiany degeneracyjne obu łąkotek. -Stan po częściowym usunięciu rogu tylnego łąkotki przyśrodkowej. Pęknięcie (podłużne pionowe) wolnego brzegu rogu tylnego łąkotki przyśrodkowej. Torbiel Bakera w dole podkolanowym z wolnym ciałem w jej obrębie
odpowiada 1 ekspert:
 Paweł Żmuda-Trzebiatowski
Paweł Żmuda-Trzebiatowski

Co oznacza wynik badania MRI kolana 31-latka?

Badanie RM stawu kolanowego lewego wykonano w sekwencjach TSE i SE w obrazach T1, T2 i PD zależnych oraz FSAT i STIR w przekrojach osiowych, czołowych i strzałkowych. Obrzęk przyśrodkowej części rzepki. Chrząstka przyśrodkowej części rzepki pogrubiała, o podwyższonym sygnale... Badanie RM stawu kolanowego lewego wykonano w sekwencjach TSE i SE w obrazach T1, T2 i PD zależnych oraz FSAT i STIR w przekrojach osiowych, czołowych i strzałkowych. Obrzęk przyśrodkowej części rzepki. Chrząstka przyśrodkowej części rzepki pogrubiała, o podwyższonym sygnale z cechami obrzęku. Poza tym chrząstka stawu rzepkowo-udowego prawidłowej grubości, bez ubytków. Więzadło rzepki bez zmian patologicznych. Troczki rzepki bez zmian urazowych. Płyn w zachyłku nadrzepkowym. Zmiany przeciążeniowe w obrębie ścięgna mięśnia czworogłowego uda. Sygnał ciała tłuszczowego Hoffy prawidłowy. W obrębie chrząstki kłykcia bocznego kości udowej widoczna jest pojedynczy ubytek o średnicy 4 mm, poza tym chrząstka stawowa przedziału przyśrodkowego i bocznego kolana bez widocznych ubytków. Skośne pęknięcie rogu tylnego łąkotki bocznej, szczelina pęknięcia przechodzi od powierzchni piszczelowej i nie dochodzi do innych powierzchni łąkotki. Łąkotka przyśrodkowa typowo położona, o gładkich zarysach i niezmienionym sygnale. ACL - stan po rekonstrukcji więzadła, widoczny jest znacznego stopnia obrzęk graftu, graft o zachowanej ciągłości. PCL o zachowanej ciągłości, o gładkich zarysach, niepogrubiałe, o niezmienionym sygnale. MCL o zachowanej ciągłości, o gładkich zarysach, niepogrubiałe, o niezmienionym sygnale. LCL o zachowanej ciągłości, o gładkich zarysach, niepogrubiałe, o niezmienionym sygnale. Obraz ścięgien mięśni tworzących gęsią stopkę oraz mięśnia półbłoniastego w zakresie objętym badaniem niezmieniony. Obraz pasma biodrowo-piszczelowego i mięśnia dwugłowego uda w zakresie objętym badaniem niezmieniony. Zmiany przeciążeniowe w obrębie ścięgna mięśnia podkolanowego. Drobna geoda o średnicy 5 mm w obrębie kłykcia bocznego kości udowej, obrzęk kłykcia bocznego kości udowej. Czy to coś poważnego. Zaznaczę że jestem po rekonstrukcji ACL 4 miesięce
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Proszę o interpretację RTG kolana u 56-latki

proszę, o interpretację wyniku RTG kolana : "Przewężenie szpary stawowej i przestrzeni zarzepkowej stawu kolanowego prawego z zaostrzeniami na obrysiewyniosłości międzykłykciowej i krawędziach stawowych kości piszczelowej,udowej oraz obrysie rzepki."
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Czy dalej mogę grać czynnie w piłkę nożną?

Witam, mam 31 w 2013 roku mialem rekonstrukcje ACL kolana lewego. Poniżej przedstawiam wyniki rezonansu stawu kolanowego. Chcialbym zapytac czy dalej mogę grać czynnie w piłkę nożną oraz jeździć na snowboardzie oraz czy czeka mnie jakas operacja? Wynik: -Zwiększona ilość... Witam, mam 31 w 2013 roku mialem rekonstrukcje ACL kolana lewego. Poniżej przedstawiam wyniki rezonansu stawu kolanowego. Chcialbym zapytac czy dalej mogę grać czynnie w piłkę nożną oraz jeździć na snowboardzie oraz czy czeka mnie jakas operacja? Wynik: -Zwiększona ilość płynu w jamie lewego stanu kolanowego (zachyłku nadrzepkowym, ślad w kaletce podrzepkowej głębokiej. -Cechy bocznego przyparcia rzepki. -Widoczne są zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze w lewym stawie udowo-piszczelowym i rzepkowo-udowym pod postacią brzeżnych osteofitów, wyostrzenie guzków wyniosłości międzykłykciowej. -Chrząstka rzepki w okolicy grzebienia o nierównym obrysie, w części dolno-przyśrodkowej niewidoczna. -Chrząstka kłykcia bocznego kości udowej ścieniała, o nierównym obrysie, podchrzęstnie w obrębie tego kłykcia widoczne są drobne ogniska obrzęku szpiku. - W tylnej części kłykcia przyśrodkowego kości udowej widoczne jest zlokalizowane podchrzęstnie ognisko obrzęku szpiku o wymiarach 7 x 4 mm (APxCC), w jego lokalizacji widoczny jest ubytek chrząstki o gł. 6mm Stan po przebytej rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego - zrekonstruowane więzadło niewidoczne w swym anatomicznym położeniu. Więzadło krzyżowe tylne, poboczne strzałkowe i piszczelowe, rozcięgno mięśnia czworogłowego uda i więzadło właściwe rzepki o zachowanej ciągłości, prawidłowej grubości, prawidłowej instensywności sygnału. Łąkotka boczna o obniżonej wysokości, gładkich obrysach, z obecnością w rogu przednim ognisk podwyższonego sygnału nie obejmujących powierzchni stawowych. Róg przedni łąkotki przyśrodkowej przemieszczony ku przodowi, o obniżonej wysokości, prawidłowym sygnale. Róg tylny łąkotki przyśrodkowej o obniżonej wysokości, niejednorodnym sygnale, w sąsiedztwie jego wolnego brzegu widoczna jest wąska szczelina obejmująca obie powierzchnie stawowe. W dole podkolanowym widoczny jest torbiel Bakera o wymiarze a-p do 35mm, c-c do 55mm, z obecnością niewielkiego (9mm) Ciała wolnego w jej obrębie. Wnioski: -Stan po rekonstrukcji więzadła krzyżowego-przedniego - cechy zerwania i resorpcji przeszczepu. -Nasilone zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze w lewym stawie kolanowym -Cechy chondromalacji przyśrodkowej części rzepki i okolicy grzebienia rzepki III stopnia. -Ognisko kostno-chrzęstnego uszkodzenia w obrębie tylnej części kłykcia przyśrodkowego kości udowej. -Cechy chondromalacji II/III stopień kłykcia bocznego kości udowej. -Zmiany degeneracyjne obu łąkotek. -Stan po częściowym usunięciu rogu tylnego łąkotki przyśrodkowej. Pęknięcie (podłużne pionowe) wolnego brzegu rogu tylnego łąkotki przyśrodkowej. Torbiel Bakera w dole podkolanowym z wolnym ciałem w jej obrębie.
odpowiada 1 ekspert:
 Paweł Żmuda-Trzebiatowski
Paweł Żmuda-Trzebiatowski

Jakie leczenie mnie czeka w przypadku mojego kolana?

Pragnę ponowić swoje pytanie odnośnie wyniku rezonansu jaki otrzymałam, ponieważ po odbytej wizycie lekarz po zbadaniu stwierdził iż kolano jest stabilne pomimo urazu więzadła i skoro nie odczuwam bólu w chwili obecnej to nie bardzo wie jak może pomóc. Dodam... Pragnę ponowić swoje pytanie odnośnie wyniku rezonansu jaki otrzymałam, ponieważ po odbytej wizycie lekarz po zbadaniu stwierdził iż kolano jest stabilne pomimo urazu więzadła i skoro nie odczuwam bólu w chwili obecnej to nie bardzo wie jak może pomóc. Dodam że badanie miało miejsce po moim trzy dniowym leniuchowaniu ponieważ miałam za sobą ciężki tydzień. Kolano odpoczęło więc raczej nie bolało podczas badania. Cały proces dyskomfortu polega na tym że gdy jestem w pracy i wystarczy że stoję 7 h potem pokonuję 1,5 km i tak licząc trzy dni to czwartego już pojawia się obrzęk poniżej kolana i ból w okolicy przedniej oraz wewnętrznej stronie. Pod koniec tygodnia robiąc dziennie niewiele bo 12000 kroków już niestety kolana nie potrafię zgiąć całkowicie a czasem nawet mam problem wejść po schodach. Kiedyś pokonałam ok 40 km pieszo bo przyznam że jestem miłośnikiem pieszych wędrówek niestety po takim spacerze nie spałam z powodu bólu przez całą noc. Bardzo proszę o pomoc w ocenie stanu mojego stanu zdrowia ponieważ trochę jestem poddenerwowana faktem że zostałam potraktowana nie poważnie. Proszę o informację w miarę możliwości jakie leczenie prawdopodobnie mnie czeka odnośnie mojego wyniku rezonansu kolana ,w którym napisano: Zwiększona ilość płynu w jamie stawu kolanowego Niejednorodnosc rogu i korzenia rogu przedniego łąkotki bocznej, obraz zmian o charakterze rozwłókniania- powierzchnia wolna zarysach nierównych bez zmian o charakterze pęknięcia (rozwarstwienia). Łąkotka nie penetruje poza linię stawu udowo piszczelowego-cechy zachowanej wydolności wiązadeł łatkotkowych i korzenia rogów przedniego oraz tylnego. Róg przedni łąkotki jest nie jednorodny bez cech zmian o charakterze pęknięcia. W zakresie łąkotki przyśrodkowej cechy obecności zmian o charakterze uszkodzenia kompresyjnego w zakresie strefy obwodowej i pośredniej rogu tylnego bez cech pęknięcia-nasilenie zmian w strefie obwodowej korzeń rogu o zachowanej wydolności-łąkotka nie penetruje poza obrys stawu udowo piszczelowego w przyleganiu trzonu w zakresie kłykcia przyśrodkowego kości udowej obraz zmian obrzękowej w zakresie warstwy podokostnej. Kompleks LCL oraz MCL o zachowanej ciągłości bez cech przerwania w zakresie MCL w warstwie głębokiej -wiezadla łątkotkowo-udowego cechy obrzęku (zmiany przeciążeniowe bez cech przerwania ciągłości) obraz zmian obrzekowych LCL i kompleksu tylno bocznego.Nie stwierdzono ubytkowyvh zmian warstwy chrzęstnej kłykci przyśrodkowych kości udowej i piszczelowej. PCL o zachowanej ciągłości. ACL wykazuje cechy uszkodzenia bez obrazu przerwania- więzadło jest bardzo niejednorodne rozwłóknione o nierównych zarysach-obraz rozwłoknienia o jedynie częściowo dającej się wyróżnić ciągłości włókien w okolicy części dalszej więzadła (okolicy przyczepu piszczelowego) W badaniu radiologicznym cechy uszkodzenia III stopnia- obraz przerwania do weryfikacji w badaniu klinicznym. Na poziomie przyczepu dalszego ACL obrzęk w zakresie warstwy pod chrzęstnej wyniosłości miedzykłykciowej kości piszczelowej zmiana o wymiarach 8 na 6 mm (w płaszczyźnie sagitalnej)w zakresie zmiany nie stwierdzono cech podokostnych uszkodzen . Staw udowo rzepkowy beż cech nie prawidłowego ukształtowania.Bruzda miedzyklykciowa jest asymetryczna nieznacznie spłycona -rzepka typ 1 wg Wibera w pozycji spoczynkowej bez cech zmian patologicznego przyparcia powierzchni bocznej rzepki do krawędzi bruzdy Mk. Powierzchnia chrzęstna stawu jest jednorodna Troczki rzepki o zachowanej ciągłości jednorodne. Rzepka w pozycji spoczynkowej w prawidłowym ustawieniu wskaźnik IS=1,2 w pozycji zrelaksowanej badania stwierdzono zachowanie przyleganie powierzchni chrzęstnej stawu udowo rzepkowego. Szczelinowato poszerzona kaletka brzuchato półbłoniasta. Obrzęk -jak przeciążeniowy szpiku w części grzbietowej strefy przy nasadowej kości udowej.WN stan po przebytym urazie ACL (ll st) cechy urazu do dalszej oceny klinicznej-uraz kompresyjny łąkotki bocznej w strefie obwodowej cechy uszkodzenia rogu przedniego że zmianami o charakterze obrzekowym w zakresie elementów kostnych. Z góry bardzo dziękuję
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Proszę o interpretacje wyniku RTG stawów kolanowych 52-latki

Proszę o interpretacje wyniku RTG stawów kolanowych: Szpary stawów kolanowych obustronnie nieco zwężone w przyśrodkowych przedziałach. Wyostrzenia bocznych guzków wyniosłości międzykłykciowych. Poza tym stawy kolanowe w rtg bez zmian. Badanie zostało wykonane z powodu silnych bólów kolan. Jak można to leczyć? Z góry dziękuje za odpowiedź.
odpowiada 1 ekspert:
 Paweł Żmuda-Trzebiatowski
Paweł Żmuda-Trzebiatowski

Co może być przyczyną bólu i opuchlizny kolana?

Mam 74 lata i wazę 57 kg .Od17.04.2019 r. mam endoprotezę stawu kolanowego i pomimo rehabilitacji , ćwiczeń na rowerku nadal mam ból kolana oraz jest ono bardzo spuchnięte i gorące . Co może być tego przyczyna ?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Co oznacza taki zapis w USG stawu kolanowego?

Witam. Po wykonaniu usg stawu kolanowego mam zapis - Łąkotka przyśrodkowa-widoczne cechy uszkodzenia horyzontalnego trzonu i rogu tylnego. Co to moze oznaczać ?. Czekam obecnie na MRI w celu potwierdzenia.Dziękuje
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Jak wygląda usunięcie ganglionu w stawie kolanowym?

|Dzień dobry. Mam ganglion w środku stawu kolanowego. Jak wygląda usunięcie ...? Czy po zabiegu można normalnie funkcjonować to znaczy normalnie zginać nogę w kolanie na przykład prowadzić samochód ..?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Czy taki wynik MRI jest realny?

Dzień dobry, czy taki wynik MRI jest realny? 2015 MRI Nieznacznie zwiększona ilość płynu w jamie stawowej, głównie w zachyłku nadrzepkowym, bez cech patologii błony maziowej. Rzepka typu II wg Wiberga, nieco bocznie przyparta. Kąt bruzdy międzykłykciowej ok. 139st. -... Dzień dobry, czy taki wynik MRI jest realny? 2015 MRI Nieznacznie zwiększona ilość płynu w jamie stawowej, głównie w zachyłku nadrzepkowym, bez cech patologii błony maziowej. Rzepka typu II wg Wiberga, nieco bocznie przyparta. Kąt bruzdy międzykłykciowej ok. 139st. - w normie. Wskaźnik Insall-Salvati 1,05 - w normie. TT-TG 10mm - w normie. Chrząstka rzepki niejednorodna i obrzęknięta, od strony przyśrodkowej o nieco nierównych zarysach - chondromalacja st. I/II. Chrząstka bloczka w normie. Chrząstka w stawie udowo-piszczelowym w normie. Łąkotka przyśrodkowa i łąkotka boczna bez ewidentnych cech uszkodzenia, w trzonach obu łąkotek przytorebkowo widoczne ogniska linijego wzmożenia sygnału, które najprawdopodobniej odpowiadają strefie naczyniowej lub zmianom degeneracyjnym. Ścięgno m. 4-głowego uda, troczki oraz więzadło rzepki prawidłowe. Więzadło poboczne piszczelowe oraz strzałkowe o zachowanej ciągłości. Ścięgna gęsiej stopki, mięśnia podkolanowego oraz dwugłowego uda, pasmo biodrowo-piszczelowe bez zmian. Więzadło krzyżowe przednie i tylne w normie. Dół podkolanowy, ciało Hoffy bez cech patologii. Wnioski: Niewielkie przyparcie boczne i chonodromalacja st. I/II rzepki. Podejrzenie zmian degeneracyjnych w obu łąkotkach. 10.2018 PRZESTRZENIE PŁYNOWE: Fizjologiczna ilość płynu w jamie stawu kolanowego. Ślad płynu w kaletce brzuchato-półbłoniastej. Zaznaczony, nieco bliznowato zmieniony fałd przyśrodkowy błony maziowej przylega odcinkowo do chrząstki bloczka i prawdopodobnie rzepki. KOŚCI: bez cech obrzęku szpiku. PRZEDZIAŁ PRZEDNI: Rzepka typu II/IV wg Wiberga z cechami przyparcia bocznego. Wskaźnik Insall-Salvatiego 1,21 - w granicach normy. Wskaźnik TT-TG 9mm - w normie. Bloczek prawidłowo wykształcony - kąt kostny bruzdy międzykłykciowej 126st. Chrząstka rzepki w części pośrodkowej i przyśrodkowej o nierównych, postrzępionych zarysach (pole o pow. ok. 17x11mm) z pęknięciami do pełnej grubości - chondromalacja st. III. Chrząstka bloczka od strony przyśrodkowej o nierównych zarysach (pole o pow. ok. 14x4mm), ze szczeliną lub ubytkiem pełnej grubości o szer. 3mm na pograniczu z obciążaną powierzchnią MFC - chondromalacja st. III. Ścięgno m. czworogłowego uda, więzadło rzepki, troczki rzepki w normie. Ciało tłuszczowe Hoffy i nadrzepkowe bez cech obrzęku. PRZEDZIAŁ PRZYŚRODKOWY I BOCZNY: Łąkotki bez cech uszkodzenia. Chrząstka bez cech chondromalacji. MCL, LCL i pozostałe więzadła rogu tylno-bocznego zachowane. WIĘZADŁA KRZYŻOWE: ACL, PCL zachowane. 04.2019 * chrząstka w SRU o nieco nierównym obrysie z odcinkowym podwyższniem sygnału w sekw. T2 - cechy chondromalcji IIst. MM w zakresie rogu tylnego o odcinkowo podwyższonym sygnale w części centralnej – cechy uszkodzenia I st -przeciazeniowe/strefa naczyniowa?] * asymetria kłykci k. udowej z dominacją kłykcia bocznego; rzepka Wiberg 2 * lateralizacja rzepki z cechami bocznego przyparcia w SRU poza tym Obraz MR ML o prawidłowej morfologii bez uchwytnych zmian. Aparat więzadłowy (ACL, PCL, MCL, LCL) o zachowanej ciągłości, bez uchwytnych zmian. Widoczne części kostne stawu kolanowego w granicach normy w MR, szerokość szpary stawu kolanowego prawidłowa. Chrząstki stawowe SUP o prawidłowej szerokości, o jednorodnym sygnale, bez cech chondromalacji II-IVst. Ciało tłuszczowe Hoffy i dół podkolnowy prawidłowe. Niewielka ilość płynu w jamie stawowej (w granicy fizjologii). Skrócone i pogrubiałe "fałdy tłuszczowe" w okolicy kaletki nadrzepkowej sugerujące wpuklanie się w obręb stawu udowo-rzepkowego. Więzadło właściwe rzepki, przyczep QFM, rozcięgno MPFL/LPFL - bez uchwytnych zmian. Poprosiłam radiologa o ponowną weryfikację opisu. Radiolog przeanalizował ponownie MRI z 2018 i 2019 i powiedział ze rzeczywiście w 2018 było widać pękniecie a obecnie nie i mogło się zasklepić i że opis z 2019 jest dobry Bardzo proszę o opinie czy to możliwe czy powinnam powtórzyć MRI - kwestia wykonania mikrozłamań - robić czy nie
odpowiada 1 ekspert:
 Paweł Żmuda-Trzebiatowski
Paweł Żmuda-Trzebiatowski

Czy w moim przypadku konieczna jest kolejna artroskopia?

MM, w wywiadzie przebyta artroskopia stawu kolanowego lewego i szycie MM. W porównaniu do poprzedniego badania do przodu od miejsca szycia pojawiła się torbiel śródłąkotkowa o wymiarach ok. 3x9mm położona w strefie czerwonej. Poza tym jak poprzednio łąkotka przyśrodkowa o... MM, w wywiadzie przebyta artroskopia stawu kolanowego lewego i szycie MM. W porównaniu do poprzedniego badania do przodu od miejsca szycia pojawiła się torbiel śródłąkotkowa o wymiarach ok. 3x9mm położona w strefie czerwonej. Poza tym jak poprzednio łąkotka przyśrodkowa o zachowanym kształcie i prawidłowym położeniu Czy potrzebna jest kolejna artroskopia ??
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Dlaczego boli mnie przód kolana?

Dzień dobry k. 41l. Między rokiem 2012 a 2014 leczyłam się na chondromalację ll stopnia rzepek obu stawów kolanowych. Pan doktor oprócz rehabilitacji skierował mnie na zabiegi rehabilitacyjne. Brałam też lek structum i suplementy diety z glukozaminą i chondroityną. Teraz... Dzień dobry k. 41l. Między rokiem 2012 a 2014 leczyłam się na chondromalację ll stopnia rzepek obu stawów kolanowych. Pan doktor oprócz rehabilitacji skierował mnie na zabiegi rehabilitacyjne. Brałam też lek structum i suplementy diety z glukozaminą i chondroityną. Teraz boli mnie przednia część kolana. ( narywający ból) Czy dalej mam brać leki chondroprotekcyjne? Jeśli tak to jak długo jeszcze ? (czy robić przerwy? Jeśli tak jakie długie?)
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Do jakiego lekarza się udać z moim bólem stawów i mięśni nóg?

Wróciłam ze szpitala w którym miałam, pod znieczuleniem ogólnym wykonany zabieg PCNL dex. Zabieg się nie udał jak mnie poinformował lekarz :" kamień uciekł w górny kielich". Wypisano mnie do domu. Po wyjściu ze szpitala zaczęły mnie bardzo boleć stawy... Wróciłam ze szpitala w którym miałam, pod znieczuleniem ogólnym wykonany zabieg PCNL dex. Zabieg się nie udał jak mnie poinformował lekarz :" kamień uciekł w górny kielich". Wypisano mnie do domu. Po wyjściu ze szpitala zaczęły mnie bardzo boleć stawy kolanowe a ostatnio też mięśnie nóg. Lekarz rodzinny zapisał mi leki przeciwbólowe i przeciw zapalne w postaci tabletek,a następnie zastrzyki.W trakcie pobierania zastrzyków dolegliwości prawie ustąpiły,ale kiedy zastrzyki się skończyły dolegliwości wróciły. Proszę o radę do jakiego lekarza specjalisty mam się udać. Dolegliwości trwają od listopada. Bardzo cierpię. Prawie nie mogę się poruszać. Zaznaczam, że przed pójściem do szpitala nie miałam opisanych dolegliwości. 
odpowiada 1 ekspert:
 Paweł Żmuda-Trzebiatowski
Paweł Żmuda-Trzebiatowski

Co oznacza mój opis stawu kolanowego?

Witam serdecznie chciałem prosić o opinię wczoraj odebrałem zdjęcie rtg stawu kolanowego z takim opisem zwężenie przestrzeni stawowej rzepkowo-udowej przerost wynioslosci miedzyklykcioweych podchrzaestna sklerotyzacja powierzchni stawowych zaostrzenie krawędzi rzepki w okolicy klykcia bocznego wolny fragment kostny - zwpnienie? Z tego... Witam serdecznie chciałem prosić o opinię wczoraj odebrałem zdjęcie rtg stawu kolanowego z takim opisem zwężenie przestrzeni stawowej rzepkowo-udowej przerost wynioslosci miedzyklykcioweych podchrzaestna sklerotyzacja powierzchni stawowych zaostrzenie krawędzi rzepki w okolicy klykcia bocznego wolny fragment kostny - zwpnienie? Z tego opisu według mojej wiedzy wynika że mam zwyrodnienie stawu kolanowego. Dość często biegam oraz ćwiczę na siłowni ok 5 razy w tygodniu czy w związku z tym muszę zrezygnować z biegania czy być może wystarczy jakąś kuracja zastrzykami hialuronowymi bądź czy jest jakaś inna metoda leczenia i drugie pytanie czy gdybym musiał zrezygnować z biegania mogę je zastąpić jakimś innym sportem typu rower lub nordic walking które mniej obciążają kolana pozdrawiam i proszę o odpowiedź
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk
Patronaty