Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 5 0 , 1 7 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Zwężenie tętnic szyjnych: Pytania do specjalistów

Co oznacza stukanie w uchu?

Witam. Od jakiegos czasu mam bole glowy ale nie codziennie, stukanie w uchu, czasami plamki i blyski w oczach, usisk w skroniach, bol lewej strony szyi, bol lewej reki, czasami kolotanie serca. Zauwazylam tez ze mam bardzo lekka opuchnieta prawa... Witam. Od jakiegos czasu mam bole glowy ale nie codziennie, stukanie w uchu, czasami plamki i blyski w oczach, usisk w skroniach, bol lewej strony szyi, bol lewej reki, czasami kolotanie serca. Zauwazylam tez ze mam bardzo lekka opuchnieta prawa czesc twarzy. Rezonans glowy nic nie wykazal. Czy to moze byc spowodowane zwezeniem tetnic szyjnych ?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Bartłomiej Grochot
Lek. Bartłomiej Grochot

Jak leczyć stan po udarze niedokrwiennym?

W zeszłym roku przeszłam mikroudar niedokrwienny. Mam zwęzoną tętnicę szyjna, oraz wpuklającą się tętnicę mózgową w przewód słuchowy, co skutkuje tetnieniem w uchu podczas wysiłku czy zdenerwowania. Od jakiegoś czasu mam mocne sińce pod oczami, oraz takie krótkotrwałe pełzające uczucie... W zeszłym roku przeszłam mikroudar niedokrwienny. Mam zwęzoną tętnicę szyjna, oraz wpuklającą się tętnicę mózgową w przewód słuchowy, co skutkuje tetnieniem w uchu podczas wysiłku czy zdenerwowania. Od jakiegoś czasu mam mocne sińce pod oczami, oraz takie krótkotrwałe pełzające uczucie ciepła w łydce i kostce. Lipidogram wykazał: Cholesterol całkowity 5.42, HDL 2.08, nie-HDL 3.34, LDL 2.93, Trójglicerydy 0.90. Czy te objawy i wyniki powinny mnie martwić?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Co powoduje codzienne zawroty głowy, zimne ręce i nogi?

Witam mam problem ataki juz codziennie zawroty głowy, zimne ręce i nogi, drętwienie twarzy, sztywny kark, podkrążone oczy,pieczenie oczu,dla,nogi z waty,uczucie jakbym miał stracić przytomność,uczucie ucisku w głowie aż po nos, drżenie rąk. Wszystkie wyniki dobre... Witam mam problem ataki juz codziennie zawroty głowy, zimne ręce i nogi, drętwienie twarzy, sztywny kark, podkrążone oczy,pieczenie oczu,dla,nogi z waty,uczucie jakbym miał stracić przytomność,uczucie ucisku w głowie aż po nos, drżenie rąk. Wszystkie wyniki dobre USG tarczycy i brzuch,rezonans glowy, Doppler żył szyjnych wszystko w porządku delikatne zwężenie lewej tętnicy szyjnej, torbiel pajęczynówki w płacie skroniowym i czołowym bez ucisku nadciśnienie tętnicze od dwóch lat ustabilizowane
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Jerzy Bajko
Lek. Jerzy Bajko

Dlaczego po wypiciu lampki wina czy piwa, mdleję?

Dlaczego po wypiciu lamki wina czy piwa mdleję.na pogotowiu okazuje się utrata elektrolitów i parę razy skierowano mnie do neurologa.kardiolog znalazł blaszkę miażdźycową w lewej tętnicy szyjnej, która przesłania 25%wnętrza.a neurolog patologiczne zwęźenie obu tętnic szyjnych.co robić?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Jerzy Bajko
Lek. Jerzy Bajko

Czy w Polsce wykonuje się operacje u takich dzieci?

Zwężona tętnice szyjna u 5,5 letniej dziewczynki. Dziecko po udarze niedokrwiennym. Do tej pory córka zdrowa, bez niepokojących objawów. Proszę mi napisać jakie da metody leczenia, czy jest możliwa operacja?Jak zmniejszyć ryzyko ponownego udaru w przyszłości? Poza przyjmowaniem acesanu. Jeśli... Zwężona tętnice szyjna u 5,5 letniej dziewczynki. Dziecko po udarze niedokrwiennym. Do tej pory córka zdrowa, bez niepokojących objawów. Proszę mi napisać jakie da metody leczenia, czy jest możliwa operacja?Jak zmniejszyć ryzyko ponownego udaru w przyszłości? Poza przyjmowaniem acesanu. Jeśli potwierdzi się MoyaMoya to czy w Polsce wykonuje się operacje u takich dzieci. Dziękuję za odp.
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska

Co zrobić w przypadku zatkanej tętnicy szyjnej?

Czy można coś zrobić z zatkaną w 100% tętnicą szyjną? Witam serdecznie. Mój chłopak (lat 29) 2 tygodnie temu dostał ataku silnego bólu głowy. Nastapiło to podczas wysiłku fizycznego. Ból ten powtórzył się za 3 dni a między czasie... Czy można coś zrobić z zatkaną w 100% tętnicą szyjną? Witam serdecznie. Mój chłopak (lat 29) 2 tygodnie temu dostał ataku silnego bólu głowy. Nastapiło to podczas wysiłku fizycznego. Ból ten powtórzył się za 3 dni a między czasie głowa bolała go nieprzerwanie ale był to ból do wytrzymania. Dodam że podczas ataku silnego bólu żadne leki przeciwbólowe nie przynosiły ulgi. 5 dni temu trafil do szpitala. Przeprowadzone badania wykazały zatkaną tętnice szyjną w 100 % i utworzenie się krążenia obocznego. Lekarze stwierdzili że do zatkania doszło już dawno i nic z tym nie można już zrobić. Twierdzą że ból głowy nie jest skutkiem tego zatkania ale nie mają już pomysłu skąd on może pochodzić więc chcą go już wypisać. Proszę mi powiedzieć czy na pewno nic już nie da się zrobić z tą tętnicą i czy jest to niebezpieczne dla życia.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Jak zinterpretować wynik usg tętnic szyjnych?

Jak zinterpretowac wynik usg tetnic szyjnych~po prawej stronie zwężenie 90 %w opuszce
odpowiada 2 ekspertów:
 Bartłomiej Rawski
Bartłomiej Rawski
Dr n. med. Anna Błażucka
Dr n. med. Anna Błażucka

Omdlenia spowodowane zwężeniem tętnicy szyjnej - czy można to wyleczyć?

Witam! U mojego męża w rodzinie , chyba genetycznie mają zwezoną tętnicę szyją, zdarzały się omdlenia u siostry i brata, jeden brat zmarł nagle w wieku 30 lat a sekcja wykazała zawał choć nigdy nie chorowal. Ostatni incydent to udar... Witam! U mojego męża w rodzinie , chyba genetycznie mają zwezoną tętnicę szyją, zdarzały się omdlenia u siostry i brata, jeden brat zmarł nagle w wieku 30 lat a sekcja wykazała zawał choć nigdy nie chorowal. Ostatni incydent to udar niedokrwienny u mamy. Pi wszystkich przypadkach stwierdzone zwężenie tętnicy szyjnej. Mąż kiedyś podczas składania trampoliny również stracił przytomność i również stwierdzono to samo. Czy jest jakiś sposób żeby uniknąć konsekwencji po utracie przytomność? Boje się ze to może się źle skończyć, mąż jest rolnikiem i często w pracy jest sam .Może jest jakiś zabieg na tą tetnice? Proszę o odp.

Co oznacza wrodzone zwężenie tętnicy szyjnej?

witam od o,k 3 lat zle sie czuje mam zaburzenia rownowagi jak by mnie scinało z nog jestem po szeregu badan krew tarczyca wszysko o,k wizyty u neurologa rowniez nic nie wskazaly szczegolnego za wyjatkiem wrodzonej wady zwezenia tetnicy szyjnej... witam od o,k 3 lat zle sie czuje mam zaburzenia rownowagi jak by mnie scinało z nog jestem po szeregu badan krew tarczyca wszysko o,k wizyty u neurologa rowniez nic nie wskazaly szczegolnego za wyjatkiem wrodzonej wady zwezenia tetnicy szyjnej oraz dyskopatie odcinka szyjnego tak naprawde zostałam z papierkami i nerwami co z tym dalej robic ? prosze o podpowiedz dodam ze cisnienie ekg usg serca wszystko w porzadku
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Stawski
Lek. Tomasz Stawski

Zwężenie tętnic szyjnych u 66-letniej kobiety

krytyczne zwężenieRICA-90%,LICA 40% czy operacyjne leczenie jest niezbędne miłka
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Diana Kupczyńska
Dr n. med. Diana Kupczyńska

O ile procent rocznie średnio narasta blaszka miażdżycowa w tym wieku?

Witam mój tata ma 70 lat i niedosłuch. Jest w trakcie załatwiania aparatu słuchowego. Tata od laryngologa dostał betaserc na poprawę krążenia w uchu wewnętrznym. Tata ma stwierdzony ubytek słuchu na poziomie 50%. Mam pytanie jakie jest zwężenie w... Witam mój tata ma 70 lat i niedosłuch. Jest w trakcie załatwiania aparatu słuchowego. Tata od laryngologa dostał betaserc na poprawę krążenia w uchu wewnętrznym. Tata ma stwierdzony ubytek słuchu na poziomie 50%. Mam pytanie jakie jest zwężenie w tętnicy szyjnej przy takim poziomie ubytku słuchu. O ile procent rocznie średnio narasta blaszka miażdżycowa w tym wieku. Jak kształtuje się mniej więcej tempo tego wzrostu? dziękuję
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Piotr Sawicki
Dr n. med. Piotr Sawicki

Czy konieczna jest operacja u 65-latka?

Stwierdzono u mnie zwężenie tętnic szyjnych RICA ok 30 i LICA ok 30 /170.9 udar niedokrwienny, czy kwalifikuje się do operacji? jakie są ewentualne przeciwskazania? Czy jest to bardzo poważny stan?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy to może powodować takie dolegliwości?

Z powodu zawrotów głowy i ciągłej senności ,zmeczenia miałem wykonywany doppler tętnic szyjnych.oto wynik - zweżenie początkowego odcinka t.szyjnej wewnętrznej o około 30-35 %,bez przyspieszenia V max.czy to coś poważnego?,czy to oznacza że mam zwezenie wszystkich tętnic w całym organizmie.co... Z powodu zawrotów głowy i ciągłej senności ,zmeczenia miałem wykonywany doppler tętnic szyjnych.oto wynik - zweżenie początkowego odcinka t.szyjnej wewnętrznej o około 30-35 %,bez przyspieszenia V max.czy to coś poważnego?,czy to oznacza że mam zwezenie wszystkich tętnic w całym organizmie.co dalej robić ? Czy od tego moze mi się ciagle kręcić w głowie,jestem ciagle zmeczony ,senny Jestem mężczyzną, 51 lat, 100 kg,cukrzyca typ 2.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Jak leczyć zwężenie tętnicy szyjną, miastenie i niedoczynność tarczycy?

Mam 34 lata, od 16 choruje na miastenie gravis, niedoczynnosc tarczycy oraz od 8 llat przedwczesna menopauza po chemi. Wczoraj okazalo sie ze mam jeszcze zwężenie tętnicy szyjnej. Co robić jak żyć ?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Paweł Szadkowski
Lek. Paweł Szadkowski

Interpretacja badania - doppler tętnicy szyjnej

Dopler tętnicy szyjnej długoodcinkowa normoechogeniczna blaszka miażdżycowa 3.6 mm zwężenie 60% bez zabużeń hemodynamicznych . TK głowy pojedyńcze drobne ogniska poudarowe w strukturach głębokich drobne zwapnienia wertykalnie okołosierpowo . Drobne zgrubienie błony śluzowej sitowia. Mam 65 lat duże szumy uszne... Dopler tętnicy szyjnej długoodcinkowa normoechogeniczna blaszka miażdżycowa 3.6 mm zwężenie 60% bez zabużeń hemodynamicznych . TK głowy pojedyńcze drobne ogniska poudarowe w strukturach głębokich drobne zwapnienia wertykalnie okołosierpowo . Drobne zgrubienie błony śluzowej sitowia. Mam 65 lat duże szumy uszne .Badania wykonane w związku z szumami usznymi. Czy ogniska poudarowe to wynik zwężenia tętnicy szyjnej czy tylko wieku. Jak powinien wyglądać dalszy tok leczenia. Do którego doświadczonego ośrodka w Polsce powinienem się zwrócić z moim problemem .
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Diana Kupczyńska
Dr n. med. Diana Kupczyńska

Jaki zabieg będzie lepszy w tym przypadku?

Dzień dobry mam 56 lat i stwierdzono u mnie zwężenie tętnicy szyjnej prawej w 90 procentach,byłam na konsultacji na neurochirurgii mam się zdecydować na operację ale nie wiem jakiemu zabiegowi się poddać czy stent czy inną formą,co by było lepsze w moim przypadku.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy rezonans głowy bez opcji angio wykryje zwężenie tętnic szyjnych?

Czy rezonans głowy bez opcji angio wykryje zwężenie tętnic szyjnych ? Dziękuje i pozdrawiam
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Budlewski
Lek. Tomasz Budlewski

Opuchnięta prawa strona twarzy

Witam gdzieś od 5lat zauważyłem że stale mam opuchniętą prawą stronę tj policzek cała pr str miałem ropień pod zębem więc mi go usunięto poza tym jestem po 3trepanacjach z powodu guza i poza ciągłym bólem głowy to wszystko wydaje... Witam gdzieś od 5lat zauważyłem że stale mam opuchniętą prawą stronę tj policzek cała pr str miałem ropień pod zębem więc mi go usunięto poza tym jestem po 3trepanacjach z powodu guza i poza ciągłym bólem głowy to wszystko wydaje się być dobrze poza opuchlizną po pr str i bólem głowy czy ból głowy może powodować dyskopatia szyjnego odc i kon jest rtg szyjnego czy nie ma zwężenia tętnic szyjnych a co do opuchlizny nie jestem pewien czy jest konieczne również rtg twarzoczaszki Proszę o Odpowiedz.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Katarzyna Szymczak
Lek. Katarzyna Szymczak

Wada serca i zwężona tętnica płucna

Witam.Mam wrodzoną wadę serca,zwężenie tętnicy płucnej. Chciałabym zacząć ćwiczyć i co z tym idzie wysmuklić swoje ciało i zrzucić kilka kilogramów . Moje pytanie brzmi, czy mogę wykonywać ćwiczebia typu Cardio,siłowe. Zastanawiałam się również nad callanetics, czy nie byłyby lżejsze. Dziękuję za odpowiedź
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Hanna Markiewicz
Mgr Hanna Markiewicz

Czy tętnice powinny być jednakowe?

Dzień dobry. Pytanie mam odnośnie tętnic szyjnych. Mam wrażenie, że lewa jest bardziej wyczuwalna przy dotyku niż prawa. W dodatku przy dokładniejszym sprawdzeniu palcami na lewej jest jakby druga, mniejsza, twardsza (przy lekkim nacisku prześlizguje się na tej głównej). Sama... Dzień dobry. Pytanie mam odnośnie tętnic szyjnych. Mam wrażenie, że lewa jest bardziej wyczuwalna przy dotyku niż prawa. W dodatku przy dokładniejszym sprawdzeniu palcami na lewej jest jakby druga, mniejsza, twardsza (przy lekkim nacisku prześlizguje się na tej głównej). Sama szyja nie jest pogrubiona, jednak trochę zaniepokoiła mnie ta różnica. Przy skręcaniu głowy na boki, lewa tętnia również bardziej czuje niż prawą przy dotyku palcami. Problemów zdrowotnych nie mam. Czy może to też być kwestia "mojej urody", czy raczej tętnice powinny być jednakowe? Tomek.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski
Patronaty