Agresja u 16-miesięcznego dziecka

Mój syn ma 16 miesiecy. Od paru tyg daje nam obojgu w kość. Krzyczy drapie gryzie gdy mu cos sie nie podoba jak na cos mu sie nie pozwoli. dzis np obudził sie w nocy i krzyczy że chce sie bawić i to trwało 1,5h. bije sie w głowe bez powodu. Mało je, nie chce sam łyżeczką i nie siedzi gdy je tylko stoi. Nie chce wcale siedzieć. A ja już siedzi to przez pare sekund i za chwile krzyczy że nie chce siedzieć i juz. Bije wszystkich domowników. Tłumacze mu że nie wolno ale nie dociera

Dzień dobry. Rozumiem, że Pani musi być bardzo ciężko. Ważne byłoby ustalenie czy to co teraz komunikuje synek swoim zachowaniem jest spowodowane jakimś zewnętrznym czynnikiem: czy np. pani może spodziewa się kolejnego dziecka? czy zmieniły się warunki, osoba czy miejsce w którym przebywa w ciągu dnia?czy zachowanie syna nie budziło wcześniej żadnych niepokojów? Uważam, że takie zachowania oznaczają jakąś frustrację związaną z niepowodzeniem w rozumieniu tego co on przeżywa. Być może w nocy jest pani bardziej dostępna dla syna i dlatego "upomina się" o to by mieć więcej kontaktu z panią i budzi się.
Na pewno byłoby pomocne zgłoszenie się do odpowiedniej osoby pracującej terapeutycznie z dziećmi, rodzicami na konsultację. Może wspólnie będzie łatwiej ustalić co takiego się dzieje i wybrać skuteczną formę pomocy.
Pozdrawiam

Zachowanie Pani synka na pewno jest sygnałem, że dzieje się coś co wymaga Pani uwagi . Może warto byłoby zacząć od wizyty u pediatry, szczególni jeśli ma Pani zaufanego lekarza. Dobrze jest na początek wykluczyć przyczynę jaka może być choroba. Kiedy coś nam dolega i źle się czujemy, w oczywisty sposób wpływa to na nasze zachowania. Odczuwanie bólu, dyskomfortu, o którym nie potrafimy powiedzieć innym może być bardzo trudną i frustrującą sytuacją. Jeśli synek jest zdrowy, to źródło jego zachowania może leżeć w zmianach jakie w jego życiu mały ostatnio miejsce. Każda zmiana, szczególnie dla małego dziecka może być trudna. Nawet jeśli nam dorosłym wydaje się niezbyt istotna, czy nawet pozytywna (przeprowadzka do nowego domu). Czy w ostatnim czasie miały w Państwa życiu miejsce jakieś zmiany? Być może w związku z nimi synek potrzebuje więcej troski, uwagi, Pani obecności. Jeśli zachowanie synka nie ulegnie w najbliższym czasie zmianie to na pewno warto byłoby spotkać się z psychologiem i wspólnie szukać jego przyczyn.

Witam, wydaje się, że z dzieckiem dzieje się coś bardzo niedobrego. Powinna się Pani zastanowić co się stało, zmieniło w jego życiu od kilku tygodni. Może zatrudniła pani opiekunkę?, może oddała dziecko do żłobka? może poszła do pracy? Małe dziecko bardzo często gwałtownie reaguje na takie zmiany w jego życiu. A może rozwija się w nim jakiś proces chorobowy? Konieczne wydaje mi się udanie się z dzieckiem do pediatry i psychologa- specjalisty klinicznego dzieci i młodzieży.
pozdrawiam