Anoreksja - na czym polega?

Moi rodzice zawsze mnie straszą, że jak jeszcze raz nie zjem śniadania, to będę miała anoreksję. Jak to jest z tą anoreksją? Skąd się bierze? Czy zależy to od masy ciała itp.? Moja waga teraz się trochę zmieniła, 33 z 34 i troszkę urosłam, 1 cm. Pragnę schudnąć, bo moje koleżanki są chudsze i to mnie tak straaasznie dobija, że gdy wracam z tańców i jem obiad, to ćwiczę tak długo, aby dojść z powrotem do wagi 33 kilo. I jak z tą anoreksją?

ponad rok temu

Witam serdecznie!

Etiopatogeneza anoreksji, czyli cały zespół przyczynowo - skutkowy nie został dotąd dokładnie wyjaśniony. Najczęściej jednak choroba ta ma związek z czynnikami emocjonalnymi, np. niepowodzenia w szkole, konflikty z rodzicami, znajomymi i rówieśnikami, urazy psychiczne czy zawody miłosne.

Anoreksja jest zaburzeniem odżywiania. Choroba ta cechuje się przede wszystkim znacznym ubytkiem masy ciała na skutek dużego ograniczania spożycia pokarmów, lękiem przed wzrostem masy ciała, brakiem miesiączki, zaparciami i spaczonym wyobrażeniem idealnej sylwetki własnego ciała.

Osoby chore są zazwyczaj nadmiernie ambitne i dążą do perfekcji w każdej dziedzinie życia. Dlatego nawet błahostki mogą wytrącić je z równowagi i wywołują objawy choroby.

Samo niejedzenie śniadań nie jest prawidłowym nawykiem żywieniowym. Twoi Rodzice mają rację zwracając Ci na to uwagę. Tak naprawdę nie powinnaś omijać żadnego posiłku, a już na pewno nie śniadania. Przecież rano, nasz organizm ma najwyższe tempo przemiany materii, więc spalamy wtedy najwięcej kalorii. Dlatego rano możemy sobie pozwolić naprawdę na obfity posiłek. Śniadanie na pewno doda Ci energii i pomoże w nauce.

Jeśli martwisz się, że Twoja waga nie jest prawidłowa wybierz się do dietetyka, który sprawdzi nie tylko Twoją masę ciała, ale odpowie jakie błędy popełniasz w swoim sposobie odżywiania.