Ataki obżarstwa u 23-latki

Witam! Jestem osobą aktywną fizycznie, na co dzień jem zdrowo i regularnie. Jednak co 4 dzień mój organizm domaga się większej ilości jedzenia i kończy się to obżarstwem. Nie rozumiem tego ponieważ posiłki komponuje podłóg piramidy żywieniowej a porcje też nie są najmniejsze . Istnieje prawdopodobieństwo, że organizm nauczył się takiego funkcjonowania? Zaznaczam, że dzieje sięto co czwarty dzień. Proszę o pomoc

Szanowna Pani,

takie zachowanie może mieć dwa typy przyczyn. Pierwsza z nich związana jest być może ze sprawą "głowy"- niewykluczone, że wyrobił się taki nawyk, swoisty rytuał nie związany zupełnie z potrzebami biologicznymi. W tej sytuacji warto byłoby rozważyć jakie emocje, sytuacje i odczucia wiążą się z tym zwiększonym spożyciem, w jakich ma to miejsce okolicznościach, w jakim czasie. Druga możliwa przyczyna to niedostatki (ilościowe, jakościowe bądź kompozycyjne), które prowokują takie zachowanie. Najprawdopodobniej jednak stan ten jest wypadkową obydwu powyższych.

Sugerowałabym kontakt z dietetykiem (osobisty czy internetowy) celem oceny sytuacji żywieniowej na podstawie obserwacji spożycia. Niewykluczone, że "obżarstwo" o którym Pani pisze jest subiektywne, i nie należy go wcale eliminować :)

Póki co, polecam notowanie dzienniczka spożycia (wzór znajdzie Pani na mojej stronie: http://vitanutrica.pl/index.php?id_p=60). Może uda się Pani samodzielnie wyciągnąć wnioski dotyczące niepokojącegpo Panią zachowania.

Pozdrawiam, życząc zdrowia. Justyna Siwiela