Autodiagnoza dystymii

Odkryłem u siebie objawy dystymii. Depresji łagodnej, niewidocznej prawie. Wszystkie objawy do mnie pasują. Co mogę zdziałać i czy cos mogę w tej kwestii bez wizyty u psychologa? Dlaczego odczuwam łagodniejsze niż w przypadku normalnej depresji objawy? Czy moglbym sam w jakiś sposob znalezc jej przyczyny, np. jakimis pytaniami? Na wikipedii wyczytałem ze jest ona spowodowana jakimiś nieswiadomymi konfliktami wewnętrznymi jako nerwica. Co mogę zdziałać?

Witam Pana, dystymia może mieć różne przyczyny. Wizyta u psychiatry i leki mogą wzmocnić Pana by mógł być bardziej efektywnym w życiu, To z kolei może przynieść takie wydarzenia , które poprawią życiową kondycję bez refleksji nad nieświadomymi mechanizmami funkcjonowania. I nie będzie dystymii. Leki nie pomogą, gdy objawy mają podłoże charakterologiczne.Odczuwa Pan łagodniejsze niż w depresji objawy, ponieważ Pana sposoby radzenia sobie są wystarczająco sprawne. Jakie pytania może Pan sobie zadać:
- jaki podstawowy nastrój miał Pan przez całe życie?
- kiedy on się zmieniał, w jakich okresach, po jakich wydarzeniach, zmianach?
- jak Pan korzysta ze swojego gniewu?
- jakie są proporcje i charakter myśli swobodnie przepływających przez świadomość (pozytywne, negatywne, o czym, czy się powtarzaja, ile razy i po co?
- czy posiada Pan adekwatną do swoich potrzeb sieć społeczną?
- czy uważa Pan, że jest skuteczny adekwatnie do swoich kompetencji wewnętrznych?
- czy Pan ma zaufanie do ludzi, a jeśli nie, to dlaczego i od kiedy?
Myślę, że konsultacja u psychoterapeuty i porozmawianie o tym, że nie chciał Pan do niego przyjść byłaby bardzo pomocna. Pozdrawiam. Krystyna Kozłowska