Boję się, że stracę kontrolę nad swoją wagą. Co robić?

Boję się jeść "normalnie". Jestem wegetarianką od 6 lat i wtedy właśnie też to wszystko miało swój początek. Na początku schudłam 10 kilo, ważyłam 39 kg przy wzroście 158 cm, później jednak przytyłam do 50 kg. Dwa dni nic nie jadłam, potem zjadałam pół lodówki. Poszłam w czerwcu do dietetyka i jest znacznie lepiej, chociaż nie do końca. Chciałam schudnąć do 45 kg, tak też się stało, ale teraz chcę więcej, chociaż wiem, że moje BMI już jest za niskie dla zdrowia. Odkąd jestem na tej diecie nie dotykam słodyczy, ale przecież wiem, że przyjdzie taki moment, kiedy coś zjem i boję się, że wtedy nie będzie końca i że skończy się to wymiotami. Nie wiem co robić. Strasznie się boję stracić kontrolę.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Twój opis problemu może wskazywać na bulimiczny typ anoreksji - jej szczególnie groźną postać. W tym typie anoreksji dochodzi do powikłań związanych nie tylko z samym głodzeniem (osteoporoza, zahamowanie wzrostu, zaburzenia pracy serca, zaburzenia odporności, powikłania skórne i ze strony przewodu pokarmowego) ale i prowokowaniem wymiotów. Częste wymioty powodują utratę potasu - elektrolitu niezbędnego dla prawidłowej pracy serca, zaś okresowe epizody objadania się mogą powodować nadmierne rozciągnięcie ścian przewodu pokarmowego i jego pęknięcie, owrzodzenie, zapalenie trzustki.
Anoreksja może zaczynać się od diety z pobudek zdrowotnych: makrobiotycznej, wegetariańskiej itd.

W tej sytuacji polecam Ci jak najszybszą wizytę u psychoterapeuty specjalizującego się w leczeniu zaburzeń odżywiania.
Jeśli terapeuta nie jest lekarzem, konieczne są również kontrolne wizyty u lekarza rodzinnego lub internisty.

Kluczową rolę w leczeniu zaburzeń odżywiania się ma psychoterapia.
Konsultacja u dietetyka jest wskazana, jednak nie jest to leczenie przyczyn problemu.
Jednym z nich może być wspomniana przez Ciebie potrzeba sprawowania kontroli nad swoim ciałem.
Kolejnym mogą być Twoje oczekiwania wobec efektów diety: np. przekonanie, że kilka kilogramów mniej oznacza sukces zawodowy, towarzyski, poprawę relacji z partnerem lub osobami bliskimi.
Dość częsty jest również sposób myślenia typu ,,wszystko albo nic"- ,,Jeśli przekroczę dietę o kilka kalorii, to będzie całkowita katastrofa" , ,,Jeśli coś zjem, zupełnie stracę kontrolę, nie będę w stanie się powstrzymać". Tego typu myślenie może ujawniać się również w innych sferach życia, nie tylko dotyczyć sposobu jedzenia.
Napady objadania się są bezpośrednim skutkiem głodzenia, które rozregulowuje ośrodki głodu i sytości. Pierwszym etapem terapii jest więc wprowadzenie stabilnego sposobu odżywiania się: regularnych posiłków o odpowiedniej wartości kalorycznej.

Zastanów się nad powikłaniami anoreksji - wiele z nich rozwija się powoli, podstępnie. Załamanie organizmu może pojawić się nagle, np. na skutek banalnej infekcji.
Dlatego nie warto zwlekać - im szybciej rozpoczniesz terapię, tym większa szansa na całkowite wyleczenie.
Nieleczona anoreksja może przejść w postać przewlekłą, o wieloletnim przebiegu.

Serdecznie pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Boję się, że znowu stracę dziecko - co robić?

Jestem po wyłyżeczkowaniu, 25.11.2010 r. nie miałam miesiączki do tej pory. Byłam niedawno u ginekologa i powiedziałam mu o tym, że nie mam miesiączki do tej pory, zrobił mi USG i stwierdził ciążę, jestem w 5 tygodniu, boję się, że może być to samo, co z poprzednią ciążą, czyli straciłam dziecko w 7-8 tygodniu ciąży.
Proszę o szybką odpowiedź.

KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie,
nie ma takiej reguły, że jeśli poroniła Pani jedną ciążę, to drugą też Pani poroni. Oczywiście wymaga Pani intensywniejszej opieki ginekologicznej.
Proszę być dobrej myśli i dbać o siebie.
Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Dlaczego boję się, że stracę pamięć?

Witam serdecznie mam problem od jakiegoś czasu pojawiła się w mojej głowie pustka często nie wiem co będę robić co będzie za godzinę ciężko mi się pracuje nie wiem czasem o czym rozmawiać ze znajomymi wcześniej byłem duszą towarzystwa śmiech żarty chęć do życia i radości ...od 10 lat brałem lek setaloft 50mg jakoś od połowy października miałem źle samopoczucie robili mi się słabo strasznie bolała mi głowa nie wiedziałem co się dzieje to był stan ze płakałem dużo myśli w głowie puzniej brak chęci do życia ciężko było mi ogarnąć się do pracy więc zostawiłem lek setaloft przez dwa miesiące hi nie brałem bo uważałem że to przez to na dodatek nie pojechałem do rzadnego lekarza w mojej głowie była totalny burdel raz było lepiej raz gorzej czasem wydawało się że Ja to nie ja ze ja tak nie myślę że nie jestem sobą od stycznia biorę drugie opakowanie elicea 10mg tabletka dziennie może inaczej fukcjonuje ale zawieszam się i pustka dalej się utrzymuje czasem boję się ze stracę pamięć dziwnie się czuję z taką pustka proszę o doręczenie co mi jest...z góry dziękuję
MĘŻCZYZNA, 34 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty