Brak stresów a zaburzenia snu

Jestem młodą osobą, mimo to mam potworne problemy ze snem. Prace mam niestresującą, życie prywatne poukładane i spokojne. Co może być tego przyczyną? Czy może stać za tam jakaś choroba, bądź jakiejś witaminy (nie pijam kawy, napojów energetycznych itp.)

Warto zbudować sobie codzienne wieczorne rytuały- np książka, kąpiel, coś do picia, położenie się. Unikać pobudzających aktywności, jak intensywny sport, filmy, które wywołują duże emocje, dyskusje na tematy, które nas pobudzają (każdy ma inne;) itp. Warto także sprawić, aby rozścielone łóżko kojarzyło nam się ze spaniem- czyli nie podejmować w nim innych aktywności jak drzemki, czytanie, jedzenie, oglądanie telewizji itp
Być może tez jest tak, że pomimo spokoju, o którym Pani pisze jest gdzieś coś, co Pani doskwiera- jakieś nieujawniane emocje, nierealizowane potrzeby itp?, które w ciągu dnia zagłuszone są codziennym życiem, a w nocy dochodzą do głosu i nie dają zasnąć?
Warto się temu przyjrzeć.
Warto także na wszelki wypadek wykluczyć przyczyny somatyczne, czyli skontaktować się z lekarzem.

Witam Panią,
na początku należałoby zrobić diagnozę Pani zdrowia, czyli udać się do lekarza rodzinnego, opowiedzieć, co się dzieje, aby mógł zlecić odpowiednie badania. Jeśli medycznie okaże się wszystko w porządku, wtedy można szukać przyczyn o naturze psychicznej. Zalecana wówczas byłaby konsultacja psychologiczna.

Pozdrawiam
Izabela Makowska-Trzeciak