Anoreksja - czy mogę się sama wyleczyć?

W przeciągu czterech miesięcy schudłam około dwunastu kilogramów, z czego większość w ostatnim czasie. Obecnie mam 16 (niecałe) lat i ważę około 45-47 kg przy wzroście 163 cm. Przez pewien czas kilka razy w tygodniu wymiotowałam po posiłkach. Kiedy zdałam sobie sprawę, że nad tym nie panuję, spróbowałam przestać wymiotować. Kilka razy się nie udawało, obecnie od niecałego miesiąca nie zwracam. Nigdy nie stosowałam żadnych leków przeczyszczających i innych tego typu, za to wielokrotnie herbaty odchudzające. Wiem, że mam problem, nie potrafię cieszyć się jedzeniem, panicznie boję się, że przytyję. Od około miesiąca staram się jeść regularnie i nie zwracać. Udało mi się osiągnąć tyle, że zamiast 50 zjadam około 400-600 kcal dziennie. W przeciągu najbliższego miesiąca zamierzam zwiększyć tę ilość do 1000-1200. Udało mi się też od ponad trzech tygodni nie wymiotować.

Przyznaję, że dwa razy dziennie stosuję herbaty odchudzające, ale mam zamiar przestać je brać, jak tylko skończy mi się zapas (za około dwa tygodnie). Na obecną chwilę potrafię już jeść niewielkie porcje i nie czuć przy tym wyrzutów sumienia. To chyba dużo, jak porównuję z tym, co było na początku. Moje pytanie jest następujące: czy mogę kontynuować taką formę "leczenia się"? Wolałabym nie zwracać się ze swoim problemem do rodziców, bo nie mam z nimi najlepszego kontaktu. Nie mam też możliwości udania się do dietetyka i poproszenia o poradę, bo mieszkam w małym mieście i najbliższa poradnia znajduje się około 50 km od mojego domu. Nie mam możliwości udać się tam bez angażowania w to rodziców. Czy mam szansę samodzielnie z tego wyjść? Wydaje mi się, że osiągnęłam dużo...

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Powrót do prawidłowej masy ciała i diety powinien odbywać się stopniowo. Tak więc Twoja próba samoleczenia wygląda dość rozsądnie. Leczenie anoreksji to jednak nie tylko dieta - to przede wszystkim psychoterapia. W przypadku Takim jak Twój zaleca się przede wszyskim psychoterapię rodzinną.
Sesje terapeutyczne mogą odbywać się np. raz w miesiącu, więc Twoja rodzina mogłaby zaplanować takie spotkania wspólnie z terapeutą.
Byłoby dobrze, gdybyś mogła skorzystać z konsultacji w poradni zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży. Każda forma leczenia u osób niepełnoletnich wymaga zgody opiekuna prawnego, czyli rodzica.
Jedną z przyczyn Twojej anoreksji może być to, że nie masz najlepszego kontaktu z rodzicami, dlatego warto byłoby przełamać ten schemat i podjąć wspólne leczenie.
Spróbuj dowiedzieć się jak najwięcej o anoreksji, korzystając z poradników psychologicznych.
Możesz np. przeczytać książkę ,,Wolę umrzeć niż przytyć" M. Zimmer i M. Sacks.
Poszukuj wsparcia wśród przyjaciół i innych członków rodziny, nie tylko rodziców. Możesz też skorzystać z pomocy szkolnego psychologa.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia