Chęć na słodkie po każdym posiłku

Witam, Po każdym posiłku mam ochotę na coś słodkiego. Jem regularne posiłki co 4h, posiłki są bardzo sycące, zmagałam się z anoreksją. Pełnoziarniste produkty, zdrowe. Mam zbilansowaną dietę ułożoną przez dietetyka. Nie miałam tak nigdy wcześniej, takiej ochoty. Jak sobie z tym radzić i czym może być to spowodowane? Dodam że moja dieta jest bogata w błonnik, produkty o niskim lub średnim IG.. Spożywam regularnie owoce i warzywa.

Witam Panią,

Po każdym posiłku ( nawet zbilansowanym, z dużą ilościa błonnika), który dostarcza organizmowi zaplanowaną ilość dochodzi do zwiększenia wydzielania insutliny przez trzustkę. Powoduje przejściwoy spadek glukozy we krwi. Stad bierze sie nagłe poczucie "głodu na słodycze". Pomocne może być spożywanie posiłku bardzo wolno. Dodatkowo należy pamietać o odpowiedniej w przeliczeniu na mase ciała ilości białka (roślinnego lub zwierzęcego) przy każdym posiłku. Proszę porozmawiaćo tym z dietetykiem. On powinien Pani pomoc ew. zmodyfikować dietę aby uniknąć efektu głodu na słodycze. W przypadku wystepującyh u Pani zaburzeń odżywiania odczuwanie głodu było niefizjologicznie blokowane/zaprzeczane. Obecnie, gdy posiłki są zbilansowane, a Pani rzeczywiście je spożywa, poczucie głodu i sytości może być przez Panią percepowane w sposób świadomy i przez to bardziej "wyraźny".

Pozdrawiam!