Co może powodować, że dużo szybciej się upijam?

Witam. Jestem facetem i mam 33 lata. Od około roku, zauważyłem że szybko się upijam. Nigdy nie byłem też jak to się mówi "kozakiem" w piciu, ale właśnie od pewnego czasu, upijam sie juz dwoma drinkami. Nie chcę też z siebie robić alkoholika ale ostatnio nie mam mowy żebym mógł usiac z kimś i na spokojnie wypić 0.5 l wódki. Bo kończy się mocnym upiciem i wymiotami. Proszę o zrozumienie i wskazówki. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

na szybkość działania substancji alkoholowych istotny wpływ ma wiek, masa ciała, płeć pijącego. Z wiekiem coraz trudniej jest zneutralizować toksyczne związki, które powstają po rozpadzie etanolu w organizmie. Osoby z niską masą ciała upijają się niewielką ilością produktów alkoholowych. Również osoby z tkanką tłuszczową powinny uważać, gdyż tłuszcz doskonale wchłania alkohol i szybko pojawia się odurzenie. Gorszy dzień, w którym podczas zakrapianego spotkania człowiek jest bardziej podatny na wpływ alkoholu, często jest wywołany przez zwykłe zmęczenie, osłabienie organizmu bądź brak posiłku. Niektóre osoby reagują jednak na etanol wyjątkowo źle. Zazwyczaj źródłem tego problemu jest nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego, jednak niekiedy przyczyną może być defekt enzymu uczestniczącego w metabolizmie alkoholu. Dehydrogenaza alkoholowa to specjalny enzym, który odpowiada za utlenianie etanolu w organizmie. Jego działanie przy niskiej zawartości w organizmie wyraża się w złej jakości przetwarzaniu alkoholi. Dlatego osoba, która ma mało enzymu, może upić się nawet po niewielkim wypiciu. Jeżeli zaobserwował Pan u siebie zmiany i to na niekorzyść w sposobie przyswajania alkoholu może warto potraktować to jako pretekst do wizyty u lekarza i zrobienia podstawowego pakietu badań. Może warto przyjrzeć się gospodarce hormonalnej organizmu. Istotna wydaje się także refleksja nad tym jak często Pan pije, ile alkoholu spożywa i jakie są powody, dla których Pan po niego sięga. Każde nadużycie trunków prowadzi do zatrucia organizmu i mocno go nadwyręża. Może lektura poniższych artykułów okaże się Panu w jakiś sposób pomocna. Życzymy wszystkiego dobrego!

https://portal.abczdrowie.pl/zachowanie-po-alkohol

https://portal.abczdrowie.pl/picie-ryzykowne

https://www.abcalkoholu.pl/wiedza/artykuly/czy-bardziej-sie-upijamy-mieszajac-alkohole/

https://zywienie.abczdrowie.pl/dlaczego-szybko-sie-upijamy-oto-3-dziwne-powody-potwierdzone-naukowo-wideo

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.