Co może znaczyć problem z nauką języków?

Witam! Od zawsze miałam problem z nauką języków Jak wszystkie przedmioty wchodzą mi bardzo szybko to nad angielskim czy niemieckim muszę siedzieć całymi dniami Pomimo tego że znam dużo słówek z angielskiego i gramatykę znając wszystko w zdaniu nie umiem przetłumaczyć zdania a pisza np. e-maila używam słówek poznanych w podstawówce typu long great itp czym może to byc spowodowane?

Mgr Joanna Szlasa Psychologia

Dzień dobry,

umiejętności językowe są w dużej mierze uwarunkowane biologicznie. Zgodnie z teorią dominacji półkul mózgowych, to właśnie prawa półkula mózgu odpowiada za zdolności językowe. Osoby, u których dominuje prawa półkula łatwiej uczą się języków obcych, są bardziej kreatywne, potrafią myśleć abstrakcyjnie, mają lepiej rozwiniętą wyobraźnię przestrzenną. Lewa półkula odpowiada natomiast za umiejętności analityczne, matematyczne, myślenie logiczne czy funkcje językowe. Proszę zastanowić się nad swoimi predyspozycjami. Z którymi z wymienionych umiejętności radzi sobie Pani lepiej? Często w szkole widać takie naturalne predyspozycje uczniów, kiedy np. jedno dziecko usłyszy nowe słowo w języku obecnym i od razu je zapamięta, a inne dziecko potrzebuje więcej czasu, aby je przyswoić. Dodatkowo za naukę języków obcych odpowiadają inne aspekty. Bardzo ważne są też motywacja, osobowość oraz strategia uczenia się. Być może warto poszukać nowej metody nauki, znaleźć nowego lektora, czy szkołę językową. Dodatkowo u wielu osób uczących się języków obcych występuje bariera przed mówieniem w danym języku. To najtrudniejsza umiejętność. Osoby, które mają słoności perfekcjonistyczne często nie mówią, ponieważ boją się, że popełnią błąd, a to ich paraliżuje.

Pozdrawiam,
Joanna Szlasa