Co zrobić, jeżeli popsułem realcje z przyjacielem?

Zarzucilem przyjacielowi ze jest nieslowny w nieodowiedziec sytuacji, blednie. Nie poklocilismy sie rozmawialismy ze soba, pozegnalismy sie spokojnie. Jednak od prawie tygodnia przyjaciel nie odbiera moich telefonow, nie odpis use na smsy. Poczuwam sie do winy. Przeprosilem go w smsie. Co zrobic?

Dzień Dobry Panu :)

Zainteresowało mnie, jakiego obszaru i w jakiej sytuacji dotyczył zarzut z Pana strony w kierunku Przyjaciela?

Chciałabym rozwinąć nieco temat przyjaźni, czym ona jest/nie jest?
Przyjaźń jest (też) otwartością na zrozumienie.
Przebaczenie znaczy, że jeśli coś zadzieje się w przyjaźni (tak, jak to miało miejsce w sytuacji Pana z Przyjacielem) istotnym jest, by rozmawiać na ten temat, by starać się zrozumieć mechanizm, na skutek którego doszło do ochłodzenia/wycofania się z przyjaźni.

Przyjaźń jest taką przestrzenią, w której można wyrazić swoją niepewność/zagubienie (by dotrzeć do prawdziwych odpowiedzi) w poczuciu wzajemnej akceptacji, ufności, bez oceniania.

Bo przyjaźń jest miejscem, w którym poszukuje się siły i odnajduje się ją właśnie przez wzajemne i indywidualne odkrywanie siebie. Będąc w przyjaźni poznaje się siebie, własne ograniczenia.

Jednak przyjaźń nie jest wypełnianiem pustki wewnętrznej Przyjaciela.
Przyjaźń jest wzajemnym dzieleniem się, czyli dawaniem i braniem.

Być Przyjacielem, to znaczy dokonanie wyboru/podjęcie decyzji bycia Przyjacielem, które łączy się z wyzwaniem rozwoju osobowego, w którym jest też miejsce na cierpienie, bo bez tego CIERPIENIA nie dociera się do sedna, czym jest PRZYJAŹŃ.

Niestety Społeczeństwo nie uczy Czym jest Przyjaźń i jak być prawdziwym Przyjacielem.
Natomiast daje przekazy, jak dominować, rywalizować w sposób agresywny, niszcząc po drodze Innych, chociaż ta chęć niszczenia Innych, jest tak naprawdę (nieświadomą!) chęcią niszczenia samego siebie.

Tak więc droga do przyjaźni nie jest łatwa, lekka czy darmowa...

Pozwolę sobie na takie stwierdzenie, że prawdziwa Przyjaźń jest wymagająca - wymaga przede wszystkim wrażliwości, bez której nie ma prawdziwej przyjaźni, ponieważ Ludzie niewrażliwi nie potrafią/nie mogą być Przyjacielem dla Innych, nawet dla samego siebie.
Przyjaźń jest też rozumieniem Tego, Czego nie rozumiemy.
Oznacza przerwanie koła urazy, niechęci.

Powracając do Pana pytania, z Pana opisu wnioskuję, że dał Pan swoje 100 procent (dzwonił Pan, esemesowal, przeprosił) by oczyścić zaistniałe zdarzenie w relacji.

Być może dla Pana Przyjaciela, przyjaźń znaczy coś innego?

Czasami jest tak, że nie pozostaje nic innego, jak dać Przyjacielowi przestrzeń, by dotarł do sedna Tego, Co ważne...

Z przesłaniem dla Pana jak najwięcej powodów do radości w przyjaźni,

Gdyby miał Pan życzenie rozmowy konsultacyjnej ze mną, zapraszam do kontaktu via Skype.

irena.mielnik.madej@gmail.com tel. 502 749 605