Zapytaj lekarza

7 4 3 , 0 1 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Co zrobić z tą wadą wymowy u dziecka?

Witam, moja córka ma 2 lata i 3 miesiące mówi pełnymi zdaniami, śpiewa piosenki i recytuje wiersze. Już jako dziecko 1,5 roczne mówiła pełnymi zdaniami, jednak ja jako osoba przebywającą z nią mam wadę wymowy, problem z poprawna wymowa r. Córka obecnie zamienia r na j. Mam pytanie czy powinnam już udać się do logopedy czy dziecko jest jeszcze za małe?
KOBIETA, 31 LAT 6 miesięcy temu

Na logopedę nigdy nie jest zbyt późno

Im wcześniej rozpoczniemy leczenie u logopedy, tym krócej terapia będzie trwać. Dlatego też nie warto z tym zwlekać, kiedy tylko zauważymy problemy z mówieniem u naszego dziecka, powinniśmy udać się do specjalisty. O tym, jak pomóc dziecku w prawidłwym mówieniu opowiada aktorka i logopeda Anna Powierza.

Szanowna Pani. Do 3 roku życia to normalne, że zamienia na J. Później, mniej więcej po trzecich urodzinach zacznie zamieniać na L, czyli rower - lowel. Jeżeli dziecko mówi pełnymi zdaniami, nie wkłada języka między zęby podczas mówienia (niech Pani zwróci szczególną uwagę na głoski s z c Dz), nie na problemów z jedzeniem i nic Pani nie niepokoi, to nie trzeba. Warto jednak może mimo wszystko wziąć ją na jedną wizytę, nawet konsultację online, żeby sprawdzić, czy język jest prawidłowo zbudowany i nie jest skrócone wędzidełko. To może być u Pani przyczyną wady wymowy, więc lepiej zobaczyć, czy córka tego nie odziedziczyła. Dodatkowo chciałam jedynie przypomnieć, że nad wadą wymowy można pracować również w wieku dorosłym, więc jeżeli chce Pani się pozbyć rotacyzmu, to proszę śmiało iść do logopedy, albo korzystając z konsultacji córki chociaż sprawdzić swój język lub znaleźć inną przyczynę problemów. :) Trzymam kciuki i gratuluję pięknej mowy córki, super jak już mówi pełnymi zdaniami, oby tak dalej! :)

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy