Czy leki tego typu zaburzają wchłanianie potasu?

Witam. Od kilku dni bolał mnie żołądek oraz występowało odbijanie po KAŻDYM pokarmie (odbijało mi się nawet lekami OTC: Ranigastem i Rennie). Refluks miewam już od dłuższego czasu. Dostałem od lekarza recepte na Mesopral i Reflu-G. Stosuję już kurację tydzień i pomaga. Mam pytanie czy leki tego typu zaburzają wchłanianie potasu i czy muszę stosować dodatkowy suplement? Napomnę że od kilku lat występują u mnie dodatkowe skurcze serca które nie są już tak uporczywe odkąd piłem dziennie sok pomidorowy (od tygodnia nie pije bo jest zgagotwórczy). Badań nie miałem z racji panującej pandemii. Pozdrawiam

Dzień dobry,

Mesopral jest lekiem, który hamuje wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Z kolei Reflu-G to wyrób medyczny, który działa miejscowo poprzez kilka mechanizmów, w tym działanie regeneracyjne i ochronne oraz neutralizujące nadmierną kwasowość soku żołądkowego, jak również tworzenie mechanicznej bariery w jamie żołądka. Obydwa wymienione powyżej preparaty przeznaczone są dla pacjentów z objawami refluksu żołądkowo-przełykowego. Hipokaliemia, czyli zmniejszenie stężenia potasu we krwi może być potencjalnym działaniem niepożądanym przyjmowania leku Mesopral, choć nie określono dotychczas częstości jego występowania u chorych stosujących niniejszy medykament. Warto jednak podkreślić, że potas znajduje się niemal we wszystkich produktach żywnościowych. Do pokarmów charakteryzujących się jego najwyższą zawartością zalicza się: kakao i jego przetwory, owoce suszone (np. morele, daktyle, figi, rodzynki, śliwki), warzywa (np. pomidory i ich przetwory, natka pietruszki, korzeń pietruszki, brokuły, ziemniaki, bataty, buraki, boćwina, seler naciowy i korzeniowy, papryka, marchew, czosnek, pasternak, kapusta, brukselka, kalarepa, szparagi, cukinia), orzechy, pestki, nasiona (np. pestki dyni, migdały, orzechy arachidowe, włoskie, pistacjowe, laskowe, nerkowca, mak, nasiona słonecznika, sezamu, siemię lniane), suche nasiona roślin strączkowych (np. soja, fasola, soczewica, groch), pełnoziarniste produkty zbożowe (np. kasza gryczana, jęczmienna, otręby, zarodki, pieczywo żytnie, płatki owsiane, płatki żytnie, jęczmienne, ryż brązowy, musli), owoce (np. awokado, banan, morele, porzeczki, kiwi, grejpfrut), mięso i ryby (np. drób, wołowina, wieprzowina, dorsz, makrela, łosoś, pstrąg, halibut, mintaj). Proszę skoncentrować się przede wszystkim na zróżnicowanej i dobrze skomponowanej diecie, obfitującej w potas, a nie na dodatkowej suplementacji tego pierwiastka.

Z wyrazami szacunku,
Mgr Mateusz Durbas
Dietetyk Kliniczny i Sportowy
https://mateuszdurbas.pl/
https://www.facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/
https://www.instagram.com/mateuszdurbasdietetyk/?hl=pl