Czy taki objaw to może być coś poważnego?

Dzień dobry. Parę lat temu jako dziecko zachorowałam na depresję oraz lęki. Wygrałam z nimi, ale niestety powróciły. Boje się wychodzić z domu, gdyż mam ataki paniki. Od jutra mam terapię a za kilka dni jestem zapisana do lekarza. Niestety pojawił się objaw, który mnie bardzo niepokoi. Pojawiły się dziś u mnie natrętne myśli, które nie mają podstaw w rzeczywistości. To znaczy zaczęłam mieć myśli, że mój mąż nie jest dla mnie ważny, mimo że kocham go najbardziej na świecie. Myśli narastały cały czas, dręczyły mnie, próbowałam sobie wytłumaczyć, ale bez skutku. Zauważyłam że te myśli lekko ustawały kiedy się czymś zajmowałam i myśli były skierowane na co innego. Czy może to być coś poważnego?

Dzień dobry,

natrętne myśli pojawiają się u wielu osób. Mogą mieć wielorakie podłoże. Mogą występować u osób z zaburzeniami depresyjnymi lub lękowymi. Warto porozmawiać o tym z psychologiem na terapii. Dobrze że zdecydowała Pani skorzystać z pomocy specjalisty. Proszę się nie niepokoić, to może wzmagać natężenie myśli natrętnych. Myśli to nie rzeczywistość. Podejść do nic jak tylko do myśli. To są tylko myśli. Warto wtedy zastosować na przykład ćwiczenia oddechowe, relaksacyjne lub uziemiające. Na pewno w procesie terapii nabędzie Pani umiejętności jak sobie z tymi myślami radzić. Polecam książkę: "W pułapce myśli".

Pozdrawiam serdecznie