Czy to może być objaw zażywania tego leku?

Witam Czy gdy dziewczyna 15 lat leczy się na anoreksje w między czasie zaczyna się u niej pojawiać depresja która bardzo szybko nasila się i dziewczyna dostaje leki antydepresyjne a mianowicie fluoeksytyna najpierw 10mg później po miesiącu 20mg i w między czasie otwiera się przed terapeutką ale jednocześnie nasilają się u niej samookaleczenia, myśli samobójcze i koszmary senne czy może to być objaw zażywania fluoeksytyny i powinna zostać odstawiona lub zmieniona na inny lek?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani!

Dziękuję za zadane pytanie. Niestety nie jestem w stanie odpowiedzieć Pani na nie jednoznacznie. Pogorszenie się stanu psychicznego u młodej pacjentki może mieć różne przyczyny. Jedną z nich może być także Fluoksetyna. Zwłaszcza na początku leczenia tą substancją (szczególnie u młodzieży) mogą pojawić się myśli samobójcze oraz skłonności do samookaleczeń. Stabilizacja dawki może trwać nawet kilka tygodni, dlatego też chory powinien być pod stałą obserwacją, a wszelkie tego typu objawy uboczne powinny być jak najszybciej konsultowane z lekarzem prowadzącym. Tylko on może stwierdzić, czy konieczna będzie zmiana dawki leku lub całkowite odstawienie leku.

Napisze Pani, że depresja wystąpiła u dziewczyny w trakcie leczenia anoreksji, jeszcze przed włączeniem fluoksetyny. Anoreksja jest poważnym zaburzeniem, a jej terapia – długotrwała. W trakcie procesu psychoterapeutycznego mogą wystąpić przejściowe pogorszenia stanu psychicznego (kryzysy), niektóre objawy mogą się nasilać, a inne ustępować i odsłaniać kolejne warstwy. Być może zaburzenie odżywiania było w tym przypadku jedynie „maską” innego, głębszego problemu. Najważniejsze, że nastolatka otwiera się przed psychoterapeutą – to dobrze rokuje. Jednak docieranie do przyczyn problemu, a więc do tego, co najbardziej trudne i bolesne, może wywołać różne reakcje ze strony psychiki, w tym stany depresyjne.

Podczas towarzyszenia osobie z tego typu zaburzeniami psychicznymi bardzo ważna jest cierpliwość w stosunku do chorej oraz dobra współpraca z lekarzem prowadzącym i psychoterapeutą. Być może potrzeba więcej rozmów ze specjalistami, którzy wytłumaczą bliskim dziewczyny, jaka jest dynamika procesu leczenia, aby wiedzieli, czego można się spodziewać i jak reagować. Niezbędne jest także informowanie specjalistów o wszystkich niepokojących sygnałach ze strony pacjentki w celu modyfikacji leczenia (w tym przypadku – o myślach samobójczych i samookaleczeniach).

Na koniec polecam Pani lekturę materiałów z tej tematyki:

https://zywienie.abczdrowie.pl/anoreksja

https://zywienie.abczdrowie.pl/leczenie-anoreksj

https://portal.abczdrowie.pl/niepowodzenia-leczenia-farmakologicznego-depresji

Pozdrawiam Panią serdecznie i życzę wszystkiego dobrego.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.