Czy to może być objaw zażywania tego leku?

Witam Czy gdy dziewczyna 15 lat leczy się na anoreksje w między czasie zaczyna się u niej pojawiać depresja która bardzo szybko nasila się i dziewczyna dostaje leki antydepresyjne a mianowicie fluoeksytyna najpierw 10mg później po miesiącu 20mg i w między czasie otwiera się przed terapeutką ale jednocześnie nasilają się u niej samookaleczenia, myśli samobójcze i koszmary senne czy może to być objaw zażywania fluoeksytyny i powinna zostać odstawiona lub zmieniona na inny lek?
KOBIETA, 44 LAT 12 miesięcy temu

Powrót pacjenta oddziału psychiatrycznego do domu

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Szanowna Pani!

Dziękuję za zadane pytanie. Niestety nie jestem w stanie odpowiedzieć Pani na nie jednoznacznie. Pogorszenie się stanu psychicznego u młodej pacjentki może mieć różne przyczyny. Jedną z nich może być także Fluoksetyna. Zwłaszcza na początku leczenia tą substancją (szczególnie u młodzieży) mogą pojawić się myśli samobójcze oraz skłonności do samookaleczeń. Stabilizacja dawki może trwać nawet kilka tygodni, dlatego też chory powinien być pod stałą obserwacją, a wszelkie tego typu objawy uboczne powinny być jak najszybciej konsultowane z lekarzem prowadzącym. Tylko on może stwierdzić, czy konieczna będzie zmiana dawki leku lub całkowite odstawienie leku.

Napisze Pani, że depresja wystąpiła u dziewczyny w trakcie leczenia anoreksji, jeszcze przed włączeniem fluoksetyny. Anoreksja jest poważnym zaburzeniem, a jej terapia – długotrwała. W trakcie procesu psychoterapeutycznego mogą wystąpić przejściowe pogorszenia stanu psychicznego (kryzysy), niektóre objawy mogą się nasilać, a inne ustępować i odsłaniać kolejne warstwy. Być może zaburzenie odżywiania było w tym przypadku jedynie „maską” innego, głębszego problemu. Najważniejsze, że nastolatka otwiera się przed psychoterapeutą – to dobrze rokuje. Jednak docieranie do przyczyn problemu, a więc do tego, co najbardziej trudne i bolesne, może wywołać różne reakcje ze strony psychiki, w tym stany depresyjne.

Podczas towarzyszenia osobie z tego typu zaburzeniami psychicznymi bardzo ważna jest cierpliwość w stosunku do chorej oraz dobra współpraca z lekarzem prowadzącym i psychoterapeutą. Być może potrzeba więcej rozmów ze specjalistami, którzy wytłumaczą bliskim dziewczyny, jaka jest dynamika procesu leczenia, aby wiedzieli, czego można się spodziewać i jak reagować. Niezbędne jest także informowanie specjalistów o wszystkich niepokojących sygnałach ze strony pacjentki w celu modyfikacji leczenia (w tym przypadku – o myślach samobójczych i samookaleczeniach).

Na koniec polecam Pani lekturę materiałów z tej tematyki:

https://zywienie.abczdrowie.pl/anoreksja

https://zywienie.abczdrowie.pl/leczenie-anoreksj

https://portal.abczdrowie.pl/niepowodzenia-leczenia-farmakologicznego-depresji

Pozdrawiam Panią serdecznie i życzę wszystkiego dobrego.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty