Czy w walce z zaburzeniami snu może pomóc ta suplementacja?

Dzień dobry, Czy w walce z zaburzeniami snu mogłoby pomóc suplementowanie się tryptofanem? Czy jest to bezpieczne ? Jeśli nie to jakie suplementy inne mogą pomoc ? Wcześniej zażywałam leki w związku z nerwica lękową niestety po odstawieniu problem się wręcz nasilił. Szukam innych bezpiecznych zamienników.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Zaburzenia snu to niestety dość częsta przypadłość. Mogą dotyczyć zarówno trudności z zasypianiem, nieodpowiedniego czasu trwania snu, czy zachowań w jego trakcie. Bardzo utrudniają codzienne funkcjonowanie chorego, ze względu brak zaspokojenia podstawowej potrzeby fizjologicznej. Problemy ze snem mają wpływ na czynności mózgu, jak koncentracja, zapamiętywanie, sprawność intelektualną oraz gospodarkę hormonalną.

Myślę, że dobrym pomysłem byłoby ustalenie przyczyny trudności, których Pani doświadcza. Wspomniała Pani o nerwicy lękowej, problemy ze snem często towarzyszą zaburzeniom psychicznym. Możliwe, że pomocna byłaby wizyta u lekarza psychiatry w celu ustalenia dalszego leczenia. Z nim również można byłoby skonsultować zamiar suplementacji tryptofanem w Pani wypadku.

Ponieważ tryptofan można również przedawkować, być może dobrym pomysłem byłoby oznaczyć profil aminokwasów w badaniu z krwi.

Jeśli chciałaby Pani wspomóc się odpowiednią dietą, naturalnym źródłem tryptofanu są m. in. banany, soja, ser żółty, łosoś i mleko.

Pozdrawiam serdecznie i życzę jak najszybszego zwalczenia uciążliwych objawów chorobowych.

Poniżej załączam odwołania do artykułów na temat zaburzeń snu:

https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-snu

https://portal.abczdrowie.pl/jak-leczyc-zaburzenia-snu

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Szanowna Pani,

suplementacja tryptofanu może być pomocna w radzeniu sobie z zaburzeniami snu, ale zwykle nie przynosi spektakularnych efektów. Należy również pamiętać o tym, że tryptofan (tak jak wiele innych suplementów diety) można przedawkować, więc najlepiej go używać w dawkach zleconych przez lekarza.

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem, które jest jednocześnie skuteczne w leczeniu bezsenności jest terapia poznawczo-behawioralna bezsenności (czyli CBT-I). Warto poszukać ośrodków, które zajmują się tego typu terapią w Pani okolicy.

Pozdrawiam i życzę zdrowia

Lech Popiołek