Czy zupa rybna jest zdrowa?

Czy zupy rybne z kawałków ryby mają takie same właściwości zdrowotne jak ryby wędzone czy filety smażone. Chodzi o kwasy omega itd. Czy gotowanie nie zabija tych składników?

Dzień dobry,

Najlepszym źródłem kwasów omega -3 są tłuste ryby morskie np. łosoś tuńczyk, makrela węgorz, szprot, śledź.
Pod wpływem obróbki termicznej część kwasów może ulec utlenieniu.
Największe straty występują podczas smażenia, co więcej ryba w panierce jest bardziej kaloryczna.
Z kolei w ryba wędzonych znajdują się negatywnie wpływające na zdrowie WWA.

witam serdecznie, zupa rybna jest zdecydowanie lepsza niż ryby wędzone czy smażone. ryby wędzone mają bardzo dużo soli, co może powodować nadciśnienie, a podczas smażenia nie dość, że zwiększamy kaloryczność posiłku (smażąc na oleju), to właśnie zachodzą reakcje, o których Pan wspominał- Smażenie powoduje podgrzanie produktu do wyższej temperatury niż gotowanie.

Witam,
ryby są bardzo zdrowe pod każdą postacią. Proces obróbki termicznej nie zabija kwasów omega, natomiast powinny być zjadane w asyście kwasu ( kapusta kiszona, ogórki kiszone, odrobina jogurtu naturalnego do zupy), gdyż omeg ten rozpuszcza się w kwasach.
Sylwia Beyer-Wygońska