Czym mogą być spowodowane częste epizody anemii?

Witam! Odkąd pamiętam, zawsze miałam problemy z anemią. Za każdym razem przeprowadzano mi mnóstwo badań, podejrzewano nawet białaczkę. Jednak za każdym razem nie udawało się określić, co mi jest. Zmieniałam dietę wg zaleceń, wracałam do swojej. Słowem - próbowałam wszystkiego. Anemia jednak wraca co jakiś czas. Zauważam to dlatego, że zaczynam mdleć, ciągle jest mi słabo - wtedy muszę zjeść coś słodkiego. Co ciekawe, zamiast długo spać, jak to się dzieje przy anemii, nie mogę w ogóle. Mam też problem z jedzeniem, tuż przed wystąpieniem omdleń nie mogę patrzeć na jedzenie w dzień, nie jem nic cały dzień i napycham się w nocy. Pozdrawiam, Luna.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Obecnie rozróżnia się prawie 100 różnych typów niedokrwistości spowodowanych między innymi:
- poważnymi, najczęściej przewlekłymi schorzeniami;
- deficytem witamin lub jonów żelaza;
- utratą krwi;
- uwarunkowaniami genetycznymi lub na skutek przebytych chorób i urazów;
- ubocznym efektem działania leków.

Może zatem w Twoim przypadku jest to wynik uwarunkowań genetycznych, co w zasadzie uniemożliwia leczenie przyczynowe.

Rozwiązaniem wydaje się być zmiana diety na pełną żelaza, co oznacza spożywanie spożywanie takich produktów jak:
- soczewica,
- szpinak,
- żółtka jaj,
- suszone śliwki,
- brokuły,
- rzepa i pełne ziarno (z łuskami).